5 najlepszych książek Remigiusza Mroza

5 najlepszych książek Remigiusza Mroza

Remigiusz Mróz to gorące nazwisko literatury. Kolejne bestsellery sygnowane jego nazwiskiem lądują na półkach w księgarniach i bibliotekach oraz na domowych regałach. Po które jego książki warto sięgnąć w pierwszej kolejności? Które są najlepsze, najchętniej polecane przez fanów twórczości jednego z najpopularniejszych polskich twórców kryminałów?

udostępnij

„Parabellum. Prędkość ucieczki”

To właśnie „Prędkość ucieczki”, pierwszy tom trylogii wojennej „Parabellum”, sprawiła, że nazwisko Remigiusz Mróz zagościło w polskiej blogosferze książkowej, a z czasem także w wielu biblioteczkach. Ta dynamiczna przygodówka opowiada historię braci Zaniewskich. Wojenna zawierucha zastaje jednego z nich pod rumuńską granicą, gdzie stacjonuje w jednostce kapitana Obelta. Nalot bombowców zabił większość żołnierzy. Ci, którzy przeżyli, ruszają w dalszą drogę. Drugi z braci, absolwent wydziału lekarskiego, w planach ma zdecydowanie spokojniejsze życie, świetną pracę w perspektywie i małżeństwo z ukochaną kobietą. W obecnych warunkach nic z tego nie będzie mu dane. By ratować życie, para próbuje uciec do Francji.

Oszczędna w opisach, oparta na dialogach powieść należy do tych dynamicznych i wciągających, które połyka się błyskawicznie i od razu chce się sięgnąć po tom kolejny.

„Behawiorysta”

Opole nieczęsto staje się tłem kryminalnej powieści. Rodzinne miasto Remigiusza Mroza stało się jednym z bohaterów thrillera „Behawiorysta”. To tu, w jednym z przedszkoli, rozegrał się dramat. Mężczyzna o nieustalonej tożsamości bierze na zakładników wychowawców, ale i przebywające w budynku dzieci. Wszystkie jego działania można obserwować na żywo, w internecie. Mężczyzna dokonuje morderstwa, po czym się… poddaje. To jednak nie koniec. „Koncert krwi” (jak swój występ nazwał morderca) trwa, a jego twórca angażuje do niego widzów, dając im możliwość podejmowania decyzji o życiu lub śmierci kolejnych ofiar. Czy okrutne show uda się przerwać? Kim jest morderca i jaki jest cel jego makabrycznej zabawy? To zdecydowanie jedna z najlepszych i najcięższych emocjonalnie książek autora. Rodzi mnóstwo pytań, wątpliwości, przemyśleń.

„Listy zza grobu”

To jeszcze ciepła, pachnąca farbą drukarską pozycja. „Listy zza grobu” otwierają zupełnie nową serię kryminalną, z patomorfologiem Sewerynem Zaorskim w roli głównej. Ten samotnie wychowujący dwójkę dzieci mężczyzna po ponad dwóch dekadach nieobecności wraca do rodzinnego miasteczka. Na miejscu kupuje zrujnowany dom i przystępuje do jego remontu. Właścicielami budynku byli rodzice Kai Burzyńskiej. Kobieta od dwudziestu lat dostaje listy od… nieżyjącego ojca. Rodzic przed śmiercią zlecił wysyłkę jednego listu rocznie. Jaki miał w tym cel? Tymczasem w trakcie remontu Seweryn odnajduje skrytkę. Jej zawartość nada listom zupełnie nieoczekiwane znaczenie.

Jako że jest to historia kryminalna, oprócz tajemnic z przeszłości będzie i miejsce na ofiary, i na śledztwo, a całości dopełnia rozbudowana warstwa obyczajowa. Kolejny raz okaże się, ile sekretów może pomieścić nieduża społeczność.

„Umorzenie”

Seria o bezczelnej prawniczce Chyłce i partnerującym jej Zordonie przyniosła Remigiuszowi Mrozowi ogromną popularność. Drugi tom, „Zaginięcie”, doczekał się przeniesienia na ekran w postaci serialu, a każda nowa odsłona przygód wspomnianych bohaterów witana jest przez Mrozomaniaków z wielkim entuzjazmem.

Najnowszy tom, „Umorzenie”, jest już dziewiątym z serii. W tym rodzinnym dramacie zwykłą rodzinę spotkała ogromna tragedia. Morderstwo. Brutalnie zabito kobietę i jej dzieci. Podejrzenia padają na męża ofiary. Ten ma jednak alibi, ale mimo to… przyznaje się do winy. Proces odsłoni mroczniejszą stronę porządnego obywatela, przed broniącą go Chyłką jest więc nie lada zadanie. Czy uda jej się uratować klienta przed wyrokiem? Kobiecie nie pomaga fakt, że w jej prywatnym życiu nie brak problemów. I to tych wielkiego kalibru. W „Umorzeniu” fani prawniczego duetu znajdą właśnie to, za co pokochali tę serię. Wartką akcję, cięte dialogi, trudne sprawy prawnicze i równe niełatwe prywatne.

„Ekspozycja”

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć także przedstawiciela serii o Wiktorze Forście. Otwiera ją „Ekspozycja”, która nie pozostawia złudzeń: będzie mrocznie, dynamicznie, mocno sensacyjnie i oczywiście niebezpiecznie. Początkowo całość miała zamknąć się w trzech tomach, ale z Forstem niełatwo było się rozstać tak czytelnikom, jak i autorowi.

„Ekspozycja” zaczyna się od trupa na Giewoncie, a kończy w taki sposób, że lepiej mieć pod ręką tom kolejny. Remigiusz Mróz wie, jak zakończyć ostatni rozdział, by czytelników przyprawić o palpitacje serc. Będą pościgi, ucieczki, walka na słowa, ale i pięści. Nasz niepokorny bohater trafi do więzienia za wschodnią granicę, niejednemu nadepnie na odcisk, ale i zdoła się zakochać. Problem w tym, że wszystko wskazuje na to, że szczęście nie jest mu pisane.

To tylko niewielki wycinek twórczości Remigiusza Mroza. Ciekawi gangsterki z przedwojennej Warszawy powinni sięgnąć po „Świt, który nie nadejdzie”, zainteresowani literaturą grozy znajdą ją między okładkami „Czarnej Madonny”, a tym, którzy chcieliby się wznieść w przestworza z 307 Dywizjonem Nocnym Myśliwskim „Lwowskich Puchaczy”, warto podsunąć „Turkusowe szale”. Remigiusz Mróz oferuje sporą dawkę rozrywki i wciąż zaskakuje nowymi historiami.

Przeczytaj również: Twórczość Remigiusza Mroza pod lupą – z czym warto zapoznać się na początku?

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro