5 książek o dyktatorach, które na pewno cię zainteresują

Dyktatorzy to temat, który nieustannie fascynuje. Stąd też na rynku wydawniczym cały czas pojawia się bardzo dużo książek o takiej właśnie tematyce. Powstają nowe, wznawia się stare. Oto kilka ciekawych pozycji, które zainteresują każdego, kto choć odrobinę lubi ciekawostki historyczne.

Marta Ławrynkowicz Marta Ławrynkowicz / 03-08-2015

„Kobiety dyktatorów” Diane Ducret

W „Kobietach dyktatorów” Diane Ducret opisuje skomplikowane relacje dyktatorów z kobietami. Wśród jej bohaterów znaleźli się: Mussolini, Lenin, Stalin, Salazar, Bokassa, Mao, Ceaușescu oraz Hitler. Autorka stara się przybliżyć czytelnikowi, kim były kobiety, które potrafiły zainteresować sobą największych zbrodniarzy XX wieku. Pokazuje rolę, jaką odegrały w ich karierze politycznej. Uświadamia cenę, jaką często płaciły za swoje uczucie. Co więcej, dzięki Ducret widzimy dyktatorów w roli, z którą ich często nie utożsamiamy – kochanków. Nieraz gotowych na naprawdę wiele, aby zadowolić kobietę, którą wybrali. Często wplątujących się również w bardzo zawiłe relacje miłosne.Książka okazała się bestsellerem. Doczekała się także drugiej części: „Kobiety dyktatorów 2”. Wśród innych znalazły się tutaj rozdziały poświęcone związkom Castro oraz Husajna.

Przeczytaj recenzję książki „Kobiety dyktatorów”.

Przeczytaj recenzję książki „Kobiety dyktatorów 2”.

„Tajemnice Mussoliniego” Claretta Petacci

„Kochanie, widziałem dwa filmy z Luce i jedną kreskówkę, kot i myszy. Sympatyczne. Obejrzałem też kawałek jakiegoś innego filmu, ale potem poczułem, że twoje serce robiło tik-tik i wróciłem. Jutro pojedziemy na konie, zobaczysz, jak będzie cudownie” – pisze Claretta w swoim niezwykłym dzienniku. Notatki najprawdopodobniej najważniejszej kochanki w życiu Mussoliniego stanowią wspaniały zapis ich związku. Wyłania się z nich także bardzo oryginalny i nieraz zaskakujący obraz dyktatora, często zagubionego albo infantylnie okazującego uczucie Claretcie. Poznajemy także jego prawdziwe myśli dotyczące wielu spraw politycznych, o których mówił swojej wybrance.

„Ostatnie dni dyktatorów” Diane Ducret, Emmanuel Hecht

Tym razem Diane Ducret wraz z współautorem opisuje ostatnie chwile dyktatorów. Przytacza tło historyczne. Osadza wszystko w obszernym kontekście. Jeżeli to możliwe, cytuje przedśmiertne słowa zbrodniarzy, wypowiedzi świadków, umieszcza fragmenty listów czy notatek. W „Ostatnich dniach dyktatorów” stara się zgłębić ich motywy i emocje. Pokazuje, jak się zachowywali w najtrudniejszym momencie swojego życia.

Przeczytaj pełną recenzję książki „Ostatnie dni dyktatorów”.

„Dyktatorzy i medycyna” Anton Neumayr

W „Dyktatorach i medycynie” autor poddaje medycznej analizie trzy ważne osoby: Napoleona, Hitlera i Stalina. Prześwietla dzieciństwo i młodość wybranych postaci. Zastanawia się, jakie wydarzenia z ich życia miały decydujący wpływ na ukształtowanie ich charakteru, a w dalszym etapie charyzmy politycznej. Intryguje go także, jakie cechy osobowości Napoleona, Hitlera i Stalina sprawiły, że tak wielu ludzi poparło ich zbrodnicze działania.

„Życie prywatne dyktatorów XX wieku” Anna Poppek

To pozycja, dzięki której możemy poznać dyktatorów od nieco innej, nieznanej strony. Autorka pisze o zbrodniarzach jak o zwykłych zjadaczach chleba, którymi poniekąd byli. Mamy okazję poznać ich przyjaciół, dzieci, kobiety, rodziny, a także słabe i mocne strony tych kontrowersyjnych postaci, ich upodobania i cechy charakteru. Anna Poppek opisuje między innymi Hitlera, Stalina, Lenina, Castro, Bieruta, Kaddafiego i innych.„Kobiety dyktatorów”, „Tajemnice Mussoliniego”, „Ostatnie dni dyktatorów”, „Dyktatorzy i medycyna” oraz „Życie prywatne dyktatorów XX wieku” to pozycje nie tylko dla historyków. Są napisane prostym, przyjemnym językiem. Nie przytłaczają ilością informacji historycznych. Zawierają mnóstwo anegdot i mało znanych faktów z życia dyktatorów. Są przyjemną i interesującą lekturą.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro