10 najlepszych gier z gatunku survival horror

Lubimy się bać, ale tylko w sytuacji, gdy jest to kontrolowany strach, który zamienia się w podniecającą ekscytację. Właśnie dlatego powstają seriale, filmy, a także gry z gatunku horror. Szczególnie ciekawe są te ostatnie, ponieważ pozwalają nam aktywnie uczestniczyć w przerażających wydarzeniach.

Julita Słonczewska Julita Słonczewska  / 26-08-2016

Horrory to jeden z najpopularniejszych gatunków gier komputerowych i konsolowych. Pozwalają nam bać się w kontrolowany sposób poprzez uczestnictwo w samym centrum wydarzeń. Wiele gier i serii przeszło wręcz do historii rynku. Najlepsze z nich potrafią naprawdę przestraszyć.

„Silent Hill”

Tak naprawdę cała seria „Silent Hill” zasługuje na uwagę, chociaż ostatnie części spotkały się z mniejszym zainteresowaniem graczy. Za najlepszą cały czas uchodzi druga odsłona. „Silent Hill”, dzięki muzyce, dźwiękom i otoczeniu, doskonale buduje atmosferę grozy. Nie brakuje też potworów, ale to bardziej klimat powoduje wzrost adrenaliny.

„Resident Evil”

„Resident Evil” to kolejna, po Silent Hill, legenda gatunku horrorów. Jednak w tym przypadku atmosfera grozy jest budowania w zupełnie inny sposób. W „Resident Evil” musimy mierzyć się przede wszystkim z hordami zombie, zmutowanych zwierząt i potworami. W sumie na rynku pojawiło się kilkanaście części i odmian – „Resident Evil 6” jest najnowszą.

„Dead Space”

Seria „Dead Space”to propozycja dla fanów horrorów i science-fiction. Akcja gry dzieje się w kosmosie, na obcych planetach, które zostały opanowane przez tajemniczą rasę pasożytniczych nekromorfów. W trzech częściach serii mamy zarówno przerażające potwory, sporo strzelania, jak i świetnie budowany klimat.

„The Last of Us”

Akcja gry toczy się w niedalekiej przyszłości. Minęło zaledwie 20 lat od rozpoczęcia epidemii, która zdziesiątkowała świat. Gracz wciela się w Joela, który nie tylko musi przetrwać, ale także zaopiekować się nastoletnią Ellie. Razem eksplorują zniszczony świat i walczą ze zmutowanymi ludźmi. „The Last of Us” to przede wszystkim świetna historia (recenzja).

„F.E.A.R.”

„F.E.A.R.” to skrót od First Encounter Assault and Recon i oznacza specjalną jednostkę rządową do zwalczania terroryzmu. Cała idea polega na tym, że żołnierze należący do oddziału mają zdolności paranormalne. Jednak w walce z przerażającym wrogiem są często bezsilni. „F.E.A.R.” to bardzo nietypowa strzelanka, która przeraża i zachwyca jednocześnie. W sumie wydano 3 części.

„Dead Island”

„Dead Island” to polska produkcja, która zebrała świetne recenzje na całym świecie. To typowy survival horror, w którym trzeba przede wszystkim przetrwać i uciec z wyspy opanowanej przez zombie. Jak na razie wydano dwie części wraz z dodatkami, ale już szykowana jest kolejna. Niestety, data premiery nie jest jeszcze znana.

„Obcy: Izolacja”

Każdy fan horrorów i science-fiction na pewno zna serię „Obcy”. Powstały też gry w tym uniwersum. W „Obcy: Izolacja”(recenzja) wcielamy się w Amandę, córkę Ellen Ripley. Wyrusza ona na poszukiwania czarnej skrzynki, aby dowiedzieć się, co stało się z jej matką. Z poszukiwaczki szybko staje się zwierzyną, na którą poluje ksenomorf. Najważniejsze jest unikanie Obcego, gdyż każde spotkanie kończy się dla bohaterki śmiercią.

Pełna recenzja gry do przeczytania tutaj.

„Amnesia”

Jak na razie zostały wydane dwie gry z serii „Amnesia”– „The Dark Descent” oraz „A Machine for Pigs”. Obie charakteryzują się przede wszystkim mrocznym klimatem i doskonałą fabułą. Ciekawa jest też sama rozgrywka, ponieważ w „Amnesia” nie da się walczyć. Zamiast tego trzeba dbać o zdrowie psychiczne bohatera, aby ten się nie załamał. Jeden z ciekawszych horrorów w historii.

„Outlast”

„Outlast” to kolejna gra, w której nie mamy możliwości walki, a tym samym bronienia się przed czyhającym niebezpieczeństwem. Jesteśmy jedynie wyposażeni w kamerę na podczerwień (w pierwszej części). Najważniejsze jest unikanie spotkań z potworami i ucieczka w razie dużego zagrożenia.

Jest jeszcze wiele horrorów, w które z całą pewnością warto zagrać. Powyższe to jednak klasyka gatunku i pozycje obowiązkowe dla wszystkich fanów strachu i adrenaliny.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro