10 najbardziej romantycznych powieści z ostatnich lat

10 najbardziej romantycznych powieści z ostatnich lat

autor: Aleksandra Urbańczyk, data publikacji: 25-05-2015

Motyw miłości towarzyszył literaturze od jej zarania, już starożytni twórcy utożsamiali ją z sensem ludzkiego życia i dostrzegali różne jej odmiany. Miłość stanowi natchnienie dla poetów i pisarzy, intryguje ich, ponieważ wciąż wymyka się definicjom i ramom.

Może przybrać różne stopnie natężenia, wielorakie barwy i odcienie (może uskrzydlać bądź wtrącić w otchłań rozpaczy, popchnąć do wzniosłych czynów lub do zbrodni). Miłość wciąż jest najważniejszą wartością w życiu człowieka, daje nieskończenie wiele możliwości twórcom, dlatego powieści o uczuciach i namiętnościach nigdy nas nie znużą. Które powieści romantyczne ostatnich lat powinny zwrócić naszą uwagę?

1. „Pamiętnik” Nicholas Sparks, 1997

Mężczyzna odczytuje chorej kobiecie pamiętnik. Próbuje przywrócić jej pamięć, a jednocześnie dzięki tej podróży w przeszłość przeżywa za nią i za siebie najlepsze chwile swej młodości i miłości.

Zobacz także inne książki Nicholasa Sparksa.

2. „Jeździec miedziany” Paullina Simons, 2000

Opowieść o miłości Rosjanki i Amerykanina. Historia uczucia, które pozwoliło przetrwać koszmar wojny; miłość i solidna dawka informacji na temat oblężenia Leningradu i wojny rosyjsko-niemieckiej. Pierwsza część trylogii.

3. „Pokuta” Ian McEwan, 2001

Dziewczynka o wybujałej wyobraźni jest świadkiem sceny, którą niewłaściwie interpretuje. Doprowadza do oskarżenia niewinnego człowieka, a dopiero po kilku latach dotrze do niej świadomość konsekwencji tego czynu. Powieść „Pokuta” o miłości, trudnych relacjach rodzinnych i o ogromnym poczuciu winy, nawiązująca i oddająca hołd wielkim narracjom mistrzów europejskiej prozy XIX wieku.

4. „Cień wiatru” Carlos Ruiz Zafón, 2001

Melodramat na tle Barcelony z minionej epoki. Powieść obrazuje wpływ dzieła literackiego na życie człowieka. Książka o książkach, która potrafi wciągnąć na długie godziny.

Zobacz także inne książki Carlosa Ruiza Zafóna.

5. „Żona podróżnika w czasie” Audrey Niffenegger, 2003

Niekonwencjonalny romans, którego bohaterem jest mężczyzna cierpiący na rzadką chorobę genetyczną, która sprawia, że jest zmuszony do podróżowania w czasie. Oboje z żoną muszą radzić sobie z nieprzewidywalną przyszłością i samotnością; walczą o szczęście, nie mając żadnej kontroli nad swoim życiem.

6. „P.S. Kocham cię” Cecelia Ahern, 2004

Niepozbawiona humoru i niekonwencjonalna powieść „P. S. Kocham cię” o powolnym powracaniu do życia młodej kobiety po śmierci męża.

Zobacz także inne książki Cecelii Ahern.

7. „Slumdog” Vikas Swarup, 2005

Historia chłopca ze slumsów, który dzięki niesamowitym zbiegom okoliczności oraz miłości wygrywa indyjską wersję programu „Milionerzy”. Na podstawie książki w roku 2008 powstał film „Slumdog. Milioner z ulicy”.

8. „Tygrysie wzgórza” Sarita Mandanna, 2009

Saga łącząca legendy, historię i powieść o pogmatwanych ludzkich losach, o sile namiętności i przeznaczenia. Obraz Indii u schyłku XIX wieku, orientalne klimaty i egzotyka.

9. „Kaprys” Elżbieta Isakiewicz, 2013

„Kaprys” to liryczne i psychologiczne ujęcie relacji związku dwojga ludzi. Losy głównych bohaterów wplątane w damsko-męskie historie sąsiadów i znajomych stają się uniwersalną przypowieścią o naturze człowieka, jego samotności, niezrozumieniu i potrzebie bliskości.

10. „Napój miłosny” Eric-Emmanuel Schmitt, 2014

Niezbyt obszerna powieść epistolarna stanowiąca zbiór przemyśleń nad ludzkimi uczuciami. Bohaterowie wymieniają się uwagami i spostrzeżeniami, toczą spór (ukazując damskie i męskie spojrzenie) o istotę przyjaźni, miłości, pożądania i wierności. Starają się dociec, gdzie znajduje się źródło miłości i co warunkuje powstanie tego uczucia; rozpatrują je w kontekście obecnych norm społecznych i kulturowych.

Po literaturę zawierającą wątki romantyczne sięgamy z różnych powodów. Szukamy w niej rozrywki bądź ma zrekompensować to, czego nam brakuje. Może zastąpić przyjaciółkę lub grupę wsparcia, gdy przeżywamy zawód miłosny. Pozwala uczyć się na cudzych błędach, inspiruje bądź daje nadzieję, uczy nas czegoś o naturze tego uczucia. Motywy romantyczne obecne są zarówno w książkach mniej wymagających, jak i w prozie najwyżej ocenianej przez krytyków. Największe i najważniejsze dzieła nie wydają się kompletne, jeśli nie zawierają odniesienia do miłości. Najdzielniejsi bohaterowie, którzy nie cierpią z jej powodu, nie wydają się prawdziwi. Mamy romantyczną naturę – nawet jeśli się do tego nie przyznajemy.

podziel się