10 współczesnych pełnometrażowych bajek, które musi znać każdy rodzic, czyli rodzinna filmoterapia

10 współczesnych pełnometrażowych bajek, które musi znać każdy rodzic, czyli rodzinna filmoterapia

Ta lista mogłaby się ciągnąć w nieskończoność. Sięgamy do świetnej klasyki, a jednocześnie ciągle kręci się rewelacyjne filmy dla dzieci. To bardzo dobra wiadomość, bo wspólne oglądanie i późniejsza dyskusja o filmie to sposób na rozwiązywanie wielu rodzinnych problemów.

udostępnij

Iza FarenholcIza Farenholc / 23-10-2017

1. „Odlot”, reż. Pete Docter, Bill Peterson

Aby odlecieć, wystarczy pęk balonów i dużo pasji. Oczywiście to nie wszystko. Ten film powinno się oglądać nie tylko z dziećmi, ale także z babciami i dziadkami. Historia owdowiałego (Uwaga! Sekwencja ze starym filmem z życia małżeństwa wywołuje potok łez!) staruszka, który z nowo poznanym skautem wyrusza na wyprawę życia. Jak się okazuje, podróż to idealny sposób na nudę istnienia. No i wiadomo – przyjaźń jest dobra na wszystko.

2. „Toy Story”, reż. John Lasseter

Wydaje się, że nie może być nic prostszego, niż ożywienie zabawek z pokoju dziecka. Specjaliści z Pixara dokonali cudu, bo niezwykłe przygody zabawek pod wodzą kowboja Chudego i astronauty Buzza Astrala to pasjonująca opowieść o rodzinie i sile przyjaźni. W trzech częściach, na szczęście. Zgaście światło i zobaczcie, jak niesamowity jest świat dziecięcego pokoju.

3. „Jak ukraść księżyc”, reż. Chris Renaud, Pierre Coffin

Na zło najlepsza jest rodzina. A jeśli nie ma się prawdziwej, trzeba ją adoptować. Przynajmniej ta terapia działa na największego złoczyńcę na świecie – Gru. No i oczywiście poczucie humoru. To zdecydowanie najbardziej zabawny film dla dzieci. Cztery części, a każda bawi tak samo dobrze.

4. „Spirited Away. W krainie Bogów”, reż. Hayao Miyazaki

Warto pokazać dzieciom świat magii Miyazakiego, bo po obejrzeniu filmów japońskiego reżysera wchodzi się w inny wymiar. Edukację inną stylistyką warto zacząć od „Ponyo” czy „Mojego przyjaciela Totoro”. „W krainie Bogów” to historia 10-letniej Chihiro, która wkracza w świat bogów, aby odczarować rodziców i bezpiecznie wrócić do domu.

5. „E.T.”, reż. Steven Spielberg

Co zrobić, kiedy pojawi się INNY? Dzieci wiedzą najlepiej – należy się z nim zaprzyjaźnić i nic nie mówić dorosłym, bo wszystko zepsują, a pomocy można się spodziewać tylko po tych, którzy zachowali w sobie dziecko. Ta historia ponadplanetarnej przyjaźni z E.T., bardzo nieporadnym przybyszem z innej planety, uwrażliwia serca najmłodszych. A to prawdziwa nadzieja na przyszłość.

6. „Babe – świnka z klasą”, reż. Chris Noonan

Przygody walecznej świnki, która marzy o tym, żeby zostać psem pasterskim i zasłużyć na miłość swojego pana, podbiją serce każdego, a wykreowany przez twórców filmu świat wciągnie nie tylko wielbicieli zwierząt. Ta ciepła historia z niezwykłym przekazem uświadomi dzieciom – a nam przypomni – że zwierzęta wokół nas czują i myślą.

7. „Kraina Lodu”, reż. Chris Buck, Jennifer Lee

Słysząc piosenkę „Mam tę moc”, wielu z nas dostaje szczękościsku, ale historia odnalezienia się dwóch sióstr roztopi serca największych przeciwników disnejowskiego lukru. Gdy spotkacie przezabawnego bałwanka Olafa (świetny dubbing Czesława Mozila) to będziecie wiedzieć, że macie do czynienia z hitem. Wystarczy zacząć liczyć Elzy wokół siebie.

8. „Zwierzogród”, reż. Byron Howard, Rich Moore

Ta intryga wciąga jak najlepszy kryminał. Dzielna policjantka Judy Hops oraz lis Nick Bajer, drobny cwaniaczek wchodzący na dobrą drogę, to para, jakich wiele w filmowym świecie. Ale w animowanej rzeczywistości wygrywają wszelkie rankingi. Najpierw są wrogami, później zostają partnerami. Warto być odważnym. A megazabawna scena z leniwcami przeszła do historii filmu animowanego!

9. „Vaiana: Skarb Oceanu”, reż. Ron Clemens, John Musker

Opowieść o dzielnej nastolatce Vaianie to dowód, że Disney nie boi się równouprawnienia i kreuje silne bohaterki kobiece. Dzięki Judy Hopps ze „Zwierzogrodu” czy Meridzie Walecznej wiadomo, że damskie bohaterki nie czekają na swojego wybawiciela na białym koniu. Wybierają tego, kto im się podoba i może się przydać – Vaianie w niebezpiecznych przygód towarzyszyć będzie półbóg Maui. Ale wiemy, że i bez niego dzielna dziewczyna poradziłaby sobie z przeciwnościami losu…

10. „Auta”, reż. John Lasseter

Już ponad 20 lat jedziemy na tym wozie... Kto obejrzał choćby jeden film z serii, już nigdy nie spojrzy na swój stary samochód tak jak dawniej. Twórcy animowanego hitu z wielką dbałością wykreowali realistyczny świat aut z bohaterami jak ze świata ludzkiego. Świetne dialogi, przyjaźń i śmiałkowie tacy jak Zygzak McQueen, Złomek czy Luigi sprawiają, że te przygody ogląda się z zapartym tchem jak potyczki samochodów na torze wyścigowym. Dobra wiadomość? „Auta 3” są tak samo dobre jak poprzednie części.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro