10 kosmetyków, o których nie wiesz, że są wegańskie

Obecnie jest bardzo duży boom na weganizm, czyli dietę całkowicie pozbawioną składników odzwierzęcych oraz nieużywanie kosmetyków ani żadnych przedmiotów, np. torebek, które mają takie pochodzenie.

Ewa Dankowska Ewa Dankowska / 18-05-2017

Najczęściej spotykane składniki pochodzenia zwierzęcego w kosmetykach to:

 • lanolina (lanolinum) – czyli tłuszcz zwierzęcy, który uzyskuje się podczas czyszczenia wełny owiec. Często znajduje się w balsamach do ust lub gęstych kremach i maściach;

 • wosk pszczeli (cera alba, beeswax), miód (mel) – czasem spotyka się go w produktach do ust, kremach do twarzy lub ciała. Wegańskim odpowiednikiem jest wosk syntetyczny, który tworzy warstwę ochronną, ale jednocześnie nie pozwala oddychać skórze, zatem osoby o cerze skłonnej do zapychania się powinny unikać wosków syntetycznych;

 • jedwab (silk), keratyna (keratin), elastyna (elastin) – składniki często występujące w kosmetykach do włosów, ale również w kremach do twarzy;

 • kolagen (collagen) – spotykany w kosmetykach do włosów, ale zdecydowanie częściej w produktach do ciała oraz twarzy;

 • gliceryna (glycerin) – w większości przypadków w kosmetykach jest ona wegańska (pochodzi np. z oleju kokosowego), ale może być pozyskiwana również z tłuszczu zwierzęcego;

 • proteiny mleczne (milk protein), jogurt (yogurt) – często występują w produktach do włosów i ciała, natomiast kwas mlekowy jest wegański;

 • karmin, koszenila (carmine) – czerwony barwnik, który używany jest np. w pomadkach. Czerwień koszenilowa jest wegańska.

Aby dany kosmetyk został uznany za wegański, nie może być testowany na zwierzętach – dotyczy to produktu finalnego oraz składników, z których jest on zrobiony. W Unii Europejskiej od 2013 roku istnieje zakaz wprowadzania na rynek kosmetyków, które są testowane na zwierzętach. Z drugiej strony – np. na rynku chińskim – istnieją regulacje prawne mówiące, że kosmetyk musi być przetestowany na zwierzętach. Może dojść więc do takiej sytuacji, że marka nie testuje na zwierzętach kosmetyków, które sprzedawane są w Europie, ale produkty przeznaczone na rynek chiński dalej przechodzą takie testy. Z tego powodu niektóre marki utraciły status cruelty-free, potwierdzający sprzedaż kosmetyków nietestowanych na zwierzętach.

Część kosmetyków ma specjalne oznaczenia (zazwyczaj z obrazkiem przekreślonego królika) potwierdzające ich wegański skład, ale nie wszystkie marki go posiadają, na szczęście organizacje często certyfikują produkt co rok. Jednym z bardziej znanych certyfikatów jest Viva! dla wegetarian i wegan. Częściej niż obrazek królika na opakowaniach kosmetyków można zobaczyć informację mówiącą o tym, że nie były one testowane na zwierzętach. Niemniej jednak brak takiej informacji nie jest jednoznaczny z tym, że kosmetyki były testowane na zwierzętach lub że zawierają składniki pochodzenia zwierzęcego. Trzeba czytać składy i sprawdzać to, co dane marki piszą na stronach, a także posiłkować się specjalnymi forami poświęconymi wegańskim kosmetykom.

Wegańskie marki

Oto lista kilku firm, które mają w swojej ofercie tylko kosmetyki wegańskie:

 • Pat&Rub – czyli marka Kingi Rusin. W ofercie znajdziesz kosmetyki do pielęgnacji ciała twarzy oraz włosów. Wszystko robione jest na bazie naturalnych składników z dużą ilością olejów.

 • BioIQ – kolejna polska firma stosująca tylko naturalne kosmetyki. Została stworzona przez dwie genialne kobiety, które miały problem z włosami i skórą głowy. Rozwiązały go i przy okazji pomogły wielu innym kobietom na całym świecie. Marka ma w swojej ofercie bogaty asortyment kosmetyków do pielęgnacji twarzy.

 • Resibo – firma podbiła Internet swoim olejkiem do demakijażu i pięknymi ekologicznymi opakowaniami z kartonu. Ciekawostką jest fakt, że również została stworzona przez kobietę.

 • Be Organic – polska marka, która w ofercie ma kosmetyki naturalne, określane jako apteczne.

Lista marek, które nie testują swoich produktów na zwierzętach, jest zdecydowanie dłuższa. Można wymienić jeszcze takie firmy, jak: Ava, Annabelle Minerals, Bandi, Biały Jeleń, Bomb Cosmetics, Catrice, Gosh, IsaDora, Joanna, Kiko, Lily Lolo, Milani, Nabla, Orientana, Organique, Orly, Sylveco, Petal Fresh, Rouge Bunny Rouge, Vipera, W7, Zoya.

Kosmetyki ze składnikami odzwierzęcymi (ale nietestowane na zwierzętach) oraz tanie produkty wegańskie

Kosmetyki wegańskie możesz znaleźć na każdym kroku, często zdarza się tak, że produkty, których do tej pory używałaś, były wegańskie, lecz nie zdawałaś sobie z tego sprawy. Pamiętaj, że nie wszystkie kosmetyki naturalne są wegańskie, dlatego czytaj i analizuj składy, aby nie dokładać cierpienia zwierzętom.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro