10 polecanych kryminałów do pociągu

Wybierając się w podróż pociągiem dobrze jest zaopatrzyć się w interesującą lekturę, taką, która błyskawicznie nas wciągnie i sprawi, że będziemy głusi na nieodrywających się do telefonów przedsiębiorców, gadatliwych towarzyszy czy inne hałasy. Dobra literatura kryminalna ma taką moc, ale co wybrać spośród wielu tytułów dostępnych w sprzedaży?

Anna Rychlicka-Karbowska Anna Rychlicka-Karbowska / 11-06-2015

„Okularnik” – Katarzyna Bonda

Na długą podróż najlepiej zabrać opasłe tomisko (dla chcących ograniczyć bagaż, najlepsza będzie wersja elektroniczna). To pewnie o takich podróżujących myślała Katarzyna Bonda pisząc swój najnowszy kryminał – „Okularnika”. Kontynuacja „Pochłaniacza” już zbiera pierwsze pozytywne recenzje. Autorka przenosi czytelników do położonej na Podlasiu rodzinnej Hajnówki, gdzie podczas tradycyjnego, białoruskiego wesela zostaje uprowadzona panna młoda, a pobliskie lasy pełne są ludzkich szczątków.

Przeczytaj pełną recenzję książki Katarzyny Bondy „Okularnik”.

„Pogrom w przyszły wtorek” – Marcin Wroński

Dobrym pomysłem jest spakowanie do walizki kryminałów, których akcja rozgrywa się w miejscu, do którego się udajemy. Podróżowanie z bohaterami literackimi może być naprawdę interesujące i pozwala spojrzeć na opisywane miejsca pod zupełnie innym kątem. Wybierając się do Lublina, warto mieć ze sobą nagrodzony Nagrodą Wielkiego Kalibru „Pogrom w przyszły wtorek” Marcina Wrońskiego. Powojenny Lublin szmalcowników, bandytów i oszustów różnej maści jest mroczny i intrygujący, a zbrodniarze mają się tu naprawdę nieźle.

Przeczytaj pełną recenzję książki Marcina Wrońskiego „Pogrom w przyszły wtorek”.

„Ziarno prawdy” – Zygmunt Miłoszewski

Równie ciekawie i niepokojąco wypada portret Sandomierza odmalowany w „Ziarnie prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego. Turystycznym miasteczkiem wstrząsają makabryczne zbrodnie, a badający je prokurator Szacki, dokona odkryć, które zszokowałyby nawet Ojca Mateusza.

Przeczytaj pełną recenzję książki Zygmunta Miłoszewskiego „Ziarno prawdy”.

„Do trzech razy Natalie” – Olga Rudnicka

Dla wielbicieli lżejszych klimatów także się coś znajdzie. Olga Rudnicka pisze lekko, z humorem i ma nieograniczoną wyobraźnię. Odczytując na głos fragmenty „Do trzech razy Natalie” zapewnimy rozrywkę nie tylko sobie, ale i współtowarzyszom podróży. Siostry Sucharskie wypoczywają nad polskim morzem, ale bezczynność im nie służy. Gdy w Międzyzdrojach zostaje zamordowana młoda kobieta, z radością wcielają się w role detektywów. Co z tego wyniknie? Na pewno dużo dobrej zabawy!

Przeczytaj pełną recenzję książki Olgi Rudnickiej „Do trzech razy Natalie”.

„Ene, due, śmierć” – M. J. Arlidge

Ci, którzy polują na ciekawe debiuty, powinni zwrócić uwagę na „Ene, due, śmierć” autorstwa M. J. Arlidge. Ta historia dostarczy im mnóstwo emocji, zwłaszcza jeśli wczują się w role bohaterów i wyobrażą sobie, że w przedziale pociągu zostają zamknięci z bliską osobą. Pod ręką mają jedynie pistolet z jedną kulą, pociąg stoi w szczerym polu, próby ucieczki kończą się porażką, a jedyną szansą na odzyskanie wolności, jest zabicie drugiej osoby…

Przeczytaj pełną recenzję książki M. J. Arlidge „Ene, due, śmierć”.

„Nocny prześladowca” – Chris Carter

Podróż koleją sama w sobie potrafi dostarczyć mocnych wrażeń, ale jeśli ktoś należy do pasażerów potrzebujących naprawdę ekstremalnych doznań, to może je sobie zapewnić sięgając po „Nocnego prześladowcę” autorstwa Chrisa Cartera. Istnieje niestety niebezpieczeństwo przeoczenia stacji, na której się miało wysiąść, ale dla tej książki warto się spóźnić na ważne spotkanie albo zapłacić karę za jazdę bez biletu. Dynamiczna akcja, brutalne morderstwa, inteligentny, nieprzewidywalny przeciwnik – żaden fan gatunku nie będzie tą książką zawiedziony.

Przeczytaj pełną recenzję książki Chrisa Cartera „Nocny prześladowca”.

„Millenium” – Stieg Larsson

Sprawdzoną lekturą na długą podróż jest trylogia „Millenium” Stiega Larssona. Rozpoczynający ją tom „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” rozkręca się powoli, ale w pewnym momencie akcja rusza z kopyta i świat wokół przestaje się liczyć. Mnóstwo wątków, niesamowita intryga, wiele tajemnic, wyspa, która może okazać się niebezpieczną pułapką, ludzie, którzy coś ukrywają, finał zwalający z nóg. Zdecydowanie warto.

Przeczytaj pełną recenzję trylogii Stiega Larssona „Millenium”.

„Ciemna strona” – zbiór opowiadań

Ci, którzy podróżują często, ale krótko, powinni zaopatrzyć się w zbiór kryminalnych opowiadań. Dobrym wyborem będzie „Ciemna strona”. Ta antologia szwedzkich kryminałów to zbiór prawdziwych perełek. Wystarczy wspomnieć, że znajdują się w niej tekst m.in. Johana Theorina, Stiega Larssona czy Håkana Nessera.

Kryminały Agathy Christie

Na koniec, klasyki, których nie sposób w takim zestawieniu pominąć, czyli „Morderstwo w Orient Expressie” i „Zagadka Błękitnego Ekspresu” Agathy Christie. Czytając je, warto nie tylko z uwagą śledzić fabuły, ale także od czasu do czasu zerkać na współtowarzyszy podróży. Kto wie, czy nasza spostrzegawczość nie przyda się, gdy w drzwiach stanie Hercules Poirot i zacznie zadawać trudne pytania.

Czy ten artykuł był pomocny?