5 kosmetyków, dzięki którym przywrócisz blask lakierowi po zimie

Zima to najtrudniejszy okres dla powłoki lakierniczej auta z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne i zalegającą na drogach sól. W okresie wiosennym szczególnie istotne jest zatem, aby dobrze wyczyścić karoserię pojazdu. Pomoże nam w tym 5 kosmetyków.

Paweł Szyszka Paweł Szyszka / 22-03-2016

Szampon samochodowy

Pierwszym krokiem do przywrócenia blasku lakierowi jest mycie szamponem samochodowym. Ich wybór jest bardzo duży, a produkty można podzielić na różne grupy asortymentowe. Pierwszą z nich stanowią szampony o najniższej cenie, a wśród nich K2 Express czy szampon z woskiem Autoland. Oferują niezłe właściwości czyszczące, ale ich główną zaletą jest oczywiście niska cena – ok. 5–7 zł za litr płynu.

Fani dbania o wygląd auta coraz częściej sięgają jednak po produkty z wyższej półki. Charakteryzują się one lepszym składem środków myjących, neutralnym pH oraz orzeźwiającym zapachem. Wszystko po to, aby mycie było bardziej efektywne i przyjemne. Kupując takie produkty, jak Meguiars Gold Class (ok. 63 zł za 1,86 l) czy nieco tańszy Shiny Garage Car Shampoo (ok. 60 zł za 5 l), możemy mieć pewność, że nasze auto zostanie dokładnie wymyte.

Preparat do usuwanie smoły, żywicy i asfaltu (tzw. tar remover)

Mycie szamponem to najprzyjemniejsza część czyszczenia karoserii, jednak usunięte zostają głównie lekkie zabrudzenia. Na powierzchni wciąż mogą zalegać resztki asfaltu, smoły czy kleju. Na szczęście z pomocą przychodzi tzw. tar remover, a więc środek wyspecjalizowany w usuwaniu asfaltu i jego pochodnych. Wystarczy spryskać powierzchnię lakieru, odczekać ok. 2 minuty i zetrzeć (najlepiej ściereczką z mikrofibry). Wśród skutecznych i niedrogich preparatów tego typu wyróżnić można środki takich firm, jak Nielsenczy Sonax. Koszt zakupu to ok. 25 zł za butelkę.

Glinka na uciążliwe zabrudzenia

Co zrobić w sytuacji, w której ani mycie szamponem, ani użycie tar removera nie doprowadziło lakieru do odpowiedniej czystości? Nic straconego, gdyż wykorzystać można jeszcze glinkę. Ta masa plastyczna ma w swoim składzie czynniki ścierne, dzięki którym dobrze radzi sobie z uporczywymi zabrudzeniami.

Trzeba jednak pamiętać, że stosuje się ją w połączeniu z lubrykantem mającym na celu zmniejszenie tarcia między lakierem a glinką. Lubrykantem może być woda w atomizerze rozpylana na powierzchni lakieru przed użyciem glinki. Wśród polecanych marek oferujących glinki wyróżnić można takie firmy, jak ValetPRO czy 3M. Koszt to ok. 30 zł za sztukę.

Wosk dla nabłyszczenia i ochrony lakieru

Jeśli powierzchnia lakieru jest już idealnie gładka i czysta to znak, że można rozpocząć woskowanie. Proces ten ma za zadanie pokrycie lakieru ochronną warstwą, która zabezpieczy go chociażby przed działaniem warunków atmosferycznych. Dzięki woskowaniu lakier zyskuje blask i atrakcyjny lustrzany wygląd. Późniejsze utrzymanie karoserii w czystości jest również dużo łatwiejsze, gdyż zabrudzenia przylegające do warstwy wosku usuwa się znacznie łatwiej.

Poszczególne rodzaje wosków różnią się od siebie m.in. twardością. Takie produkty, jak Collinite 476 czy Finish Kare 1000P mogą utrzymywać się na powierzchni lakieru nawet przez 6 miesięcy.

Preparat do czyszczenia felg

Czyszcząc auto po okresie zimowym, nie można zapominać o felgach, które są szczególnie narażone na zabrudzenia pochodzące z jezdni i układu hamulcowego. Do ich pielęgnacji służą specjalne preparaty o składzie pozwalającym na skuteczne radzenie sobie z zanieczyszczeniami metalicznymi. Aplikacja tego typu produktów jest łatwa – polega na rozpyleniu płynu na powierzchni felgi. Po odczekaniu ok. 2 minut wystarczy przetrzeć koło ściereczką, aby przywrócić feldze pierwotne walory estetyczne.

Wśród polecanych produktów wyróżnić można preparat Shiny Garage Iron Off (40 zł za 500 ml) czy Tenzi Prix (30 zł za 1 l).

Dokładne czyszczenie auta po zimie to proces żmudny i czasochłonny, ale przy użyciu dobrych kosmetyków możemy znacząco skrócić jego przebieg. Warto także pamiętać o wykorzystywaniu podczas mycia miękkich ściereczek z mikrofibry, gdyż są one najbezpieczniejsze dla lakieru.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro