ŻELAZNA GWARDIA Codreanu Legion Archanioła Michała (6482544325)

zakończona
20,00 zł
sprzedaż zakończona

nie było ofert kupna

Koszty dostawy
 • List polecony ekonomiczny 6,00 zł
 • List polecony priorytetowy 7,50 zł
 • lokalizacja: Lima
 • stan: nowy
 • okładka: miękka
 • rok wydania (xxxx): 2016
 • kondycja: bez śladów używania
Żelazna Gwardia. (Kozieł, Codreanu, Kleszczyński, Rutkowska Muttti).

W ramach „Biblioteki Szczerbca” przygotowaliśmy opracowane poświęcone jednemu z najbardziej fascynujących ruchów politycznych XX wieku. Legion Archanioła Michała, znany później szerzej jako Żelazna Gwardia, w sposób niespotykany w innych krajach połączył nacjonalizm z głębokim mistycyzmem chrześcijańskim, tworząc Nowego Człowieka bezustannie poświęcającego się dla Boga, Narodu i Ojczyzny. Solidaryzm społeczny, pomoc rodakom w potrzebie prowadzona na szeroką skalę, a więc esencja każdego ruchu narodowo-rewolucyjne­go, były emanacją ducha legionowego, nad którego formowaniem czuwał Kapitan – Corneliu Codreanu.

Prezentowana książka nie powinna stać się jedynie kolejnym elementem domowego księgozbioru. Chcemy, aby była źródłem inspiracji i zachętą do doskonalenia osobowości. Jak pisał Codreanu, to nie programów potrzebuje nasz kraj, ale ludzi nowego typu i woli.

„Żelazna Gwardia”, Instytut Norwida, 2016, ss. 134.

Polski nacjonalizm i dziedzictwo Żelaznej Gwardii

Życie to jednak nie bajka, a bajki komunistyczne to nie życie. Już w trakcie formowania się, czy raczej odradzania się w naszym kraju nacjonalizmu, po kilku dekadach nieobecności organizacyjnej (czyli NOP, bo – co tu dużo się rozwodzić – nie było wtedy poza Narodowym Odrodzeniem Polski nic innego), także Codreanu i jego dzieło znalazło się w orbicie naszych zainteresowań. Mocno przesadzone legendy o ostatecznych sposobach rozwiązywania kwestii zdrady narodowej i ideowego odstępstwa – za pomocą niezawodnych browningów i narzędzi gospodarstwa domowego – zeszły na plan dalszy. Z pewnym zdziwieniem odkrywaliśmy podobieństwa, wynikające z dziedzictwa polskiego narodowego radykalizmu; z naszego w podejściu do wiary, czy szerzej, do wartości duchowych i ich kluczowej roli w formowaniu się idei; do wymiaru spirytualistycznego, jako podstawy nacjonalizmu. I kiedy, pod koniec lat 80tych, europejskie kontakty polityczne stały się częściej niż sporadyczne, okazało się, że Codreanu jest znakomitym pomostem polskiego nacjonalizmu z zresztą cywilizowanego, nacjonalistycznego świata. Tam odkrywano Żelazną Gwardię wcześniej, chłonąc jej duchowość i sposób myślenia; my – znaliśmy to od zarania idei. Ale dzięki temu Codreanu stał się – mówiąc przenośnią – międzynarodowym językiem, którym swobodnie władaliśmy: my, europejscy nacjonaliści.

Co ciekawe, i co trzeba zaznaczyć, Kapitan i jego dzieło odcisnęli wyraźne piętno na zachodnio-europejski­ch ruchach nacjonalistycznych w dwóch ostatnich dekadach wieku XX. Mitologia Żelaznej Gwardii, jej klarowna duchowość, spowodowała chrystianizację nacjonalizmu w Europie Zachodniej i odrzucenie statolatrycznego bełkotu, pokłosia lat 30stych. I jest to swoistym paradoksem, a zarazem oznaką uniwersalizmu postawy duchowości w działalności ideowo-politycznej, że na drogę tradycyjnego katolicyzmu pchnął Włochów, Francuzów czy Hiszpanów prawosławny idealista. Życie bywa jednak pełne niespodzianek.

Niniejszą publikacją chcemy odświeżyć pamięć o Kapitanie. W czasach wszechobecnego internetu, dzięki któremu znaleźć można wszystko, niewielu znajduje to, co dobre. O ile szuka, o ile wie, czego szukać. Tekstem przewodnim książki jest esej zmarłego w 2012 r. Bogdana Kozieła. Publikowany był on na łamach „Szczerbca”, w kilku częściach, w roku 1995. Bogdan, przez wiele lat szef śląskich struktur NOP i współpracownik „Szczerbca”, jest bez wątpienia pierwszym w szeregu ludzi, którzy Codreanu pokazali Polsce współczesnej. Nie tylko o nim pisał, ale i tłumaczył. Ta publikacja to także nasz skromny hołd dla zmarłego Przyjaciela. W publikacji nie zabrakło oczywiście i tekstów samego Kapitana, wywiadów z nim (z przedwojennej prasy narodowo-radykalnej) oraz krótkich wspomnień wdowy po nim. I już na zakończenie. Pisząc ten tekst z zaskoczeniem zauważyłem, że ta książka to 13 tom Biblioteki „Szczerbca”. Mistyczna dla Codreanu liczba pojawia się i u nas. Deus lo volt!

Przedmowa do książki „Żelazna Gwardia”. Adam Gmurczyk

Spis treści:

Bogdan Kozieł "Wysłannik Archanioła"...

Corneliu Codreanu "Droga Legionisty"

Corenli Codreanu "Dziennik więzienny"

Ignacy Kleszczyński "Żelazna Gwardia działa. Rozmowa z Corneli Codreanu"

Ignacy Kleszczyński "Ten, który był nadzieją Rumunii"

Maria Rutkowska "Codreanu - wódz odrodzonej Rumunii"

Claudio Mutti "Duchowy portret Codreanu. Rozmwoa z Eleną Codreanu, wdową po Kapitanie".

Jeśli nie jesteś nawykły do czytania, to przyzwyczajaj się i zawsze wspinaj na wyższy poziom. Wiedza jest potęgą, a im więcej wiesz, tym większym stajesz się zagrożeniem dla systemu. (Derek Holland, „Polityczny Żołnierz”)wysyłka gratis
metody płatności
 • PayU
 • Zwykły przelew bankowy
  • Bank Zachodni WBK S.A. 32 1090 2343 0000 0001 0753 8071
płatność z góry
maksymalnie w paczce
List polecony priorytetowy 7,50 zł
kolejna sztuka: 1,00 zł
maksymalnie w paczce: 3
List polecony ekonomiczny 6,00 zł
kolejna sztuka: 1,00 zł
maksymalnie w paczce: 3
dodatkowe informacje
Nie zgadzam się na sprzedaż użytkownikom serwisów Aukro.cz oraz Aukro.ua