Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

5 najlepszych książek w kategorii realizm magiczny

Realizm magiczny to kategoria stworzona dla tych, którzy lubią książki z odrobiną magii, ale na przykład fantasy ma jej już w ich guście nieco zbyt wiele. Poniżej przedstawiam 5 najlepszych książek z tego gatunku, mając nadzieję, że pomogą niezdecydowanym wybrać coś dla siebie.

Aleksandra Grzegdala Aleksandra Grzegdala / 17-06-2016

„Amerykańscy bogowie”, Neil Gaiman

„Amerykańscy bogowie” to jedna z najciekawszych książek Neila Gaimana. Na kilka dni przed wyjściem z więzienia, tajemniczy główny bohater, Cień ,dowiaduje się, że jego żona zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach. Załamany, postanawia wrócić do domu. Tymczasem na pokładzie samolotu, którym leci Cień, zaczepia go enigmatyczny Pan Wednesday, który twierdzi, że jest zapomnianym bogiem, królem Ameryki i uchodźcą wojennym. Razem wyruszają w psychodeliczną podróż przez Stany Zjednoczone, po drodze rozwiązując zagadkę tego, kim naprawdę są tytułowi „amerykańscy bogowie“.

Przeczytaj pełną recenzję książki Neila Gaimana „Amerykańscy bogowie”.

„Czekolada”, Joanne Harris

„Czekolada” to wielokrotnie nagradzany bestseller z listy The New York Timesa, opowiadający historię małego sennego miasteczka we Francji, które nader wszystko ceni sobie tranquillité — święty spokój. Tymczasem odwiedza je nader tajemnicza przyjezdna, Vianne Rocher. Vianne otwiera w miasteczku sklep z ręcznie wyrabianą czekoladą i wraz ze swoją charakterną córką przewróci życie mieszkańców do góry nogami. Cała książka przesycona jest opisami smaków i zapachów, jest niezwykle ciepła, a główna bohaterka tak tajemnicza, że od czasu do czasu można by się zastanawiać, czy przypadkiem nie jest… czarownicą. Książka dostępna jest w e-booku w formacie EPUB i MOBI.

„Kronika ptaka nakręcacza”, Haruki Murakami

Młody mieszkaniec Tokio, Toru, niezmordowanie poszukuje zaginionego kota swojej żony. Nie przypuszcza, że wkrótce będzie musiał znaleźć też i ją samą — w tajemniczym podziemnym świecie spoczywającym pod powierzchnią samego Tokio. Podczas poszukiwań Toru napotyka na swojej drodze dziwaczne grupy wrogów i sprzymierzeńców: prostytutkę-medium, złowieszczego polityka oraz weterana zapomnianej już japońskiej kampanii w Mandżurii. „Kronika ptaka nakręcacza” to przede wszystkim typowy styl Murakamiego: snucie wciągającej opowieści na granicy snu i jawy, które stopniowo doprowadzają do zaskakującej przemiany duchowej głównego bohatera.

„Cień wiatru”, Carlos Ruiz Zafón

Pewnego poranka 1945 roku ojciec, księgarz i antykwariusz, przyprowadza swojego młodego syna, Daniela Semperego, do niesamowitego miejsca w starej dzielnicy Barcelony. Ci, którzy wiedzą, gdzie go szukać, nazywają to miejsce Cmentarzem Zapomnianych Książek. Daniel ma za zadanie wybrać spośród tysięcy przykurzonych tomów książkę, którą ojciec określił „książką życia”. Gdy młody bohater wybiera tytułowy „Cień wiatru”, powieść nieznanego pisarza Juliana Caraxa, nie przypuszcza nawet, że wraz z jej przeczytaniem rozpocznie się niebezpieczna intryga.

Zobacz także inne książki Carlosa Ruiza Zafóna.

„Przepiórki w płatkach róży”, Laura Esquivel

„Przepiórki w płatkach róży” to historia miłości i jedzenia, w której sztuka kulinarna w wykonaniu głównej bohaterki przeplata się wręcz z kunsztem kuchennej czarownicy. Wszystko dzieje się w Meksyku na początku XX wieku. Tita de la Garza, najmłodsza z trzech córek, nie może wyjść za mąż, gdyż zobowiązana jest opiekować się matką aż do jej śmierci. Tymczasem zakochuje się w niej Pedro, a gdy dowiaduje się, że Tita nie może za niego wyjść, żeni się z jej siostrą Rosaurą, by dzięki temu być bliżej ukochanej. Główna bohaterka, nie mogąc nawet okazać czułości ukochanemu, rozwija swoje niemal magiczne talenty kulinarne.

Realizm magiczny to jeden z tych gatunków literackich, który trudno zdefiniować, ale z pewnością każdy może odnaleźć w nim to, co dobrze zna, czyli prozę życia, oraz to, czego szuka: odrobinę magii.

podziel się