UWIEDZENI Bolecka Anna

  • Cena w innych sklepach: 34,90 zł
  • Producent: Jacek Santorski & Co
  • ISBN: 9788375540994
  • Autor: Anna Bolecka
  • Oprawa: miękka
  • Format: 13,0 x 19,5 cm
  • Ilość stron: 350TYLKO: 13.93 zł


Dokładnie dwadzieścia lat po debiucie prozatorskim Anny Boleckiej „Leć do nieba” otrzymujemy powieść pod symbolicznym tytułem „Uwiedzeni”. Kolejny raz znana z zamiłowania do kresów, magicznych miejsc przecinania się kultur wielu narodów, tożsamości etnicznej czy językowej, autorka zabiera nas w cudowną podróż do początku dwudziestego wieku. Nie bez powodu oczywiście. To właśnie w tym okresie rodziły się najważniejsze dla przyszłości całej Europy ruchy polityczne, narodowe i społeczne.

Rozwój gospodarczy, a wcześniej naukowy tamtego okresu zrodził podwaliny dzisiejszego świata, wraz z całym złem, które doprowadziło do obydwu wojen. Nic więc dziwnego, że wówczas powstaje tak znamienne dzieło jak „Człowiek bez właściwości” Roberta Musila, które charakteryzuje w pewien sposób kondycję humanisty tuż przed wybuchem pierwszej wojny. Podobnie we wcześniejszych powieściach autorka „Białego kamienia” kreśli szeroką perspektywę geograficzną ograniczoną trzema miastami: Wiedniem, Monachium i Gdańskiem. Głównym bohaterem powieści jest Peter Mazurovsky, niedoszły student medycyny, przebywający w noclegowni domu opieki społecznej tzw. azylu dla bezdomnych, parający się sezonową pracą jako pomocnik bednarza, stróż w kostnicy czy pomocnik budowlany. Poznajemy go w 1909 roku w Wiedniu, gdzie jako dwudziestolatek przybył po ucieczce z domu, zabrawszy całe oszczędności swojej matki przeznaczone na remont domu i na posag dla młodszej siostry Eriki.

Nieznany ojciec Petera był podobno Niemcem, a przynajmniej tak utrzymywała jego rodzicielka. Ówczesna stolica monarchii austrowęgierskiej była konglomeratem wielu narodowości, wśród których przeważali Austriacy i Niemcy, ale wielu było również Czechów, Żydów ze wschodu i Polaków. Cała ta zbieranina posługiwała się różnymi językami, choć najczęściej porozumiewali się między sobą rodzajem żargonu będącego mieszanką niemieckiego, jidysz, czeskiego i polskiego. Właśnie w tej samej noclegowni zamieszkiwał Alois Trapp, nieśmiały Austriak o przeciętnych zdolnościach malarskich, wątłym zdrowiu, który jednak zdradzał pewne zdolności przywódcze.

Bardziej niż obrazy i pocztówki popularnością cieszyły się jego przemowy w noclegowni o charakterze radykalnie nacjonalistycznym. Podczas rozmowy ze świeżo upieczonym lekarzem Oskarem Kafką wręcz ostentacyjnie wygłasza potrzebę oczyszczenia świata z wszystkich zgubnych przyzwyczajeń: sumienia, miłosierdzia i współczucia, które powinno się odbyć w morzu ognia i rzekach krwi. Toż to prawie sam Adolf Hitler. W kolejnej odsłonie spotykamy Petera w Monachium w przeddzień wybuchu wojny, gdy postanawia zaciągnąć się do niemieckiego wojska. Tutaj wypowie znamienne dla całej książki słowa o oczyszczającej sile wojny, na którą ludzkość czekała z utęsknieniem. Po wielu wojennych perypetiach nasi bohaterowie spotkają się ponownie w szpitalu wojskowym, gdzie trafiają ranni od wybuchu gazu. Opiekę nad nimi sprawuje sadystyczny doktor psychiatra Engelman, wierzący tylko w ludzkie ciało i nic poza tym, a we wszystkich pacjentach żołnierzach dostrzega samych symulantów, którzy są winni porażki Niemiec. Dzięki zastosowaniu jego nowatorskiej metody Trapp odzyska wzrok. Poznając bliżej życie Petera, dowiadujemy się również o jego miłosnych perypetiach z kelnerką Martą (to z czasów wiedeńskich), czy morfinistką i wielbicielką Robespierre’a Łucją z czasów jego pobytu w Gdańsku.

Kolejna powieść Anny Burzyńskiej „Uwiedzeni” to rozkosz dla miłośników powieści spod znaku francuskiego realizmu Balzaka, którzy nie przepadają za innowacjami formalnymi wszechobecnymi w dzisiejszej literaturze. Problematyką zaś zbliżona jest do austriackiej prozy awangardowej z początku wieku XX, a najbardziej do wspomnianego już Roberta Musila z jego młodzieńczymi inicjacjami wychowanka T?rlessa, czy doświadczeniami schyłku wieku Urlyka.

Książka poekspozycyjna lub końcówka magazynowa.
Może posiadać nieznaczne uszkodzenia (np. metki cenowe, przybrudzenia, zarysowania, zagięcia).Przedpłata Pobranie Maksymalna ilość przedmiotów w paczce Prawdopodobny czas doręczenia
E-PRZESYŁKA
(odbiór w punkcie Poczty Polskiej)
7.50 zł 9.00 zł 100 2-5 dni roboczych
PACZKA EKONOMICZNA 9.50 zł 12.50 zł 100 2-3 dni roboczych
KURIER 48H 13.00 zł 14.00 zł 100 1-3 dni roboczych
Firma kurierska 13.00 zł 15.00 zł 100 1-2 dni roboczych
list polecony 3.94 zł - zł 1 5-7 dni roboczych
paczkomaty 24/7 10.50 zł 13.50 zł 10 1-2 dni roboczych
Odbiór osobisty

Al. 1-maja 17 87-630 Skępe,

Łódzka 69 87-100 toruń

(po wcześniejszym umówieniu)

0.00 zł 0.00 zł - -

Odbiór osobisty:

Księgarnia skladnicaksiegarska.pl

Al. 1-maja 17

87-630 Skępe

tel. 508-768-309