10 sposobów na to, jak ułatwić pracę w kuchni
Zdaniem eksperta

10 sposobów na to, jak ułatwić pracę w kuchni

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że gotowanie to trudne i czasochłonne zajęcie. Czy tak jest w rzeczywistości? Niekoniecznie. Praca w kuchni może być przyjemna i nie musi zajmować wiele czasu. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest dobra organizacja – zarówno czasu, jak i przestrzeni. Jak ułatwić sobie pracę w kuchni? W dzisiejszym artykule zebraliśmy 10 pomysłów na usprawnienie gotowania.

udostępnij

Agnieszka WieczorekAgnieszka Wieczorek / 22-02-2019

Stawiaj na noże dobrej jakości

Jednymi z najczęściej wykorzystywanych akcesoriów w kuchni są noże kuchenne. Używasz ich do krojenia chleba, wędliny, a także do przygotowywania posiłków. Kupując noże, zwróć uwagę na ich jakość, wielkość i przeznaczenie. Powinny być one wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej lub węglowej.

Noże kuchenne dzieli się ze względu na ich przeznaczenie. Nie każdy nóż jest dobry do wszystkiego. Te przeznaczone do warzyw, będą źle kroiły mięso i na odwrót. Do jednych z najbardziej wszechstronnych należy nóż szefa kuchni. W jego przypadku ostrze znajduje się poniżej rękojeści, a przeznaczony jest on głównie do siekania mięsa i warzyw. Długość ostrza takiego noża wynosi od 16 do 26 cm.

Ciekawym rozwiązaniem w kuchni jest użycie specjalnej listwy magnetycznej montowanej do ściany. Można umieścić na niej noże, a także inne przybory kuchenne. Będziesz je mieć zawsze pod ręką, a dodatkowo wyeksponujesz swoje kuchenne akcesoria.

Miej książkę kucharską w zasięgu ręki

Kolejnym ciekawym pomysłem na usprawnienie gotowania jest zamontowanie w kuchni specjalnej półki lub po prostu wygospodarowanie miejsca na małą biblioteczkę, w której umieścisz swoje ulubione książki kucharskie. Jakie pozycje umieścić w takiej biblioteczce? Przede wszystkim te z przepisami na obiady, desery czy też ciasta. Podczas gotowania możesz użyć także specjalnej podpórki pod książkę, dzięki której nie będzie się ona zamykała.

Kup wielofunkcyjnego robota kuchennego

Wybierając robota kuchennego zwróć uwagę na to, jakie funkcje on posiada. Szukaj urządzeń, które łączą w sobie zadania jak największej ilości narzędzi wykorzystywanych w kuchni, np. miksera, blendera, maszynki do mięsa, a także urządzenia do krojenia i tarcia warzyw. Do takich robotów kuchennych należą m.in. Bosch MUM58364, Kenwood KHH326WH czy też Philips HR7974. Ceny tego typu urządzeń oscylują w granicy 1000 zł.

Pieczesz domowy chleb? Użyj wypiekacza

Starasz się jeść zdrowo i świadomie? Pieczesz chleb w domu, ale nie zawsze masz czas na żmudne wyrabianie ciasta i pilnowanie, aby wyrosło. W tych czynnościach wyręczy cię wypiekacz do chleba. Urządzenia tego typu posiadają kilka programów pieczenia, dzięki którym możesz przygotować różnego rodzaju pieczywo lub też ulubione ciasto drożdżowe. Dużo pozytywnych opinii zbiera wypiekacz do chleba Tefal PF 6118, którego cena wynosi około 600 zł.

Ustaw przyprawy w zasięgu ręki

Gotując, wykorzystujesz wiele przypraw? Postaraj się więc, aby w twojej kuchni przyprawy znajdowały się blisko blatu, na którym przygotowujesz posiłki. Możesz je umieścić na specjalnie do tego przeznaczonej półce, którą zamontujesz nad blatem. W kuchni warto mieć również pod ręką świeże zioła. W tym celu możesz stworzyć miniogródek z ziołami na parapecie albo powiesić je na ścianie w uroczych doniczkach. W ten sposób uzyskasz łatwy dostęp do świeżych ziół, a dodatkowo nadasz swojej kuchni charakteru.

Planuj posiłki z wyprzedzeniem

Jeśli zależy ci na czasie, wchodź do kuchni z gotowym planem działania. Najlepiej dzień wcześniej zrób listę ze spisem posiłków, które zamierzasz przygotować. Aby spis posiłków był zawsze pod ręką, wykorzystaj specjalne planery na lodówkę. Możesz w nich zapisać także listę zakupów albo najważniejsze zadania do wykonania podczas dnia.

Gotuj na kilka dni

Coraz popularniejszą metodą na oszczędzenie czasu, a zarazem i pieniędzy, staje się gotowanie na kilka dni. Robiąc rosół, można przygotować go więcej i następnego dnia wykorzystać jako bazę do innej zupy. Tak samo można postąpić z ugotowanymi ziemniakami, z których drugiego dnia zrobisz kopytka albo pierogi. Zarówno rosół, jak i ziemniaki przechowuj w lodówce. Aby jednak nie zajmowały one zbyt wiele miejsca, wykorzystaj plastikowe lub szklane pojemniki, dzięki którym lepiej zagospodarujesz przestrzeń na półkach.

Gotuj z szybkowarem i parowarem

Nie wszystkie posiłki można gotować z przeznaczeniem na kilka dni. Gdy zależy ci na czasie i sprawniejszym gotowaniu, pomyśl o takich urządzeniach jak szybkowar i parowar. Szybkowar to urządzenie, a dokładniej szczelny garnek, w którym podczas gotowania potraw dochodzi do wzrostu ciśnienia, a co za tym idzie wzrasta również temperatura i w ten sposób skraca się czas gotowania. Szybkowary wykonane są przeważnie z aluminium lub ze stali nierdzewnej.

Drugim urządzeniem, które znacznie usprawni przygotowywanie codziennych potraw, a dodatkowo sprawi, że nie będą one traciły cennych składników podczas obróbki jest parowar. Może być to urządzenie elektryczne lub specjalny garnek do gotowania na parze. Parowary są urządzeniami wielopoziomowymi, a więc w jednym czasie możesz ugotować kilka różnych składników na posiłek.

Zmywaj z przyjemnością

Jedną z najbardziej czasochłonnych czynności podczas gotowania jest zmywanie naczyń. W tej sytuacji z pomocą przyjdzie ci zmywarka. Jeśli masz możliwość jej zakupu, to pomyśl nad tym. Zmywarka wyręczy cię w tej niezbyt przyjemnej czynności, a w kuchni podczas gotowania będzie panował przyjemny dla oka porządek.

Czasem jednak w pomieszczeniu brak miejsca na zmywarkę albo po prostu nie ma pieniędzy na jej zakup. Nie oznacza to, że zmywanie naczyń musi być czasochłonne i kosztowne. Po pierwsze niezbędnymi akcesoriami są tutaj suszarka do naczyń, dobrej jakości płyn oraz gąbki do zmywania. Po drugie, jeśli często zmywasz pod bieżącą wodą pomyśl o wymianie kranu na baterię z dźwignią. W ten sposób ułatwisz sobie pracę, a dodatkowo zaoszczędzisz na wodzie.

Gospodaruj miejscem w szafkach i szufladach

Organizery na sztućce znajdują się praktycznie w każdej kuchni. A przecież podobne pudełka i przegrody można wykorzystać również w przypadku innych akcesoriów. Organizery w szafkach z garnkami albo w szufladach pozwolą w pełni zagospodarować wolną przestrzeń. Możesz pogrupować w nich rzadziej używane przyprawy, których nie umieścisz na półce nad blatem albo często wykorzystywane kasze, ryże i inne drobne produkty. W pudełku z przegródkami możesz przechowywać również owoce lub warzywa, które ustawisz np. na blacie.

Gotowanie wcale nie musi być trudne i czasochłonne. Gdy wcielimy w życie kilka prostych zasad, możemy cieszyć się pysznymi potrawami przygotowanymi w domu, a samo przyrządzanie będzie bardziej sprawne i satysfakcjonujące.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro