10 zasad bezpiecznego garażowania samochodu zimą

10 zasad bezpiecznego garażowania samochodu zimą

Jeżeli planujesz odstawić swój samochód na całą zimę do garażu, dobrze go do tego przygotuj. Unikniesz dzięki temu niemiłych niespodzianek wiosną. Oto 10 zasad bezpiecznego garażowania samochodu zimą.

udostępnij

Lucjan KorytkoLucjan Korytko / 21-12-2016

Właściciele aut sportowych, kabrioletów czy też klasyków zapewne skorzystają z tych porad, gdyż ich pojazdy spędzają okres zimowy w stanie spoczynku. Garaż to świetne miejsce na przezimowanie, ale wcześniej zapoznaj się z poniższymi sugestiami.

  • Umyj i zabezpiecz nadwozie

Przed wjazdem do garażu warto najpierw dokładnie umyć samochód odpowiednimi szamponami. Jest to bardzo ważne, gdyż kwaśne deszcze i inne zanieczyszczenia mogą uszkodzić powłokę lakierniczą. Po rzetelnym osuszeniu samochodu można przejść do nałożenia warstwy wosku. Dzięki temu osiadający na lakierze kurz łatwiej usuniesz przez końcem zimowego garażowania. Należy również sprawdzić, czy w zakamarkach nie pozostały liście lub inne śmieci. To też dobry moment, by się upewnić, czy na nadwoziu nie pojawiły się wykwity korozji. Nawet małe ubytki warto zawczasu zlikwidować specjalnymi preparatami do usuwania korozji lub skorzystać z pomocy specjalisty.

  • Uchyl szyby

Jeżeli twój samochód będzie stał w suchym garażu, warto uchylić w nim szyby. W ten sposób wnętrze pojazdu będzie się wietrzyć i nie zatęchnie. Zapewnienie wentylacji w kabinie samochodu w okresie garażowania uchroni wnętrze auta przed nieprzyjemnym zapachem spowodowanym np. wilgocią.

  • Nasmaruj uszczelki

Kolejny prosty zabieg to naniesienie specjalnego silikonu do uszczelek, który zakonserwuje te gumowe elementy. Doskonale zabezpiecza przed przymarzaniem, a zarazem chroni przed korozją.

  • Unieś wycieraczki

Podczas tak długiego postoju wycieraczki mogą się przykleić do szyby, dlatego unieś je, aby nie dotykały powierzchni.

  • Wymień olej

Nawet jeśli to jeszcze nie czas na wymianę oleju, mimo wszystko wymień go, zanim na tak długi czas pozostawisz samochód nieużywany. Nowy olej zabezpieczy podzespoły silnika przed korozją.

  • Napełnij bak paliwem

Przed wjazdem do garażu odwiedź stację benzynową i zatankuj samochód do pełna. Zapobiegnie to skraplaniu się w baku pary wodnej. I wybierz paliwo jak najlepszej jakości, z największą ilością uszlachetniaczy. Nie zaszkodzi również zastosowanie stabilizatora paliwa. Taki preparat utrzymuje paliwo w stanie świeżości podczas długiego przechowywania, ułatwiając w efekcie rozruch w kolejnym sezonie.

  • Odłącz akumulator

Warto na wszelki wypadek odłączyć akumulator od instalacji. Ale co kilka tygodni go podładuj, bo nieużywana bateria bardzo szybko się starzeje.

  • Przepalaj silnik

To ważne, by co jakiś czas uruchamiać silnik. Po odpaleniu nagrzej go do temperatury roboczej. Samo odpalanie na krótką chwilę może przynieść silnikowi więcej szkody niż pożytku.

  • Sprawdź ciśnienie w oponach

Specjaliści radzą, aby przed dłuższym postojem zwiększyć ciśnienie o 0,5–1 bara. Dodatkowo można postawić samochód na kobyłkach warsztatowych. Zapewnia to na lepszą cyrkulację powietrza pod samochodem i pozwalana zachować opony w lepszej kondycji.

  • Wypierz tapicerkę

Aby uniknąć zatęchnięcia, warto przed zimą wyprać tapicerkę. Warto również kupić pochłaniacz wilgoci, który zapobiega skraplaniu się wody.

Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie pojazdu na garażowanie zimą pozwoli na spokojne rozpoczęcie następnego sezonu.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro