Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

10 trafionych prezentów na roczek dla dziewczynki

Niedawno maleństwo przyszło na świat, a już niebawem skończy roczek. Oto 10 trafionych pomysłów na prezent z tej okazji.

Katarzyna Olszyńska
Katarzyna Olszyńska 22-01-2017 aktualizacja: 03-09-2018

Czas czytania: 9 min

FacebookTwitter
zamknij

10 trafionych prezentów na roczek dla dziewczynki

Kupowanie prezentów dla dzieci jest nie lada wyzwaniem. Zanim wybierzemy się na zakupy, warto określić budżet, jaki zamierzamy przeznaczyć na prezent. Można też skontaktować się z rodzicami dziewczynki, aby nie kupić czegoś, co dziecko już ma lub co zaplanował w prezencie ktoś z pozostałych gości. Przedstawiamy 10 pomysłów na trafione prezenty z okazji pierwszych urodzin dziewczynki.

1. Lalki

Lalka to zazwyczaj pierwsza rzecz, która przychodzi nam na myśl. Dla rocznego dziecka lalka jest atrakcyjną zabawką, do której szybko się przywiązuje. Chce ją wszędzie zabierać ze sobą, rozmawia z nią i przytula. Zdarza się też, że nie rozstaje się z nią ani na chwilę. Wybierając lalkę dla rocznej dziewczynki, lepiej zrezygnować z modeli, które zawierają wiele drobnych akcesoriów. Dziecko łatwo mogłoby je włożyć no ust i zakrztusić się. Biorąc pod uwagę aspekt edukacyjny, warto wybierać lalki jak najbardziej realistyczne, np. lalki Miniland. Sprawią one wiele przyjemności dziecku i będą ciekawym uzupełnieniem edukacji.

2. Wózki dla lalek

Jeśli mowa o lalkach, trzeba pomyśleć o wózku dla lalek, który jest marzeniem większości dziewczynek. Wózek to zdecydowanie zabawka wielofunkcyjna. Pomaga w nauce chodzenia, służąc jako pchacz, sprawdza się podczas zabawy lalkami i jako środek transportu innych rzeczy. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę, czy posiada on możliwość prania tapicerki oraz regulacji wysokości rączki. Rama wózka powinna być dość stabilna, a koła szeroko rozstawione. Jednolita rączka powinna mieć formę pałąka, niedzielona na dwa haczyki. Funkcja składania wózka sprawdzi się podczas podróży i wyjazdów do rodziny lub znajomych.

3. Zabawki do ciągania

Ile radości może sprawić banalna zabawka, do której przymocowany jest sznurek? Wiele! Dzieci uwielbiają tego typu zabawy. Ciągnąc za sznurek, wprawiają w ruch zabawki zamontowane na jego końcu. Jednymi z ciekawszych modeli zabawek do ciągnięcia mogą okazać się pieski, kotki lub kaczuszki.

Wybierając taką zabawkę na prezent dla rocznej dziewczynki, sprawdźcie, czy koła są wykończone miękkim materiałem. Dzięki temu zabawka nie porysuje podłogi, będzie cicha i bezpieczna. Wystarczy np. pas gumy, którym zostaną obłożone koła. Sznurek powinien mieć na końcu pętelkę lub plecioną kulę, by sznurek nie wymykał z małej rączki.

4. Jeździki i rowerki biegowe

Ruch to zdrowie i nie trzeba o tym nikogo przekonywać. Dzieci mają nieskończone pokłady energii i są w ruchu. Nic więc dziwnego, że tak bardzo lubią wszelkie zabawki aktywizujące. Na początek świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju jeździki. Jeśli myślimy przyszłościowo, to dobrym pomysłem na prezent z pewnością będzie rowerek biegowy. Tego typu zabawki wspierają ogólny rozwój ruchowy dziecka, uczą utrzymywania równowagi i orientacji w przestrzeni. Wybierajcie pojazdy certyfikowane, wykonane z należytą starannością i zapewniające dziecku maksimum bezpieczeństwa. Nie zapominajcie o dobraniu odpowiedniego kasku, który ochroni głowę dziecka w razie upadku.

