10 horrorów, które trzeba poznać

Horror to gatunek literatury, który cieszy się na całym świecie olbrzymią popularnością, a takie nazwiska, jak Stephen King czy Graham Masterton znane są w każdym zakątku globu. Po milionach sprzedanych książek widać wyraźnie, że czytelnicy lubią się bać, a oferty opowieści grozy są tak liczne, że nie wiadomo, od której zacząć poznawanie gatunku. Oto lista dziesięciu tytułów, które zaliczają się do jego kanonu i które po prostu trzeba przeczytać.

Henryk Tur Henryk Tur / 16-06-2015

Klasyczne horrory

Gatunek zapoczątkowany został na początku XIX wieku, kiedy to w 1818 roku ukazał się „Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz” autorstwa Mary Shelley. Opowieść filmowano i adaptowano wiele razy, a nazwisko naukowca, który stworzył monstrum, weszło do potocznego języka. W momencie publikacji tej książki Edgar Allan Poe liczył sobie 9 lat, a nim zmarł w 1849 roku, obdarował świat mnóstwem opowieści grozy. Najlepsze, jak „Maska śmierci”, „Studnia i wahadło” czy „Zagłada domu Usherów”, zostały zebrane z zbiorze „Opowieści niesamowite”, z którym powinien zapoznać się nie tylko każdy miłośnik horroru, ale po prostu dobrej literatury. Ostatnim z XIX-wiecznych pisarzy, którego wpływ odczuwa się w sztuce do dziś, jest Bram Stoker i jego nieśmiertelny, wydany w 1897 roku „Dracula”. Powieśćta wprowadziła do literatury postać wampira, który stał się wzorem dla licznych adaptacji i odmian.

Natomiast na początku XX wieku H.P. Lovecraftwpisał się na stałe w historię literatury serią tekstów o istotach, które były na Ziemi na długo przed ludźmi. Jego niezwykły, specyficzny styl pisania najlepiej obrazuje „Zew Cthulhu”, warto także poznać liczne zbiory opowiadań, które nadal są inspiracją dla kolejnych pokoleń pisarzy.

Horrory z połowy XX wieku

W roku 1967 na rynek anglojęzyczny weszła powieść Dziecko Rosemary” Iry Levina. Ten horror z mocno satanistycznym podkładem zyskał sobie rozgłos dzięki ekranizacji wyreżyserowanej przez Romana Polańskiego, a mimo upływu ponad pół wieku od premiery, nadal świetnie się go czyta. Dziesięć lat po wydaniu „Dziecka Rosemary” na półkach księgarń ukazał się „Wywiad z wampirem” Anny Rice, która odniosła oszałamiający sukces, a kino sięgnęło po nią w 1994 roku i dzięki udanej ekranizacji tego horroru książkaniejako zadebiutowała po raz drugi, ponownie odnosząc komercyjny sukces. Jest to pierwsza część cyklu „Kroniki wampirów”, uznawana zarazem za najlepszą ze wszystkich wydanych przez Rice powieści.

Mniejszy rozgłos zyskała sobie „Twierdza” F. Paula Wilsona, która ukazała się w 1983 roku. Jej akcja rozgrywa się w Rumunii w 1941 roku, zaś tytułowa budowla to starożytna górska warownia zajęta przez oddział Wehrmachtu. Żołnierze szybko zaczynają ginąć w tajemniczych okolicznościach, a przerażające wydarzenia związane są z pradawnym złem. Ta powieść również doczekała się ekranizacji.

Współczesne horrory

Przełom XX i XXI wieku to dominacja w horrorze dwóch pisarzy – Stephena Kinga i Grahama Mastertona. Bibliografia obydwu to dziesiątki wartych poznania pozycji, więc trudno wybrać te najlepsze. Stephen Kingjest autorem „Misery” – horroru bez duchów, za to z psychopatyczną pielęgniarką, która staje się opiekunką kontuzjowanego w wypadku pisarza. Graham Masterton opublikował natomiast powieść „Wyklęty”, która z miejsca zdobyła sobie uznanie miłośników gatunku oraz recenzentów. Połączenie depresji wdowca z nawiedzeniem przez azteckie bóstwo jest niezwykle sugestywne i nie pozostawi żadnego czytelnika obojętnym.

Poza tymi dwoma znanymi nazwiskami, jest też spora liczba innych autorów, mających wierną rzeszę czytelników, a spośród nich warto wyróżnić Briana Lumleya, autora cyklu „Nekroskop”. Liczy on sobie niemal dwadzieścia tomów, zaś tytułową postacią jest Harry Keogh – chłopiec (a potem mężczyzna), potrafiący porozumiewać się ze zmarłymi. Cykl ten, oprócz elementów horroru, zawiera także sporą dawkę fantastyki, można więc polecić go nie tylko miłośnikom opowieści grozy, ale również i fantasy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro