5 filmów, które powstały na podstawie książek przygodowych

5 filmów, które powstały na podstawie książek przygodowych

Literatura przygodowa to dział, który zawiera szerokie spektrum różnorodnej tematyki. Ekranizacja tego rodzaju utworów jest wyzwaniem, często należy posiłkować się technologią np. rozbudowanych efektów specjalnych. Jednak trud przynosi znakomite rezultaty w postaci zapierających dech w piersiach arcydzieł kinematografii.

udostępnij

Joanna Jędrzejczyk Joanna Jędrzejczyk  / 05-04-2018

5 zebranych poniżej filmów, do których scenariusze powstały na kanwie książek przygodowych, to bardzo subiektywny wybór. Znalazł się wśród nich m. in. chaotyczny Sherlock Holmes, majestatyczny tygrys bengalski Richard Parker, chłopiec o nadprzyrodzonych zdolnościach, a nawet człowiek, który porzucił dotychczasowe życie i wszelkie przejawy cywilizacji na rzecz połączenia się z naturą.

„Sherlock Holmes” – autor: sir Arthur Conan Doyle

Guy Ritchie w brawurowy i mistrzowski sposób wskrzesił Doylowskiego superbohatera, dodając mu nieco współczesnych cech. „Sherlock Holmes” to klasyczna fabuła kina awanturniczego. Nieprzystosowany społecznie detektyw jest ekscentrykiem, morfinistą, ale też geniuszem i najlepszym w swoim fachu specjalistą. Takiego go stworzył Doyle i w taki sposób został również zagrany przez genialnego Roberta Downeya Jr. Przyjacielem i partnerem detektywa jest niezastąpiony Doktor Watson, który przez wielu reżyserów bywał traktowany po macoszemu. W ekranizacji z 2009 roku został ukazany jako pełnoprawny bohater, do czego przyczyniła się też znakomita kreacja Juda Law.

„Życie Pi” – autor: Yann Martel

Życie Pi” to opowieść o chłopcu, Pi Patel, który płynie z Indii do Kanady, jednak w trakcie podróży statek tonie i chłopiec zostaje pośrodku Pacyfiku na niewielkiej szalupie, do której wskakują również tygrys bengalski, zebra, hiena, szczur i orangutan. Największym atutem filmu o tym samym co książka tytule, wyreżyserowanego przez Anga Lee są efekty specjalne, na szczególną uwagę zasługuje animacja zwierząt. „Życie Pi” to przede wszystkim niesamowite, niemal baśniowe krajobrazy. Należy też pamiętać, że jest to historia zawierająca mnóstwo symboli i niosąca pouczające przesłanie.

„Wszystko za życie” – autor: Jon Krakauer

„Wszystko za życie” (Into the wild) to oparta na faktach historia Chrisa McCandlessa, młodego człowieka, który pozbywa się wszystkich dóbr materialnych, zrywa więzi społeczne i wyrusza w niezamieszkałą i dziką część USA w stronę Alaski. Jon Krakauer starał się jak najwierniej odtworzyć losy wytrwałego ascety, który wędrował po lasach i górach przez niemal 4 lata. Na podstawie książki-reportażu w 2009 roku powstał pełny pięknych zdjęć film o tym samym tytule, który przez wielu krytyków jest znacznie wyżej ceniony od literackiego pierwowzoru. Reżyserii obrazu podjął się Sean Penn.

„Osobliwy dom Pani Peregrine” – autor: Ransom Riggs

Film z 2016 roku o tym samym co książka tytule w reżyserii Tima Burtona to fantastyczne kino. Fabuła opiera się na historii Jake’a, chłopca, który postanawia odkryć pewną rodzinną tajemnicę. W tym celu przybywa na tajemniczą wyspę, na której znajduje się dom, w którym w czasie wojny mieszkał jego dziadek.

Warto sięgnąć po książkę „Osobliwy dom Pani Peregrine”, nie tylko dlatego, że zawiera więcej wątków i pobocznych historii niż film, ale też z tego względu, że umieszczone zostały w niej bardzo osobliwe zdjęcia. Są to fotografie, które stały się dla Ransoma Riggsa inspiracją do napisania powieści.

„Jumanji” - autor: Chris Van Allsburg

Jumanji” to książka, która niestety wypada źle na tle filmu, zrealizowanym w oparciu o zawartą w niej historię. To zaledwie krótkie opowiadanie dla dzieci, które trudno porównać z rozmachem i zapierającą dech w piersiach akcją kinowej produkcji. „Jumanji” z 1995 roku w reżyserii Joe Johnstona to znakomicie poprowadzona fabuła o nastoletnim Alanie Parrishu i jego przyjaciółce Sarze Whittle. Dzieci zaczynają grać w znalezioną w skrzynce starą grę o nazwie Jumanji, zabawa zamienia się w pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji przygodę. W rolę dorosłego już Allana wcielił się znakomity Robin Williams.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro