Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

5 Książek Anny Rice, które najbardziej zapadają w pamięć

Prawdopodobnie każdy czytelnik zainteresowany horrorami słyszał o utworach Anny Rice. Pisarka irlandzkiego pochodzenia, niemal całe życie zamieszkująca Nowy Orlean, miała i ma znaczący wpływ na subkulturę gotycką oraz fantastykę grozy. Zagłębiając się w niesamowity świat jej wyobraźni, obcujemy ze zjawiskami nadprzyrodzonymi, bogatymi opisami przyrody oraz istotami długowiecznymi – wampirami, wilkołakami, duchami i demonami.

5 Książek Anny Rice, które najbardziej zapadają w pamięć

Jakie utwory miłośnik twórczości Rice po prostu musi znać? Oto 5 subiektywnie wybranych książek, które najbardziej zapadły mi w pamięć.

1. Wywiad z wampirem

Jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Anny Rice. Książka szybko stała się bestsellerem i doczekała się hollywoodzkiej ekranizacji, w której zagrały gwiazdy, takie jak Brad Pitt, Tom Cruise, Christian Slater czy Kirsten Dunst. Powieść powstała 1976 roku i wchodzi w skład pierwszego cyklu książek o wampirach.

Pisarka, zainspirowana opowieściami matki, zaczęła pracować nad wstępnym szkicem powieści już w roku 1964, zaraz po ukończeniu studiów. To jedyne dzieło z całego cyklu, gdzie głównym bohaterem jest wampir Louis de Pointe du Lac. Opowiada on swoją historię napotkanemu w barze w San Francisco dziennikarzowi. Louis wraca pamięcią do początków swojego życia jako człowieka oraz egzystencji zaraz po przemianie w istotę nieśmiertelną. Sporo słów poświęca swojemu stwórcy, Lestacie de Lioncourt, który – w drugiej książce z cyklu o wampirach zatytułowanej „Wampir Lestat” – przedstawia własną wersję opisanej w „Wywiadzie z wampirem” historii.

2. Przebudzenie Śpiącej Królewny

W 1983 roku pisarka spróbowała swoich sił w literaturze erotycznej. „Przebudzenie Śpiącej Królewny" to pierwszy tom trylogii o Śpiącej Królewnie, napisanej przez Anne Rice pod pseudonimem A. N. Roquelaure. Bajka opowiedziana została... trochę inaczej. Królewna Różyczka budzi się ze stuletniego snu, trafia na dwór królowej Eleonory, gdzie bardzo szybko staje się niewolnicą i własnością księcia. Jak powszechnie wiadomo, zakazany owoc smakuje najlepiej, dlatego królewna ulega fascynacji księciem Tristanem.

Przez swoje nieposłuszeństwo zostaje wygnana i sprzedana na licytacji. Książka ta zdecydowanie nie należy do lekkiej erotyki – jest to literatura niemal pornograficzna. Dzieło to odbierane jest różnie, jednakże nie można powiedzieć, że jest nijakie. Niektórzy stwierdzą nawet, że jest bardziej wyrafinowanym poprzednikiem „50 twarzy Greya".

3.Mumia

Napisana w roku 1989 powieść o Ramzesie Wielkim, zwanym także Przeklętym. Historia ta stanowi syntezę dwóch światów – starożytnego Egiptu i nowoczesnego Londynu. Powieść bogata jest w szczegółowe opisy zabytków oraz fakty historyczne. Opowieść krąży wokół grupy archeologów, którzy odkrywają mumię zaginionego władcy i przewożą ją do Londynu. Nikt z nich nie spodziewa się jednak, że Ramzes jest nieśmiertelny. Aby go ożywić, wystarczy tylko płomyk światła… Książka opisuje niezmienne się od tysięcy lat pragnienia bogactwa, władzy, namiętności, ale również i czystej miłości.

4. Pokuta

Pierwsza część cyklu zatytułowanego „Czas Aniołów”. W czasie pisania „Pokuty” Anna Rice z zagorzałej ateistki przeistacza się w osobę wierzącą, która zadaje wiele pytań dotyczących dobra i zła. Powieść ta jest thrillerem o płatnym zabójcy Tobym O’Dare, który pewnego dnia spotyka swojego Anioła Stróża – Malachiasza. Toby, aby odkupić swoje winy, wykonuje tajemnicze zlecenia Serafina – pierwsze z nich przenosi go do trzynastowiecznej Anglii. Ma on pomóc dwójce Żydów oskarżonych o zamordowanie swojej córki, którą miejscowa ludność próbuje uczynić lokalną świętą. Książka ma bogate zaplecze historyczne, z czego właściwie Anna Rice jest dobrze znana, a na czym opowieść niewątpliwie korzysta.

5. Dar Wilka

Pierwszy tom cyklu zatytułowanego „Kroniki Wilczego Daru". Książka ta jest zdecydowanie bardziej współczesna, powstała zresztą stosunkowo niedawno, bo w 2012 roku. To powrót do starych, dobrze znanych fanom pisarki gotyckich motywów – mrocznych domów kryjących wielkie tajemnice oraz potwora o nadnaturalnych zdolnościach. Głównym bohaterem powieści jest młody reporter Reuben, który ma napisać artykuł o posiadłości Nideck Point. Jej spadkobierczynią jest Marchent, siostrzenica zaginionego właściciela majątku Felixa Nidecka. Między Reubenem i Marchent natychmiast dochodzi do romantycznego uniesienia. Chwile namiętności przerywa brutalny atak na zakochanych, w wyniku którego kobieta umiera. Reuben uchodzi z życiem, jednak zostaje ugryziony, przez co staje się wilkołakiem, a jego dotychczasowe życie dobiega końca. „Dar Wilka” to nacechowana metafizycznymi zagadnieniami podróż, dająca czytelnikowi wgląd w emocje i myśli istoty nadprzyrodzonej.

Jak widać, Anna Rice jest pisarką wszechstronnie utalentowaną, która nie ogranicza się tylko do horroru. To autorka ponad 30 dzieł, w tym także literatury mającej zabarwienie erotyczne bądź zawierającej wątki historyczne. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Kultura i rozrywka


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro