10 najlepszych książek Stephena Kinga – subiektywnie

Urodzony w 1947 pisarz jest niekwestionowanym królem horroru. Może poszczycić się setkami milionów sprzedanych książek, a także licznymi ekranizacjami swoich powieści. Jest ich kilkadziesiąt, więc ktoś, kto chce zapoznać się z jego twórczością, ma twardy orzech do zgryzienia – od której zacząć? Poniżej dziesięć pozycji, które warto poznać na początku swojej przygody z mroczną wyobraźnią Kinga.

Henryk Tur Henryk Tur / 23-06-2015

Klasyczne horrory Kinga

Zdaniem wielu krytyków i czytelników King rozpoczął karierę swoimi najlepszymi powieściami. Są to kolejno: Carriez 1974 roku, Miasteczko Salem z 1975 i Lśnienie z 1977. Wszystkie trzy zostały niejednokrotnie sfilmowane i nawet ktoś, kogo nie interesują horrory, na pewno zetknął się z tymi tytułami. Carrie opowiada o młodej dziewczynie, która wyrasta wychowywana przez znęcającą się nad nią psychicznie matką, a w szkole jest nielubiana. Jednak przypadkowo odkrywa w sobie potężne moce telekinetyczne, co prowadzi do dużych zmian w jej życiu. Całkowicie inne jest Miasteczko Salem, w którym pojawiają się motywy wampiryczne, umierający w tajemniczych okolicznościach ludzie i zwierzęta, a także nawiedzone domy. Natomiast akcja powieści Lśnienie osadzona jest w małym, górskim hotelu, do którego przybywa Jack Torrance z żoną i synkiem Dannym, który odkrywa w sobie moce parapsychiczne. Powieść ta znana jest dzięki ekranizacji Stanleya Kubricka, w której brawurową rolę odegrał Jack Nicholson.

King – horrory pełne tajemnic

W latach 80. XX wieku popularność pisarza przybrała na sile dzięki trzynastu wydanym powieściom, z których szczególnie dwie zasługują na uwagę. Pierwsza zwie się To, druga – Smętarz dla zwierzaków. Akcja To osadzona jest w dwóch różnych dekadach – końcu lat 50. oraz w połowie lat 80. W pierwszej miasteczkiem Derry wstrząsają tajemnicze morderstwa dzieci. Grupa młodych przyjaciół postanawia rozwiązać tę zagadkę. Po niemal trzech dekadach muszą znowu się z nią zmierzyć. Oczywiście również ta powieść została zekranizowana i odniosła komercyjny sukces na całym świecie. Z kolei Smętarz dla zwierzaków powiązany jest z mitologią rdzennych Indian Ameryki Północnej. Opowiada o rodzinie, która przybywa do małego miasteczka w stanie Maine.

Dwa kolejne hity Kinga to Misery oraz Stukostrachy. Pierwszy to horror psychologiczny, opowiadający o pisarzu uwięzionym pod opieką psychopatycznej fanki, drugi opowiada o niesamowitej przemianie mieszkańców miasta Heaven, która dokonuje się pod wpływem technologii Obcych.

Książki Stephena Kinga w latach 90.

W ostatniej dekadzie XX wieku King napisał powieść, która nie jest klasycznym horrorem, a opowieścią obyczajową z nadprzyrodzonym motywem. Książka ta to Zielona mila. Świat poznał ją przede wszystkim dzięki świetnej ekranizacji z Tomem Hanksem w roli głównej. Akcja toczy się w 1932 roku w więzieniu stanowym, gdzie kilku skazanych oczekuje na wykonanie kary śmierci. Jeden z nich – czarnoskóry John Coffey – jest niewinny, jednak pogodził się ze swoim losem. Dar uzdrawiania, który posiada, wpływa na wielu strażników.

Opowiadania Kinga

Oprócz powieści, King pisał także liczne opowiadania, które zostały wydane w kilkunastu zbiorach. Godnym polecenia jest zatytułowany Nocna zmiana, zawierający dwadzieścia tekstów, z których większość doczekała się filmowych adaptacji, np. Dzieci kukurydzy, Ciężarówki czy Nocna szychta. Drugi ciekawy zbiorek to wydane w 2002 roku Wszystko jest względne. 14 mrocznych opowieści, z którego dwa teksty stały się podstawą do nakręcenia filmów.

Nie tylko książki

Stephen King pisał nie tylko opowieści grozy i thrillery psychologiczne. Spod jego ręki wyszły powieści dotyczące roli horroru w USA i na świecie, poradnik pisarski oraz historia drużyny Boston Red Sox, a także cykl fantastyczny Mroczna Wieża, który doczekał się również adaptacji komiksowej. Ten płodny pisarz nie zamierza jeszcze składać broni, więc z pewnością w przyszłych latach do listy jego najlepszych pozycji będzie można dopisać kilka kolejnych tytułów.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro