WITWICKI- POEZIJE BIBLIJNE 1836r. pierwodruki (6483709291)

14 dni do końca
cena kup teraz
3 999,00 zł
Raty PayU tylko dla zakupów przez koszyk o wartości od 300 zł do 20 000 zł
Koszty dostawy
  • Przesyłka kurierska
Zakupy powyżej 1 000 zł
  • lokalizacja: Internet
  • czas wysyłki: 24 godziny
  • język: polski
  • data wydania: 1836
Cena: 3999 zł

WITWICKI Stefan

POEZIJE BIBLIJNE, PIOSNKI SIELSKIE I WIERSZE RÓŹNE

Paryż 1836, w Księgarni Polskiej, Wydanie A.Jełowickiego i Spółki, str.376, 8 nlb., liczne finaliki wieńczące utwory- drzeworyty; format 10,5x17cm

TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA WSPÓŁCZESNA OZDOBNA, NA LICACH PODWÓJNA OZDOBNA BODIURA O CHARAKTERZE ROŚLINNYM ZWIEŃCZONE W NAROŻNIKACH ZŁOCONYM KWIECIEMI, W ZWIERCIADLE OKŁADEK MISTERNIE TŁOCZONY I ZŁOCONY OZDOBNIK O CHARAKTERZE ROŚLINNYM, GRZBIET Z PODZIAŁEM NA POLA, WYPUKŁYMI ZWIĘZAMI I BOGATYMI ZŁOCENIAMI, OOBCIĘCIA KART BARWIONE, WYKLEJKI Z RĘCZNIE WYKONANEGO PAPIERU MARMURKOWEGO W TZW. "PAWIE OCZKO", WNĘTRZA OKŁADEK WYKOŃCZONE ZŁOTĄ ROLKĄ. OPRAWA NAWIĄZUJĄCA STYLISTYKĄ DO ZBYTKOWNYCH OPRAW Z EPOKI!

Stefan Witwicki (ur. 13 września 1801 roku w Janowie na Podolu, zm. 15 kwietnia 1847 roku w Rzymie) – polski poeta romantyczny, publicysta, autor słów do popularnej piosenki biesiadnej Pije Kuba do Jakuba.

"Pod tym tytułem, nowa xięga spośród Emigracji wzbogaciła literaturę narodową. Poezje biblijne i piosnki sielskie były w częśći wydane w kraju...

Do poezij biblijnych dawniej drukowanych, w nowem wydaniu, między innemi przybyły Threny natchnione obecnem położeniem...

Fryderyk Chopin nasz artysta najbardziej narodowy, tak tę piosnkę jak kilka innych Witwickiego, i niektóre z Pieśni Janusza przystroił, przelał w cudowną muzykę swoją. Szczęśliwe połączenie poezji muzyki z poezją pisarza, obie te poezje tłumaczy, podnosi je, i tworzy nowy, urok najwyższej poezji urok unoszący po za świat samego języka saméj muzyki. Tego uroku opisać nie podobna, ale kto go chce pojąć, niech prosi Chopina aby mu jaką piosnkę razem przeczytał i zagrał. My zaś cośmy Chopina słyszeli, prosiemy go aby pozbierał brylanty swojej polskiej muzyki które tu i ówdzie porozrzucał, aby do tych brylantów nowych jeszcze natoczył pereł i nim czas mu pozwoli zebrać te wszystkieskarby wjaką operę narodowę, niech z nich uplecie wieniec dla naszej poezji."

Źródło: Rocznik Emigracji Polskiej: Pismo polityce i literaturze narodowej, Paryż 1836, w Księgarni Polskiej, Wydanie A.Jełowickiego i Spółki.

"Jego twórczość poetycka — dawno nie publikowana w osobnych edycjach — uległa niemal całkowitemu zapomnieniu, obecna dziś jest — w drobnym swym ułamku — jedynie w paru antologiach. Mato kto też pamięta, że właśnie Witwicki jest autorem tekstów, które posłużyły jako słowa do niektórych dobrze znanych pieśni Chopina, Moniuszki i innych kompozytorów i że według pomysłu poety Mickiewicz (długoletni jego przyjaciel) stworzył w Panu Tadeuszu opis Matecznika i opis początku polowania. W cień odeszła również twórczość publicystyczna Witwickiego, zebrana w książce Wieczory pielgrzyma (1833—42), króra swego czasu zyskała wielką poczytność i do roku 1885 miała aż pięć wydań. Od tegoż roku nie ukazały się też Listy z zagranicy. Zbiór pism pomniejszych nie byl wznawiany od roku 1878, rzadkością są egzemplarze modlitewnika Ołtarzyk polski mniejszy, który od czasu pierwodruku (1836) do roku 1880 miał wydań jedenaście. Nad przychylnymi sądami o poezji Witwickiego — a było ich w jego epoce niemało, choć może nie dość głośnych — wzięły górę nie mniej liczne, ale na pewno dobitniej formułowane negatywne o niej opinie współczesnych mu krytyków. One to, niestety, utrwaliły się w świadomości powszechnej i zaciążyły niekorzystnie na recepcji poety wśród potomnych. Przyklejono autorowi Piosnek sielskich niesprawiedliwą etykietkę naśladowcy, którą później niektórzy zastąpili równie krzywdzącym mianem epigona. W rożnych kręgach zgłaszano do Witwickiego różne pretensje, wokół jego poezji narosło wiele nieporozumień i wiele mylnych, uporczywie niekiedy utrzymujących się ocen i interpretacji....&qu­ot;

Źródło: Ze wstępu: "Pioski sielskie, poezje biblijne i wiersze róźne", Instytut Wydawniczy PAX 1986, wybór, układ i opracowanie tekstu Wojciech Jerzy Podgórski.

Rzadkie paryskie wydanie! Zaiwera piewodruki utworów!

Stan DB/ na karcie tyt. wpis własn. z epoki oraz niewielki ubytek zdublowany papierem, niewielkie zaplamienia i przebarwienia początkowych kar, około 20 koncowych kart ze śladem dawnego zalania, poza tym karty czyste

BARDZO EFEKTOWNA OPRAWA!Inne moje aukcje:Kontakt e-mail: sklep@antyksobieski.­pl, tel.: 609 772 993

Do każdego zakupu załączamy paragon fiskalny, faktura VAT na życzenie.

wysyłka gratis
Wysyłka gratis
Aby otrzymać Wysyłkę Gratis, kup u Paul2001 za co najmniej 1 000 zł.
metody płatności
  • PayU
  • Zwykły przelew bankowy
    • BRE BANK SA 09 1140 2004 0000 3602 3844 8120
płatność z góry
maksymalnie w paczce
Przesyłka kurierska
kolejna sztuka:
maksymalnie w paczce: 10
przybliżony czas realizacji: 2 dni
zwrot towaru w ramach odstąpienia od umowy
Jako konsument możesz zwrócić większość przedmiotów kupionych od Firm na Allegro (wyjątki i zasady zostały opisane na stronie Pomocy oraz w zakładce "Informacje od Sprzedającego"). Poinformuj sprzedającego o odstąpieniu od umowy (nie musisz podawać powodu odstąpienia). Masz na to 14 dni kalendarzowych od otrzymania towaru, chyba że sprzedający wyznacza na to dłuższy termin.

Od daty złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy masz kolejne 14 dni kalendarzowych na odesłanie towaru. Sprzedawca powinien zwrócić Ci pieniądze w ciągu 14 dni od chwili otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Sprzedający może wstrzymać się z odesłaniem środków do czasu otrzymania przedmiotu.
dodatkowe informacje
Wystawiam faktury VAT
Nie zgadzam się na sprzedaż użytkownikom serwisów Aukro.cz oraz Aukro.ua

dane sprzedawcy

ANTYKWARIAT SOBIESKI istnieje na rynku od lat. Oferujemy unikalne książki oraz przedmioty kolekcjonerskie. Skup i sprzedaż starodruków, ksiąg, map, grafiki, porcelany.... Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Znajdują się tu bardzo ciekawe i często rzadkie pozycje . Naszą domeną jest literatura historyczna, ze szczególnym uwzględnieniem historii wojen i wojskowości, ważniejszych bitew. Wielbiciele znanych postaci znajdą tu obszerny rozdział poświęcony Napolonowi czy Józefowi Piłsudskiemu. Także bibliofile znajdą tu coś dla siebie, jak choćby opasłe tomiszcza obite skórą czy przepiękne oprawy artystyczne, co dziś nieczęsto się zdarza sygnowane przez znanych introligatorów. Specjalizujemy się w sprzedaży starodruków polskich i obcych. Księgozbiór znajdujący się w naszym posiadaniu liczy kilka tysięcy ksiąg. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. Zapewniamy, że oferta będzie poszerzana z każdym dniem! Życzymy udanych zakupów i trafnych inwestycji!

kontakt

zwroty

czas na zwrot: 14 dni

adres do zwrotu:
 
Prawo odstąpienia od umowy/Reklamacje1.Kupujący ma prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od daty odebrania towaru bez podania przyczyny. Zwrot towaru jest możliwy pod warunkiem, że towar jest niezniszczony, nie był używany, a w przypadku nagrań audialnych i wizualnych oraz zapisanych na informatycznych nośnikach danych, dodatkowo, gdy znajduje się w oryginalnym opakowaniu. Uprawnienie powyższe przysługuje Kupującemu będącemu konsumentem w rozumieniu art. 22(1) kodeksu cywilnego.2.Antykwariat jest obowiązany do dostarczenia rzeczy wolnych od wad fizycznych. W przypadku niezgodności towaru z umową (posiadającego wady fizyczne), Kupującemu przysługuje prawo do reklamacji towaru w ciągu 2 lat od daty wydania rzeczy bezpośrednio Kupującemu lub wybranemu przez niego przewoźnikowi.3.Zwracany lub reklamowany towar należy przesyłać na adres: Antywariat Sobieski Paweł Kołata, Saczyn 53a, 62-872 Godziesze.4.Odstępując od umowy (tj. zwracając towar) należy dołączyć do niego oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Formularz oświadczenia znajduje się pod regulaminem. Razem z towarem należy także zwrócić otrzymany dowód zakupu.5.Reklamując towar należy do przesyłki dołączyć pismo wskazujące przyczynę reklamacji oraz żądanie usunięcia wady lub wymiany na rzecz wolną od wad lub obniżenia ceny lub odstąpienie od umowy, a także otrzymany dowód zakupu.6.Uprawnienia do żądania obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy nie przysługują Kupującemu, jeżeli Antykwariat niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla Kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. 7.W razie odstąpienia przez Kupującego od umowy, Antykwariat dokona zwrotu płatności przy użyciu takiego samego sposobu zapłaty, jakiego użył Kupujący, chyba że Kupujący wyraźnie zgodził się na inny sposób zwrotu, który nie wiąże się dla niego z dodatkowymi kosztami, w szczególności na zwrot na wskazany przez niego w formularzu zwrotu numer rachunku bankowego.8.W przypadku odstąpienia od umowy pieniądze zostaną odesłane niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 14 dni od dnia złożenia przez Kupującego oświadczenia woli o odstąpieniu od umowy.9.W przypadku odstąpienia od umowy, Antykwariat gwarantuje zwrot ceny towaru i kosztów dostawy, Antykwariat nie ponosi kosztów odesłania towaru. Antykwariat nie przyjmuje przesyłek za pobraniem. 10. W przypadku uznania reklamacji, Antykwariat w zależności od żądania Kupującego naprawi lub wymieni towar na nowy, a jeśli powyższe okaże się niemożliwe (towar niedostępny, wyczerpany nakład, pomyłka w opisie towaru) zwróci należność za towar podlegający reklamacji lub zaproponuje inne spośród dostępnych w Antykwariacie towarów; bądź też w przypadku żądania obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy zwróci uiszczoną przez Kupującego należność w całości lub w części. W przypadku uznania reklamacji, Antykwariat zwróci poniesione przez Kupującego koszty odesłania reklamowanego towaru.11.Antykwariat rozpatruje reklamację w ciągu 14 dni od jej otrzymania.