10 najlepszych horrorów z 2014 roku

Miłośnicy horrorów mieli ostatnio wiele powodów do zadowolenia. Ukazało się zarówno sporo całkowicie nowych powieści, jak też wznowień starszych pozycji, które cieszą się zasłużonym uznaniem. Oto subiektywny wybór dziesięciu najlepszych horrorów 2014 roku.

Henryk Tur Henryk Tur / 11-09-2015

Polski horror

Zacznijmy od krajowego podwórka, na którym błysnął mocno Stefan Darda. W 2014 roku ukazał się tytuł Bisy II, ostatni z czterech tomów jego cyklu Czarny Wygon. Jakby tego było mało, dobre recenzje zebrał, wydany krótko potem, zbiór opowiadań Opowiem ci mroczną historię. Zaprezentowane w nim krótsze historie tylko potwierdziły talent pisarza, który może pretendować do miana polskiego mistrza horroru. W rywalizacji mogą z nim stanąć w szranki dwaj inni twórcy, którzy połączyli swe siły – Robert Cichowlas i Łukasz Radecki. Efektem ich współpracy jest powieść, nosząca tytuł Pradawne Zło, będąca literackim ukłonem w stronę klasycznych mistrzów opowieści grozy, jak chociażby H.P. Lovecraft. Trzy odmienne nowele składają się na zbiorek, po którego przeczytaniu trudno zasnąć. Inny Polak – Piotr Kulpa, doskonale czujący się w klimacie horroru, może pochwalić się powieścią Pan na Wisiołach. Mroczne siedlisko. Realia polskiej prowincji w zderzeniu z posępną, narastającą grozą dają piorunujący efekt. Choć charakter książki przypomina cykl wspomnianego Dardy, jest ona jednak oryginalna. Każdy, kto choć raz sięgnie po tę pozycję, na pewno długo będzie o niej pamiętać.

A gdyby komuś mało było polskich pisarzy, warto poznać jedyną w tym zestawieniu kobietę – znaną już z powieści Ymar – Magdalenę Kałużyńską, która w 2014 roku wydała drugą pozycję książkową w swojej bibliografii. Nazywa się ona Alvethor. Białe miejsce. W zamierzeniu ma być to wstęp do trylogii, ale już pierwszy tom sprawia, że czytelnikowi trudno pozbierać myśli. Polecamy tylko osobom o naprawdę mocnych nerwach.

Antologia opowiadań grozy

Skoro polscy autorzy zostali już omówieni, czas przejść do zagranicznych, a doskonałym tego przykładem jest antologia opowiadań Oblicza grozy. Zaprezentowano w niej polskich twórców i znane nazwiska zagraniczne. Czytelnik dostaje więc zarówno tekst Grahama Mastertona, jak i opowiadania Łukasza Orbitowskiego czy Dawida Kaina. W zamierzeniu wydawcy, pozycja ta miała przedstawiać swoisty przegląd opowiadań z dreszczykiem, pokazując wiele różnych sposobów, jakimi można straszyć czytelnika – i udało się to wyśmienicie.

Horror zagraniczny

W roku 2014, wspomniany przed chwilą Graham Masterton podarował swoim fanom powieść Śpiączka. Opowieść o człowieku, który ląduje w dziwnym miasteczku, zaczyna się niczym rasowy thriller i wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Choć nie jest to może najlepsza z powieści tego autora, warto ją poznać. Podobnie jak Dziecię ognia, autorstwa Harry'ego Connolly. Utwór utrzymany na granicy horroru i fantastyki opowiada o miasteczku, które nawiedza pradawna, zła magia, a jej ofiarą padają najbardziej bezbronne osoby, czyli dzieci. Książka ta powinna spodobać się wszystkim miłośnikom horrorów oraz nieco surrealistycznej twórczości Davida Lyncha. Inna pozycja – Teatro Grottesco – to zbiór udanych opowiadań grozy autorstwa Thomasa Ligotti. Określane są one jako połączenie horroru z weird fiction i porównywane do dzieł takich pisarzy jak Lovecraft, Kafka, czy Poe, co już samo w sobie zachęca do zapoznania się z lekturą. Pisarz stworzył wybuchową mieszankę, która momentami zapiera dech w piersiach, a często przyprawia o szybsze bicie serca. Zestawienie dziesięciu najlepszych horrorów 2014 zamyka kolejne mocne uderzenie – Demonolog Andrewa Pypera. To książka, w której starożytna mitologia przybiera realne kształty, a na nasz świat zaczyna wydobywać się coś, co powinno od dawna pozostawać w uśpieniu. Pozycja ta wyróżnia się przede wszystkim niecodzienną fabułą, a także mocno zarysowanymi postaciami głównych bohaterów.

Reedycje horrorów

Jeśli chodzi o reedycje znanych już pozycji, tu na uwagę zasługuje przede wszystkim Imajica Clive'aBarkera.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro