Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

10 dodatków do sypialni w stylu boho

Styl boho w aranżacji wnętrz cieszy się niesłabnącą popularnością. Szczególnie chętnie jest wprowadzany do sypialni, gdzie można go uzyskać już za pomocą odpowiednich kolorów i dodatków. Wybraliśmy 10 akcesoriów, które przemienią sypialnię w oazę boho.

Anna Oporska
Anna Oporska 16-09-2020

Czas czytania: 7 min

FacebookTwitter

10 dodatków do sypialni w stylu boho

Spis treści:

Wnętrza urządzone w stylu boho można porównać do tych w duchu eklektyzmu. W obu łączy się bowiem przedmioty, wzory i kolory z różnych porządków. Nie ma w nich sztywnych zasad ani reguł, których nie można złamać. W obu także najważniejsze wydają się kreatywność i swoboda. Przy czym w stylu boho nie może zabraknąć etnicznych i naturalnych odniesień, które są wręcz kluczowe.

Jak narodził się styl boho?

Korzenie stylu boho sięgają XIX wieku. Bohemą określano w owym czasie grupę paryskich artystów – pisarzy, malarzy, muzyków i aktorów prowadzących niewpisujący się w ówczesne ramy społeczne styl życia. Mieszkali razem, dużo podróżowali, przesiadywali w knajpach, a swoboda przesiąkała wszelkie strefy życia, w tym wystrój wnętrz. Nonszalanckie łączenie egzotycznych elementów z artystycznymi i klasycznymi stało się znakiem rozpoznawczym tego środowiska. Ukształtowana wówczas estetyka na nowo odżyła w latach 60. i 70., wraz z rozwojem ruchów kontrkulturowych. Dziś ponownie ją odkrywamy i wprowadzamy do wnętrz.

Styl boho zmieniał się, przejmując motywy z różnych kultur, ale też z dominujących w danym czasie stylów. Stąd mamy różne jego odmiany, np. boho marokańskie, scandi czy modern boho. Te ostatnie powstały pod wpływem stylu skandynawskiego.

Charakterystyka stylu boho

Choć trudno w stylu boho o sztywne zasady, to można jednak wymienić kilka powtarzających się motywów. Przede wszystkim zamiłowanie do żywych i intensywnych barw często inspirowanych sztuką ludową i Orientem. Wyjątkiem od tej reguły jest tzw. scandi boho, w którym królują stonowane kolory. Natomiast we wszystkich odmianach tego stylu ważne jest sięganie po motywy etniczne, w tym wzory, tkaniny, ornamenty i dekoracje, ale też sztukę współczesną. Ponadto boho wyróżnia zamiłowanie do naturalnych materiałów i tworzyw o wyrazistych strukturach. W tym stylu odrzuca się symetrię i sztywne podziały. Ceni się zieleń, drobne meble i liczne tkaniny.

Dodatki boho do sypialni

Żeby do sypialni wprowadzić styl boho, nie trzeba wymieniać wszystkich mebli. Tutaj wystarczą odpowiednio dobrane dodatki. Przedstawiamy 10 najlepszych do tego pomieszczenia.

Fot. Vidaxl, Good Home, Cellbes, Pervoi, Nice Home

  1. Kosz z morskiej trawy. Wydaje się, że obecność plecionych koszy z naturalnych materiałów jest wręcz obowiązkowa w stylu boho. Do sypialni polecamy wykonane z morskiej trawy. Mają one egzotyczny wyraz i wyrazisty splot. Nadają się zarówno do przechowywania, choćby sypialnianych tekstyliów, jak i na osłonki doniczek. Mogą też po prostu stanowić dekorację pomieszczenia.

  2. Poduszka boho. W stylu boho tekstylia są wyjątkowo ważne. To za ich pośrednictwem często wprowadzane są do wnętrz wzory i kolory. W sypialni najlepiej sprawdzi się poduszka dekoracyjna o wyrazistej strukturze, w etniczne desenie i z frędzlami.

  3. Lniane zasłony. Pozostając w kręgu tkanin, kolejny wart uwagi dodatek do sypialni boho to lniane zasłony. Len to materiał, który prezentuje się naturalnie i zwiewnie. Jest lekko przeźroczysty, dzięki czemu wprowadza do wnętrza grę świateł i cieni. Szczególnie warto sięgnąć po jednokolorowe zasłony w naturalnym wybarwieniu.

  4. Dywan z juty. Czas zadbać o podłogę sypialni boho. Tutaj najlepszym wyborem będzie dywan z juty. Juta to stosunkowo tanie, naturalne tworzywo o wyrazistej fakturze. Dywany jutowe wyróżniają się efektowną chropowatością. Często są pokrywane wzorami o etnicznym rodowodzie, co jest ich dodatkową zaletą.

  5. Figurka Buddy. W stylu boho cenione są wyraźne orientalne odniesienia. Dlatego tak popularne w tym stylu są figurki Buddy. Męska postać w charakterystycznej pozie medytacyjnej kojarzy się z egzotyczną dla nas kulturą i filozofią.

Boho dekoracje ścian

Dekoracje ścienne odgrywają ważną rolę w stylu boho. Nie może ich zabraknąć również w sypialni.

Fot. Ornamenti, Wallcolours, MK Deco, Mia Home, Planeta Design

  1. Łapacz snów. Jest to rodzaj amuletu plemion indiańskich, który ma odganiać koszmary senne i przyciągać dobre sny. Najczęściej zdobiony piórami stał się popularną dekoracją ścian w stylu boho. Ze względu na swoje symboliczne znaczenie idealnie pasuje do sypialni.

  2. Tapeta w liście bananowca. Tapety są bardzo lubiane w estetyce boho, w końcu wnoszą do wnętrz wzory i kolory. Szczególnie cenione są te w egzotyczne rośliny, zwierzęta i owoce. Doskonałym wyborem do sypialni będzie tapeta w liście bananowca.

  3. Makrama. Znana od starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka, przeżywa renesans, który zbiegł się z popularnością tylu boho. Być może dlatego makramy i wnętrza w tym duchu wydają się idealnie uzupełniać. Ścienne plecionki warto zawiesić bezpośrednio nad łóżkiem.

  4. Mandala ażurowa. Mandala to motyw artystyczny występujący głównie w sztuce buddyjskiej. Jest to rodzaj koncentrycznych wzorów, które tworzą dekoracyjne kompozycje. Mandala w formie ażurowej ozdoby wyciętej z drewna to idealna ozdoba sypialni.

  5. Lustro boho. Lustra to uniwersalna dekoracja. Dopiero rama determinuje styl. Jeśli szukamy modelu boho, powinien mieć makramową ramę bądź z bambusa, rattanu lub innego drewna. Z reguły są to okrągłe zwierciadła, które mogą być dodatkowo dekorowane frędzlami czy sznurkami.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro