10 kolejnych tomików poezji, które należy znać

10 kolejnych tomików poezji, które należy znać

Wracamy z kolejnym zestawieniem poezji, oto ranking dziesięciu zbiorów poetyckich których nie wypada nie znać!

udostępnij

Kamil ŚwiątkowskiKamil Świątkowski / 04-03-2019

Jeśli spojrzeć na coroczne raporty Biblioteki Narodowej, to wciąż czytamy za mało książek. Trudno odpowiedzieć, czy wpływ na to mają ceny książek, ich jakość czy może czas, którym dysponuje potencjalny czytelnik. Może jednak zamiast pędzić w każdą stronę, warto zabrać ze sobą jakąś interesującą książkę – albo na przykład zbiór wierszy…

Przeczytaj również pierwszą część zestawienia "10 tomików poezji, które należy znać"

„Obcy Astronom” Grzegorz Ciechowski, Biuro Literackie 2018

Jest to wydanie wszystkich tekstów z 20 lat artystycznej działalności artysty – począwszy od utworów „Obywatela G.C.” aż do ostatniej płyty Republiki. I chociaż od śmierci Ciechowskiego minęło już ponad 16 lat, to jego poezja ciągle porusza i zmusza do myślenia. Teksty, które napisał, wciąż inspirują kolejnych twórców i potrafią się odnaleźć nawet w pozornie zmienionych realiach. „Obcy Astronom” to bardzo przyjemna lektura i dla wielu czytelników również sposób na sentymentalną podróż w czasie.

„Polska (wiązanka pieśni patriotycznych)” Marcin Świetlicki, Wolno 2018

Marcin Świetlicki jest artystą, o którym nie mówi się często i wiele. Tymczasem tworzy on już od kilkudziesięciu lat, a jego utwory to znacznie więcej niż „Henryk Kwiatek” i „Nieprzysiadalność”. Tom „Polska” został wydany w związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości. Poeta zwraca uwagę, że kraj i naród to nie tylko polityka i politycy, ale przede wszystkim ludzie. Zbiór jest w dużej mierze kompilacyjny, ale nie zabraknie także i nowych wierszy.

„Duszny kraj” Bob Dylan (Filip Łobodziński), Biuro Literackie 2017

To książka, z którą warto się zapoznać z przynajmniej dwóch powodów. Bob Dylan jest pierwszym poetą i pieśniarzem, któremu przyznano Nagrodę Nobla. Jego teksty miały ogromny wpływ na muzykę popularną, choć często wykraczają daleko poza walor rozrywkowy. Ale antologia „Duszny kraj” to także przykład fenomenalnej pracy tłumacza. Filip Łobodziński poświęcił na to spory kawałek swojego życia, ale efekty są zachwycające. Nawet cicha lektura polskiego tłumaczenia brzmi w uszach oryginalną melodią utworów Dylana.

„Płomień” Leonard Cohen, Rebis 2018

Jest to ostatni album zebrany przed śmiercią jeszcze przez samego Cohena. Można zaryzykować stwierdzenie, że „Płomień” to pewien rodzaj podsumowania dorobku życia i silny akcent, by pokazać, że ogień w sercu artysty jeszcze nie zgasł. To jedna z tych poezji, które brzmią w uszach w jedyny i niepowtarzalny sposób – głosem Leonarda Cohena.

„Brzechwa Dzieciom” Jan Brzechwa, G&P Oficyna Wydawnicza 2010

To jedna z dwóch klasycznych pozycji, które chciałbym tu zaproponować, i jednocześnie coś dla młodszych czytelników. Jest to zbiór najbardziej znanych wierszy Jana Brzechwy – również tych związanych z Akademią Pana Kleksa. „Brzechwa Dzieciom” to zabawny i często ironiczny tomik wierszy, z którymi warto się zapoznać w młodości i później wspólnie z nimi dojrzeć.

Druga pozycja to…

„Lokomotywa” Julian Tuwim, Oficyna Wydawnicza G&P

„Lokomotywa” to króciutki tomik zawierający zaledwie trzy wiersze. Są one jednak absolutnie perfekcyjne pod względem rytmicznym i dykcyjnym i jako takie powinny być szczególnie przydatne dla osób posiadających małe dzieci lub pracujących z dziećmi. To również źródło kilku znanych i powszechnie używanych związków frazeologicznych.

„Teatrzyk Zielona Gęś” Konstanty Ildefons Gałczyński, Iskry

Nie można sobie pozwolić na zaniedbanie poczucia humoru. Nawet dzisiaj nie musi to oznaczać cytowania z pamięci gwiazd stand-upu, kiedy można się odwołać do inteligentnego i błyskotliwego przykładu idącego wprost ze sceny jednego z bardziej znanych polskich „Teatrów”. Tomik „Teatrzyk Zielona Gęś” również stanowi częste źródło współczesnych odniesień i inspiracji.

„Piórka” i „Różowe piórka” Jan Sztaudynger, Wydawnictwo Literackie

Tym razem mamy od czynienia z twórcą form krótkich i bardzo krótkich. A w obu tomikach znajdziemy fraszki na niemal każdą okazję. Są przezabawne, złośliwe, a często bywają także frywolne – szczególnie w tomiku „Różowe piórka”, który może również stanowić świetny prezent dla drugiej połówki.

„Wiersze zebrane” Ryszard Kapuściński, Agora, 2008 (Wydawnictwo UMCS, 2012)

Na koniec coś nietypowego – wiersze reportera, człowieka znanego przede wszystkim ze swojej prozy i podróżniczej literatury faktu. „Wiersze zebrane”to kolekcja poezji Kapuścińskiego wydawanej do tej pory we fragmentach, ukazująca nieco inną stronę pisarza, bardziej melancholijną i ludzką.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro