ukiyo-e drzeworyt japonski SHARAKU DUŻY unikat (6482235428)

zakończona
259,00 zł
sprzedaż zakończona

nie było ofert kupna

Koszty dostawy
  • Paczka pocztowa priorytetowa 12,00 zł
  • lokalizacja: Wrocław
  • czas powstania: do 1945

oferuje do sprzedaży:

oryginalny japoński drzeworyt.

Jest to tzw "vintage reproduction" czyli nie kopia a "kolejny" oryginał , można by powiedzieć "dodruk" z oryginalnej "matrycy"

okres powstania tej pracy to czas miedzywojenny, (około 1920-1930), drzeworyt odbity jest na papierze ryżowym, stan zachowana bardzo dobry. Drzeworyt jest w papierowej oprawie.

jest to praca artysty o nazwisku TOSHUSAI SHARAKU przedstawia postać z teatru KABUKI.

Tōshūsai Sharaku ( daty urodzin i śmierci nie są znane) - uważany za jednego z wielkich mistrzów japońskiego stylu o nazwie ukiyo-e .

O życiu i twórczości Sharaku nie tylko niewiele wiadomo (jego prawdziwe imię jest nieznane, daty urodzenia i śmierci trudne do ustalenia), ale wysuwane są wątpliwości, czy w ogóle istniał. Według jednej z hipotez, był on aktorem teatru , inna - głosi, iż była to praca zbiorowa.

Znane są jedynie dzieła Sharaku. Ich tematem byli głównie aktorzy teatru kabuki . Wszystkie prace tego artysty (ok. 150 drzeworytów) zostały opublikowane przez Jūzaburō Tsutayę , znanego wówczas wydawcę. Według niektórych hipotez, imię Sharaku było jego pseudonimem artystycznym. Nie znajdują one jednak potwierdzenia.

Kariera Sharaku, jako artysty-twórcy drzeworytów, trwała tylko dziesięć miesięcy w epoce Edo , od połowy 1794 do początku 1795 roku. Jego twórczość wywarła jednak znaczny wpływ na późniejszą sztukę portretową.

rozmiar oprawy 41,5 cm x 30,5 cm

rozmiar drzeworytu 33,5 cm x 23 cm

kilka informacji o japońskich drzeworytach cytuję za wikipedią:

Ukiyo-e ("obrazy przepływającego świata") – rodzaj malarstwa i drzeworytu japońskiego , funkcjonujący w swej typowej formie od połowy XVII wieku do początku okresu Meiji (1868). Ukiyo-e były plastycznym środkiem wyrazu społeczności "przepływającego świata" (ukiyo), powstającym w obrębie dzielnic rozrywki największych miast japońskich okresu Edo (1600-1867). Drzeworyt, obok popularnej literatury kibiyoshi i teatru kabuki , stanowiły jeden z trzech zasadniczych filarów kultury ukiyo .

Technika wykonania

Kompletna technika wykonania wysokiej jakości wielobarwnego drzeworytu tzw. nishiki-e (dosł. brokatowy obraz) około 1800:

  • artysta wykonuje czarno-biały, konturowy szkic, tzw. shita-gaki (dosł. pod-obraz), zaznaczając słowami lub numerami poszczególne barwy;
  • rytownik nakleja szkic na klocek drzeworytniczy, przeciera go i według pozostałych linii wykonuje pierwszą matrycę;
  • z pierwszej matrycy wykonywanych jest tyle odbitek (wciąż czarno-białych), ile klocków potrzebnych będzie dla poszczególnych kolorów (nawet po opracowaniu techniki drzeworytu wielobarwnego wybrane kolory nakładano niekiedy ręcznie);
  • rytownik nakleja odbitki na klocki i po przetarciu przycina matryce poszczególnych barw;
  • stemplarze wykonują główną część drzeworytu, odbijając poszczególne kolory;
  • barwiarze i aplikatorzy nakładają ręcznie wybrane barwy i specjalne dekoracje (np. sproszkowaną macicę perłową);
  • odbitki rozwieszane są do wysuszenia.

Wysuszone odbitki rozprowadzane były poprzez księgarnie i wędrownych sprzedawców.

zapraszam

wysyłka gratis
metody płatności
płatność z góry
maksymalnie w paczce
Paczka pocztowa priorytetowa 12,00 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: 1
dodatkowe informacje
Nie zgadzam się na sprzedaż użytkownikom serwisów Aukro.cz oraz Aukro.ua