10 polskich horrorów, które trzeba przeczytać

Horror to gatunek literacki, który ma w Polsce wielu wiernych fanów. Podobnie jak reszta świata, także i oni zachwycili się opowieściami Kinga i Mastertona oraz innych twórców anglosaskich. Jednak w ostatnich latach widać coraz większy wzrost zainteresowania rodzimymi twórcami tego gatunku. Oto dziesięć polskich horrorów, jakie wręcz trzeba poznać.

Henryk Tur Henryk Tur / 11-09-2015

Stefan Grabiński

Horror w stylu retro – tak można podsumować prace pisarza zmarłego w 1936 roku. Był on jednym z pionierów opowieści grozy w Polsce, a za życia opublikował pięć książek, siedem zbiorów opowiadań oraz trzy sztuki teatralne. Współczesny czytelnik powinien zacząć swoją przygodę z jego twórczością od wydanego w 2011 zbioru Demon ruchu i inne opowiadania. Choć język może wydawać się nieco archaiczny, co nie dziwi zważywszy na fakt, że teksty te były pisane 100 lat temu, to treść wciąż potrafi wywołać dreszcz emocji u czytelnika.

Łukasz Orbitowski

Pochodzący z Krakowa Łukasz Orbitowski to pisarz, który zaczynał od opowieści grozy publikowanych zarówno w autorskich zbiorach opowiadań, jak i magazynach z fantastyką. Jedną z najciekawszych pozycji, jaka wyszła spod jego ręki, jest Tracę ciepło. Jej akcja osadzona jest głównie w latach 90-tych XX wieku, a miejscem, w którym dochodzi do niesamowitych wydarzeń – Kraków. Wydany wcześniej Horror Show to jego powieść debiutancka, która również zebrała świetne recenzje.

Stefan Darda

Stefan Darda pojawił się na rynku wydawniczym dość niespodziewanie i od razu odniósł sukces. Jego Dom na wyrębach jest początkiem czterotomowej sagi Czarny wygon. Diabelskie moce na współczesnej polskiej wsi zostały opisane w tak wciągający sposób, że Darda jest przyrównywany do samego Stephena Kinga.

Kazimierz Kyrcz Jr. i Dawid Kain

Dwaj miłośnicy opowieści grozy postanowili połączyć swoje siły, czego efektem jest zbiór opowiadań – Piknik w piekle oraz książka Wojna świrów. W obydwu przypadkach widać tu silne wpływy horroru amerykańskiego, ale podanego w charakterystycznym, "polskim sosie".

Kazimierz Kyrcz Jr i Robert Cichowlas

Kyrcz wraz z Robertem Cichowlasem stworzył kolejny duet, a efektem ich wspólnej pracy okazały się trzy powieści. Warto zainteresować się zwłaszcza wydanym w 2009 roku Siedliskiem – opowieścią, w której wykorzystano klasyczny motyw nawiedzonego domu.

Michał Gacek

Krakowski pisarz Michał Gacek zadebiutował zbiorem Kronika koszmarów, ciepło przyjętym wśród miłośników horrorów. W 2012 roku ukazała się Endemia – horror z dużym naciskiem na psychologię, w którym powolnie budowany nastrój zagrożenia robi na czytelnikach większe wrażenie niż stosy trupów. To opowieść niezwykła i jedyna w swoim rodzaju, dlatego warto się z nią zapoznać.

Jarosław Urbaniuk i Łukasz Orbitowski

Kolejny duet autorski to Jarosław Urbaniuk i wymieniony już wcześniej Łukasz Orbitowski. Obaj panowie stworzyli cykl opowiadań pod wspólną nazwą Pies i klecha, który osadzony jest w PRL-owskiej rzeczywistości, a tytułowi bohaterowie to milicjant i ksiądz, którzy razem jednoczą siły przeciwko demonicznym bytom, jakie zagrażają Polsce Ludowej.

Magdalena Maria Kałużyńska

Magdalena Maria Kałużyńska to jedyna kobieta w tym zestawieniu. Alvethor. Białe miejsce to krwisty horror, który z miejsca zdobył sobie uznanie czytelników i został okrzyknięty jedną z najbardziej oryginalnych pozycji wydanych w ciągu ostatnich kilku lat. I choćby dlatego warto się z nim zapoznać, jednak uwaga – to propozycja dla ludzi o naprawdę mocnych nerwach.

Jak widać polski horror ma się nieźle, a czytelnik może przebierać w propozycjach. Warto przy tym zauważyć, że rodzimi autorzy rzadko łączą go z innymi gatunkami, jak na przykład science fiction, ale często trafiają się wątki społeczno-obyczajowe. Dzięki temu czytelnik otrzymuje realistyczne, nierzadko mrożące krew w żyłach teksty, o których na pewno nie zapomni przez długi, długi czas.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro