5 książek, które zmienią twój sposób myślenia o jedzeniu

5 książek, które zmienią twój sposób myślenia o jedzeniu

autor: Aleksandra Urbańczyk, data publikacji: 28-08-2015

Nieczęsto zdarza się nam przywiązywać odpowiednią wagę do jedzenia. Kupujemy żywność, nie zaglądając do (alarmujących) składników na opakowaniu, pochłaniamy fast-foody lub odgrzewamy w kuchenkach mikrofalowych wątpliwej jakości mrożonki i dania gotowe. Chwile refleksji przychodzą dopiero, gdy organizm zaczyna źle funkcjonować, gdy lekarze stawiają ultimatum bądź kolejny raz załamujemy ręce nad efektem jojo w przegranej walce z odchudzaniem. Warto zmienić swoje podejście do tego tematu.

Istnieje szereg poradników i książek, które wpłyną na zmianę naszego nastawienia i pomogą w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących diety i zdrowia.

Od czego zacząć?

Rodzimy się z intuicją dotyczącą pożywienia, ale po drodze (z powodu kultu szczupłej sylwetki i wszechobecnych reklam) gdzieś ją gubimy. Osoby, które umartwiają się odchudzaniem, wiecznie odczuwając wyrzuty sumienia z powodu jedzenia swoich ulubionych potraw, i te, które chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe, tylko nie wiedzą od czego zacząć – powinny sięgnąć po książkę:„Jem intuicyjnie – rewolucyjny program, który działa”. Autorki – Evelyn Tribole i Elyse Resch (dyplomowane dietetyczki i doświadczone terapeutki żywienia) – proponują powrót do odżywiania intuicyjnego, który opiera się na zaufaniu swojemu ciału i sygnałom, które wysyła. Ich książka ma ułatwić wdrożenie kilku zasad, które krok po kroku przywrócą prawidłowy stosunek do pożywienia, do własnego ciała i zdrowia; nauczą żyć bez obsesji na temat jedzenia, a przy okazji pozwolą zgubić zbędne kilogramy.

Żyć bez chemii

Czy kupując żywność, zwracamy uwagę na etykietki ze składem produktów? Stan wiedzy polskiego konsumenta w tym temacie jest zatrważająco niski. Wszystko, co spożywamy, pochodzi ze sklepu, w sprzedaży natomiast niemal nie istnieje żywność pozbawiona sztucznych substancji. Żyjemy w czasach, gdy przeciętny konsument spożywa rocznie 20 kg środków konserwujących i ulepszaczy! Julita Bator, autorka książki „Zamień chemię na jedzenie”, uświadamia, że nie można ślepo ufać producentom żywności i reklamom. Zwraca uwagę na choroby i dolegliwości, za które odpowiadają nieodpowiednie składniki pokarmu. Książka zawiera przepisy, które pomogą przywrócić w naszych domach zdrową kuchnię. Dzięki niej zaczniemy czytać etykiety i szukać właściwych produktów, staniemy się świadomymi konsumentami. Zdrowo wcale nie znaczy: drożej!

Zaskakująca różnorodność kuchni polskiej

Dla osób, które mają już pewną wprawę w gotowaniu, które lubią kuchnię klasyczną, ale jednocześnie szukają odmiany i inspiracji – idealnym przewodnikiem jest książka „Kuchnia polska. Potrawy regionalne” Hanny Szymanderskiej. Publikacja zawiera ponad 1000 sprawdzonych przepisów. Pomoże urozmaicić klasyczne dania, ale także podpowie, w jaki sposób wzbogacić kuchnię przez wprowadzenie lokalnych specjałów (kaszubskich, warmińskich, śląskich, kujawskich, a nawet kresowych). Jeżeli znudziło cię gotowanie w kółko tych samych potraw i chcesz coś zmienić – ta książka jest dla ciebie. Polska kuchnia nie jest nudna!

Kulinarne podróże

Jeżeli lubicie poradniki, które wykraczają poza treść klasycznych książek kucharskich, chętnie poszerzacie wiedzę o regionie bądź kraju i o gustach kulinarnych jego mieszkańców, cenicie kulinarno-literackie podróże oraz eksperymenty – powinniście sięgnąć po książkę „Moja kuchnia w Paryżu” Davida Lebovitza. Autor, rodowity Amerykanin, zawodowy szef kuchni i cukiernik (król dekadenckich deserów), przeprowadził się do Francji i zajął pisaniem książek kucharskich oraz prowadzeniem kulinarno-lifestyle’owego bloga. Jego książka to napisany z poczuciem humoru, szeroko pojęty poradnik, który uwzględnia tajniki kuchni francuskiej, przepisy potraw, anegdoty i kulinarne ciekawostki, a także gawędy związane z adaptacją autora do nowych warunków życia w Paryżu.

Dobre rady przemycone w powieściach

Ostatnia propozycja jest przeznaczona dla osób, które nie mogą się przekonać do klasycznych książek kucharskich i poradników, ale doceniają dobrą literaturę i potrafią czerpać z niej inspirację także w swojej kuchni. „Jak znaleźć przepis na szczęście” Barbary O’Neal to powieść o perypetiach szefowej kuchni, która u szczytu swojej kariery musi zaczynać wszystko od zera. Książka nie szczędzi czytelnikowi dramatów bohaterki, ukazuje realia pracy w restauracji (nomen omen) „od kuchni”, a przede wszystkim zawiera mnóstwo wątków kulinarnych i przepisów pozwalających sporządzić przepyszne potrawy (zwłaszcza pochodzące z kuchni meksykańskiej).Jedzenie jest ważną sferą naszego życia, a prawidłowe nawyki żywieniowe stanowią gwarancję zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto sięgać po książki, które pomogą zdobyć odpowiednią wiedzę, a także skłonią do eksperymentowania (co pozwala unikać rutyny w kuchni) – literatura tego typu jest urozmaicona. Korzystanie z tego bogatego skarbca może stać się jednym z naszych „zdrowych nawyków”.