Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

10 książek na dobranoc dla najmłodszych

Niektórzy zaczynają czytać książki dziecku, kiedy jest ono jeszcze w łonie matki, wierząc, że uspokaja to maluszka. Czytanie nie tylko buduje więź z rodzicami i wyrabia dobry nawyk na dalsze lata, lecz również wspomaga rozwój dziecka, wzbogaca zasób jego słownictwa i daje podwaliny pod naukę w przyszłości. Czytajmy więc dziecku na dobranoc!

10 książek na dobranoc dla najmłodszych

1. „365 bajek na dobranoc”

Fot. Papilon

Przygodę z czytaniem można zacząć już od pierwszych dni po narodzinach maluszka. Ponieważ noworodek tak naprawdę reaguje głównie na barwę i brzmienie głosu, można zacząć np. od zbioru klasycznych baśni. Może to być Andersen, mogą być bracia Grimm czy „Powiastki” Beatrix Potter, które kiedyś poznamy na nowo. Jeśli chcemy usypiać maluszka bajkami, pozycja „365 bajek na dobranoc”, wydawnictwa Papilon, sprawdzi są doskonale, gdyż są to króciutkie 1–2-stronicowe opowiadanka o nietypowych bohaterach: krasnoludkach, misiach, ale także muchomorku czy… fartuszku Dorotki.

2. Bajki Agnieszki Antosiewicz

Fot. Greg

„Mądre bajki”, „Inspirujące bajki”, „Bajki przedszkolaka” – Agnieszka Antosiewicz asumptem wydawnictwa Greg wydała kilka tomów swoich bajek, a kupno jednej części zwykle kończy się nabyciem drugiej, gdyż poruszane przez autorkę zagadnienia są zarazem uniwersalne i przekazane zrozumiałym językiem. Jeśli nie wiecie, jak wytłumaczyć swojemu przedszkolakowi, na czym polega wartość rodziny, czym jest tolerancja i akceptacja, co się wiąże z prawdziwą miłością i jak odróżnić dobrego przyjaciela od fałszywego, koniecznie kupcie te pozycje.

3. Kicia Kocia i…

Fot. Wydawnictwo Media Rodzina

Książeczki uwielbiane na równi przez dzieci i rodziców, gdyż w kilku prostych zdaniach objaśniają dziecku świat i jego zawiłe meandry. O co chodzi z tym nocnikiem? Co to jest zima? Gdzie się podziewają śmieci? Wspólnie z Kicią Kocią dziecko może przygotować się na pierwszą podróż samolotem i na pojawienie się nowego członka rodziny… To naprawdę idealna pozycja na czytanie przed snem, kiedy jest czas na rodzinne rozmowy.

4. Brzechwa zawsze na topie

Fot. Greg

Wiersze Brzechwy to klasyka, na której wszyscy się wychowaliśmy. Kto nie pamięta Stefka Burczymuchy i Samochwały? Nasze dzieci też będą z zachwytem powtarzać „A to feler, westchnął seler” i „Jak pan może, panie pomidorze?”. Dlatego do wspólnego czytania polecamy pięknie ilustrowane książeczki kartonikowe, bezpieczniejsze w użytku, gdyż małe rączki nie zniszczą ich tak szybko.

5. Basia. Bajki na dobranoc

Fot. Wydawnictwo Egmont

Uwielbiacie Basię? Mamy dobrą wiadomość! Otóż wydawnictwo Egmont wydało też część specjalnie przygotowaną do czytania przed snem. Zofia Stanecka i Marianna Oklejak przygotowały 24 krótkie opowieści, które dobra siostrzyczka Basia snuje przed snem swojemu młodszemu braciszkowi. Dobra zabawa, jak to zwykle z Basią bywa, gwarantowana!

6. Bajki 5 minut przed snem

Fot. Wydawnictwo Egmont

Krótkie bajeczki przed snem, które zainteresują nawet najmniej zainteresowanego książkami przedszkolaka, gdyż ich bohaterami są postaci ze znanych bajek – od Boba Budowniczego, poprzez Tomka i przyjaciół. Znajdą się tu też uwielbiane przez dziewczynki Elza i Anna oraz księżniczka Zosia. Seria przygód ulubionych bohaterów, wydana przez Egmont, pomoże wyrobić nawyk regularnego czytania przed snem.

7. Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek

Fot. Wydawnictwo Debit

Coś dla mam i córek znużonych trochę różowo-baśniową tematyką księżniczkową. Opowieści młodych buntowniczek to 100 niezwykłych historii, które mają inspirować małe dziewczynki do brania swojego losu we własne ręce, nauki i pracy. „Każda z tych stu historii dowodzi, że wierząc w coś całym sercem, zyskujemy siłę, by zmieniać świat” – czytamy w przedmowie. Wśród bohaterek są postaci z różnych kręgów kulturowych – od Elżbiety I po Serenę Williams, od Jane Austin po Coco Chanel, nie zabrakło też Marii Skłodowskiej. Dla dziewczynek nieco starszych, ale i pięciolatka też się nimi zainteresuje. To książka, która powinna towarzyszyć dorastaniu każdej dziewczynki. W formie audiobooka fascynujące historie czyta Maja Ostaszewska.

8. Reksio. Dobranocka wszech czasów

Fot. Papilon

Jeśli kochacie stare bajki, to wasz podopieczny pewnie szybko pozna, lub już zna, Bolka i Lolka, Gąskę Balbinkę, Krecika, no i ponadczasowego Reksia. Przygody mądrego pieska to nie tylko moc ciepłego humoru, ale też nauka opiekuńczości, zaradności i pomysłowości. Reksio to prawdziwy organizator, bez niego gospodarstwo i zwierzątka, która tam mieszkają, na pewno nie byłyby tak zadbane i szczęśliwe. Wśród pozycji książkowych z wesołym pieskiem w roli głównej warto sięgnąć po „Reksia. Dobranockę wszech czasów”, wydaną na 50-lecie bajki przez wydawnictwo Papilon.

9. Muminki

Fot. Nasza księgarnia

Sympatyczna rodzina Muminków i ich przyjaciół, Małej Mi, Włóczykija, Panny Migotki, Migotka, Paszczaka i Piżmowca już od ponad 70 lat bawi i uczy miliony dzieci na całym świecie. Lekturę ich przygód można zacząć od krótszych „Opowiadań z Doliny Muminków”, powoli wdrażając małego czytelnika do coraz dłuższego czytania. W ogóle literatura skandynawska – od „Dzieci z Bullerbyn” po „Pippi Pończoszankę” idealnie nadaje się do dłuższego wieczornego czytania, dzięki czemu po przejściu do zerówki dziecko z przyjemnością będzie poznawać coraz dłuższe bajki i opowiadania.

10. Kołysanki „Wiersze na dobranoc” Urszula Kamińska

Fot. Greg

Jak najszybciej ukołysać dziecko? Śpiewając mu kołysankę! W tym roku wydawnictwo Greg wprowadziło książeczkę z najpiękniejszymi wierszykami, które można łatwo nucić. Pogodne treści, kolorowe obrazki, zachęcające do wejścia w magiczną krainę snów – uważaj mamo, bo i ty możesz szybko odpłynąć pod wpływem tych kołyszących do snu opowieści.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro