Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

10 hiszpańskich bestsellerów ostatnich lat

Bestseller, jak łatwo rzecz przetłumaczyć z języka angielskiego, to coś, co sprzedaje się najlepiej. W przypadku literatury nie zawsze idzie to w parze z jakością, ponieważ na wyniki sprzedaży mają duży wpływ różne czynniki, od marketingowych poczynając, na reakcji czytelników kończąc. W przypadku hiszpańskich bestsellerów ostatnich lat można niejednokrotnie mówić o takiej właśnie dysproporcji jakości do ilości sprzedaży.

Katarzyna Sawicka Katarzyna Sawicka / 11-06-2015

„Krawcowa z Madrytu” – Maria Dueñas

Już pierwszy z brzegu bestseller zdumiewa słabością fabuły, która jednak nie przekładała się na ilość sprzedaży. Mowa o „Krawcowej z Madrytu” Marii Due**ñas – powieści , która podbiła serca wielu czytelniczek i dokonała podboju na listach sprzedaży.** Być może ma to związek z całkiem ciekawie oddanym tłem historycznym Hiszpanii z okresu u progu II Wojny Światowej, być może zaważył wątek miłosny fabuły. Nie da się jednak ukryć, że powieść osiągnęła duży sukces. Na tyle duży, że doczekała się w Polsce wznowienia po zaledwie trzech latach od pierwszego wydania, co niewątpliwie podkreśla z jak dużym zainteresowaniem się spotkała.

„Olvido znaczy zapomnienie” – Maria Dueñas

Kolejna powieść Marii Dueñas potwierdza tę regułę, przyjmując podobną pozycję na listach bestsellerów, co jej poprzedniczka.„Olvido znaczy zapomnienie” to kolejna historia o niczym, z bohaterką po przejściach – porzuconą mężatką. Emocje, które książka wzbudza wśród czytelniczek sprawiają, że powieść zajmuje wysokie miejsca na listach sprzedaży.

„Cień Wiatru” – Carlos Ruiz Zafón

Równie dużą popularnością cieszą się powieści Carlosa Ruiz Zafóna, a jego „Cień Wiatru” zyskuje coraz szersze grono fanów. Opowieść o cmentarzu książek nasączona odrobiną tajemnicy oraz opisem uliczek Barcelony i złożonymi relacjami między ojcem i synem, wydaje się być odpowiedzią na zapotrzebowania czytelników. Książka wywołuje skrajne opinie: dla jednych to powieść życia, dla innych, w tym niżej podpisanej, to powieść składająca się ze zdań wydmuszek, pleonazmów, które z jakiegoś powodu są traktowane jako przejaw mądrości autora.

Zobacz także inne książki Carlosa ruiza Zafóna.

„Szmaragdowa tablica” – Carla Montero

Ponownie do Madrytu przenosi swoich czytelników następny bestseller z nurtu literatury iberyjskiej, czyli „Szmaragdowa tablica”Carli Montero. Powieść utrzymywała się w pierwszej dziesiątce sprzedaży przez długie tygodnie, a czytelnicy nie raz chwalili jej walory. Fabuła poprowadzona jest dwutorowo w różnych okresach historycznych. Miała zadatki na wciągającą lekturę, w której motywem wiodącym jest historia miłosna. Siła promocji tej książki sprawiła, że wielu czytelników wymagających czegoś więcej od fabuły niż infantylnej bohaterki nadużywającej wulgaryzmów zaznało smaku rozczarowania.

Przeczytaj pełną recenzję książki Carli Montero „Szmaragdowa tablica”.

„Katedra w Barcelonie” – Ildefonso Falcones

Kolejnym fenomenem na liście najlepiej sprzedających się powieści hiszpańskich jest Katedra w Barcelonie Ildefonso Falconesa. Bezsprzecznie należy pochwalić historyczne tło oddane w powieści z dużą starannością szczegółu i dokładnością faktów. Nie można jednak przeoczyć infantylności fabuły czy cudownych zbiegów okoliczności w życiu głównego bohatera. Książka należy do najchętniej kupowanych powieści autora, często otrzymuje wysokie noty na portalach czytelniczych, niemniej trudno powiedzieć o niej, że jest wybitna. Na pewno jest to dobre czytadło na plażowe leniuchowanie.

„Cierpliwy snajper” – Arturo Pérez-Reverte

Szczęśliwie nie zawsze jest tak, że bestseller to tylko słabe romansidło bądź powieść wydmuszka. Dowodzi tego ilość sprzedawanych egzemplarzy powieści Artura Péreza-Revertego, który nie tylko sprawnie operuje piórem, ale ma coś więcej do powiedzenia niż same oczywistości. Cierpliwy snajper” to przykład na to, że określenie bestseller może łączyć się z dobrą jakością.Oryginalna tematyka ulicznego artyzmu i sprawne pióro to jej największe atuty. Autorowi chwali się również umiejętność stworzenia świetnej fabuły bez zbędnych ozdobników. To prawdziwa jakość idąca w parze z ceną.

„Przygoda fryzjera damskiego” – Eduardo Mendoza

Podobnie pocieszająca jest obecność na takich listach książek Eduarda Mendozy. Daleka jestem od oceniania tego pisarza jako wybitnego, ale trzeba przyznać, że potrafi pisać inteligentnie i dowcipnie. Najpopularniejsza powieść tego pisarza to oczywiście„Przygoda fryzjera damskiego”, co nie powinno dziwić, bo właśnie w tej części cyklu absurdalny humor skrzy się na każdej stronie powieści. Pozytywne jest w niej to, że niezależnie od oceny fabuły świetnie poprawia nastrój.

Zobacz także inne książki Eduarda Mendozy.

„2666” – Roberto Bolaño

Nazywane powieścią totalną i oryginalnie zatytułowane 2666 Roberta Bolaño to kolejny przykład dobrej prozy. Powieść o tyle wyjątkowa, że tworzona u progu śmierci ze świadomością jej bliskości. Ilość ważnych tematów jakie poruszył autor, ilość miejsc akcji oraz przestrzeni i czasu, w których rozgrywają się wydarzenia, jest ogromna i wzbogaca całość. Autor cofa się do czasów I Wojny Światowej, by przejść płynnie do początków XXI wieku. Porusza się po wielu krajach i sięga po różne motywy. Bogactwo powieści porusza czytelników na całym świecie i nie zraża mimo obfitości stron.

„Wyznaję” – Jaume Cabré

Niewątpliwym zwycięzcą list bestsellerów jest Jaume Cabré, którego„Wyznaję” pobiło wszelkie możliwe rekordy. Powieść nadal triumfuje na listach sprzedaży – nie bez powodu. Zgrabne zabiegi narracyjne, intrygujące dialogi, które wymagają uważności czytelnika i wreszcie wątek związany z Holocaustem, stanowią zaledwie kilka z wielu jej zalet. Samo tytułowe wyznanie jest najpiękniejszym wyznaniem miłosnym pozbawionym elementów patosu, zbędnego dramatyzowania i niepotrzebnych uniesień. Jest szczerością na temat miłości i życia.

Przeczytaj pełną recenzję książki Jaume Cabré „Wyznaję”.

„Miasto i psy” – Mario Vargas Llosa

Mario Vargas Llosa także należy do pisarzy określanych mianem bestsellerowych. Trudno odmówić wybitności jego „Miastu i psom”, co jest o tyle zaskakujące, że to debiut oryginalnie wydany w 1963 roku. W Polsce powieść cieszy się tak dużą popularnością, że nie tylko miała kilka wznowień, ale znalazła się również na liście najważniejszych powieści XX wieku Biblioteki Gazety Wyborczej. Dodatkową reklamę niewątpliwie przysporzyła powieści atmosfera skandalu, ponieważ Llosa opisujący szkolę kadetów, którą zarządzano autorytatywnie, naraził się na gniew armii. Żołnierze w akcie protestu spalili tysiące egzemplarzy książki, co tylko spotęgowało ciekawość czytelników.

Przeczytaj pełną recenzję książki Maria Vargasa Llosy „Miasto i psy”.

Jak można zauważyć, różnorodność jakości bestsellerowych powieści może zdumiewać. Od zwykłego czytadła do arcydzieła, któremu nie jest straszne to, że od pierwszej publikacji minęło ponad pięćdziesiąt lat. Zawsze warto przekonać się na własnej skórze i sprawdzić, która powieść zostawi znak w naszej pamięci.

Przeczytaj również: Pięć najlepszych książek do samodzielnej nauki języka hiszpańskiego