5. Skoczki, bujaki

Jeśli obawiacie się, że na jeździki i rowerki biegowe jest jeszcze za wcześnie i nie chcecie kupować prezentu, z którego dziecko skorzysta dopiero za kilka miesięcy, to ciekawym pomysłem są skoczki i bujaki. Pozytywnie wspierają rozwój motoryki dużej u dziecka, czyli umiejętności związane z poruszaniem się całego ciała. Skoczki powinny być wykonane z grubej i wytrzymałej gumy i mieć uchwyty. Skorzysta z nich dziecko, które samodzielnie chodzi i potrafi się wspinać. Bujaki to rewelacyjna opcja dla dzieci, które same siedzą. Nie muszą one umieć chodzić. Ważne, że w pozycji siedzącej stabilnie utrzymują w pozycji pionowej górną część ciała. W przypadku moich dzieci najlepiej sprawdza się drewniany bujak łoś. Bez miękkich fotelików, ale z prostymi uchwytami i płozami zakończonymi w taki sposób, aby uniemożliwiały wywrócenie się bujaka przy zbyt mocnym bujaniu się dziecka.

6. Wieże i piramidy

Wszelkiego rodzaju zestawy służące do budowania wieży lub piramidy są przez roczne dzieci uwielbiane. Początkowo to dorośli budujemy z nich konstrukcje, a dziecko cieszy się z możliwości ich burzenia. Jednak bardzo szybko maluszki zdobywają cenną umiejętność ustawiania na sobie elementów. Polecam wieże i piramidy wykonane z plastiku. Dziecko będzie mogło bawić się nimi zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu, w piasku i wodzie. Plastikowe elementy są bardzo wytrzymałe i dają swobodę zabawy. Piramidy i sortery wykonane z grubego kartonu są ciekawą alternatywą. Mogą ulec zniszczeniu, kiedy dziecko włoży je do buzi i zacznie gryźć lub wrzuci do wody. Zdecydowaną przewagą wież i piramid kartonowych jest ich graficzne wykończenie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które dzięki starannie zaprojektowanym grafikom poszerzają słownictwo dziecka, uczą je kolorów, liczb, a nawet wspierają początkową naukę języków obcych.

7. Sortery

Dopasowywanie odpowiednich kształtów do otworów to jedna z ulubionych zabaw rocznych dzieci. Sorter to prosta zabawka, która w wielu aspektach rozwija dziecko: ćwiczy koordynację oko–ręka, rozwija umiejętności związane z motoryką małą, a zabawa nim jest okazją do wprowadzania takich pojęć takich jak kształty i kolory. Wybór sorterów jest ogromny. Na prezent dla rocznej dziewczynki wybierzcie proste formy i niski stopień trudności. Na początek wystarczą podstawowe kształty: koło, kwadrat, trójkąt, serce czy gwiazdka.

8. Tipi, domek, namiot

Piękne konstrukcje, które są nie tylko praktycznym elementem pokoju dziecka, ale również jego ozdobą, np. tipi, domki czy namioty, to dość nietypowy pomysł na prezent z okazji pierwszych urodzin dla dziewczynki, ale jakże piękny i efektowny. Konstrukcja tych zabawek powinna być stabilna, a materiał, z którego zostaną wykończone, możliwy do zdjęcia i uprania w pralce. Ich uzupełnieniem są pasujące do całości poduszki, materace czy kocyki.

9. Suchy basen z piłkami

Kiedy suche baseny z piłkami pojawiły się na rynku, zrobiły furorę! Wszyscy oszaleli na ich punkcie. Dzięki suchemu basenowi możemy stworzyć dziecku w domu mały plac zabaw, w którym z pewnością będzie chciało spędzać dużo czasu.

Wybierając konkretny model, kierujcie się jakością jego wykonania i materiałami. Ścianki basenu powinny być stabilne. Wysokie, uniemożliwiające przechylenie się i wypadnięcie w przypadku niechodzących stabilnie dzieci. Niskie lub średniej wysokości dla dzieci, które samodzielnie potrafią już do niego wejść i z niego wyjść. Wnętrze ścian powinna wypełniać gruba pianka odpowiedniej twardości, aby basen się nie odkształcał. Kolor piłek to kwestia indywidualna. Pamiętajcie, że 100 czy 200 sztuk to zdecydowanie za mało. Minimum to około 500 piłeczek.

10. Książki

Ponadczasowe, wspierające rozwój dziecka i po prostu piękne. Oferta książek dla dzieci jest tak bogata, że trudno zdecydować się na konkretną publikację. Warto zwrócić uwagę na książki takich wydawnictwa jak: Olesiejuk, Zielona Sowa, Jedność czy też Wiga. W przypadku rocznej dziewczynki warto postawić na książeczki sensoryczne dźwiękowe, z ruchomymi elementami lub okienkami.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter