5 najnowszych trendów świątecznej iluminacji domu

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż… Pora zadbać o świąteczny wystrój naszych domów i ogrodów. W tworzeniu domowej iluminacji zewnętrznej, największymi specjalistami są oczywiście Amerykanie. W Polsce zwyczaj ten przyjął się również, a świąteczne, bajkowe klimaty cieszą nie tylko domowników, ale również zwykłych przechodniów. Wyczaruj magię świąt na swojej posesji i spraw radość wszystkim, którzy będą mogli ją podziwiać.

Kasia Woźniak Kasia Woźniak / 04-12-2015 / aktualizacja: 09-11-2017

Świąteczne nastroje

Okres świąteczno-noworoczny to dla wielu z nas najpiękniejszy czas w roku. Jednak, gdyby nie nasze podejście do tych dni, byłyby to tylko czerwone kartki w kalendarzu, zaznaczone z uwagi na radosne, religijne wydarzenia, które miały miejsce tysiące lat temu. Jednak my chcemy przeżyć ten czas w sposób wyjątkowy. Od zawsze dokładamy wszelkich starań, aby wyczarować magiczny nastrój, aby móc cieszyć się na różne sposoby tym wspaniałym okresem.

Mistrzami w ozdabianiu oraz oświetlaniu domów i ogrodów są oczywiście Amerykanie. To w USA, w miastach i miasteczkach, co roku organizowane są konkursy na najpiękniej przystrojone posesje. Zwyczaj ten coraz śmielej wkracza także do Polski i wielu miastach, gminach i wsiach mieszkańcy konkurują już pomiędzy sobą w kategorii najciekawszej i najładniejszej dekoracji świątecznej. Warto poświęcić trochę czasu i dołożyć starań, aby i nasze najbliższe otoczenie przybrało świąteczny, radosny wygląd. Jakie trendy w dekoracjach zewnętrznych obowiązują w tym roku?

5 pomysłów na bożonarodzeniową iluminację

Oświetlenie montowane przy okapie domu jest ciągle najbardziej popularne. Piękne sznury światełek, zwisających i imitujących sople stwarzają natychmiast ciepły, świąteczny nastrój. Najczęściej możemy spotkać lampki w kolorze białym, o zimnym lub ciepłym odcieniu, ale w ofercie Allegro znajdziemy też inne kolory. Dobre zestawy tego typu wyposażone są w specjalną, hermetyczną przedłużkę, dzięki której bez problemu połączymy kilka elementów. Warto też wybrać komplet, który posiada programator umożliwiający wybranie trybu oświetlenia. W zależności od upodobań można ustawić światło stałe, falę, sekwencję, rozświetlanie i kilka innych możliwości. Tego typu oświetlenie bardzo dobrze sprawdzi się też na balkonach i tarasach.

Kolejna propozycja, to kurtyny świetlne, idealnie nadające się do oświetlania fragmentów ścian lub dużych okien. Na bardzo drobnej siatce umieszczone są diody LED. Dla przykładu – siatka o wymiarach 3 m x 2 m posiada od 300 do 400 diod. Niewątpliwą zaletą tego typu oświetlenia jest energooszczędność i fakt, że uszkodzenie pojedynczej diody nie wpływa na wygaszenie całego elementu.

Niektórzy preferują dekoracje znacznie subtelniejsze i wówczas ozdabiają na przykład parapety lub inne wystające elementy elewacji. Tutaj doskonale sprawdzają się najzwyklejsze lampki zewnętrzne, które kupimy właściwie w każdym kolorze, włącznie z zestawami wielobarwnymi. Trzeba jednak zauważyć, że takie oświetlenie najlepiej wygląda, gdy jest elementem świątecznej kompozycji, którą może stanowić na przykład doniczka z ładnie ułożonym świerkiem. Jeśli do tego celu chcemy wykorzystać zwykłe, plastikowe pojemniki na kwiaty, warto owinąć je jutą lub słomianą matą.

Oświetlenie świąteczne to nie tylko ozdoba domu. Bardzo modne jest dekorowanie drzew i krzewów, które na ten wyjątkowy czas mogą być znakomitą podstawą do stworzenia instalacji świetlnej. Obecnie bardzo modne jest oświetlanie żywopłotów i to szczególnie tych niezbyt wysokich. Do tego celu warto wykorzystać sznury ledowych kul, które obecnie są dostępne w różnych kolorach. Rozwiązanie tego typu jest przede wszystkim energooszczędne i praktyczne, ponieważ jeśli nawet uszkodzeniu ulegnie jedna dioda, to cały sznur i tak będzie się świecił.

Najnowszym trendem ozdabiania drzew są tak zwane spadające sople. Wywołują one niesamowite wrażenie. Sople, w zależności od zestawu, mają długość od 30 do 50 cm i składają się z około 30 diod. Każdy z nich pracuje w swoim własnym rytmie, co daje niesamowity efekt. Osoby obserwujące tę ciekawą iluminację mają różne odczucia, jednym kojarzy się to z padającym śniegiem, a innym z przemieszczającymi się kometami. Efekty wizualne są zdecydowanie spektakularne.

Przy zakupie oświetlenia zewnętrznego, bez względu na jego rodzaj, należy zwrócić uwagę stopień ochrony określany jako IP. Wartość parametru IP oznacza odporność elementu oświetlającego na działanie czynników zewnętrznych, takich jak temperatura, wilgotność i inne uwarunkowania atmosferyczne. Lampy zewnętrzne powinny mieć minimalne IP na poziomie 44, a te szczególnie polecane mają IP65.

Dobierając świąteczne oświetlenie zewnętrzne, poświęcając troszkę czasu na jego instalację, stworzymy wspaniały klimat, który z pewnością umili nam okres świąteczno-noworoczny.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro