Elektrownia wiatrowa pionowa 1kW VAWT 48V !!


Napięcie znamionowe: 48V 
Moc znamionowa: 1000W


Indeks: JF1000

Gwarancja : 12 m-cy

18067,00 zł

OPIS

Elektrownie VAWT, jak każde urządzenie mają swoje wady i zalety. Niewątpliwie do zalet należy cicha praca (niskie obroty), brak silnych drgań, bezpieczeństwo dla ptaków. Do wad zaliczyć należy przede wszystkim dużą masę, koszty części, niską sprawność. Elektrownie o pionowej osi obrotu są produktem przygotowanym dla specjalnych warunków i dla klientów, którym zależy głownie na zaletach tych elektrowni. Klienci ci muszą się liczyć z mniejszą wydajnością. W zamian za to mogą montować elektrownie bezpośrednio na budynku czy w najbliższym sąsiedztwie zabudowań jak również w miejscach, gdzie nie uzyskaliby zgody na postawienie klasycznej elektrowni. Oczywistym jest przecież, że z powierzchni jaką posiada elektrownia pionowej osi obrotu połowa (w praktyce nawet zaledwie 45%) pracuje na wytworzenie energii a druga połowa stanowi opór uniemożliwiający uzyskanie większej sprawności. Stąd wydajność takiej elektrowni jest na poziomie 40%.      Moc uzyskiwana jest z energii wiatru, a ta jest liczona w trzeciej potędze prędkości. Stąd mamy wzór, że energia jaką wytworzy generator będzie wprost proporcjonalna do powierzchni łopat wirnika pomnożonej przez prędkość wiatru do trzeciej potęgi pomnożonej przez sprawność elektrowni.

      Na poniższym rysunku widać, że tylko część w kącie 148 stopni odpowiada za wytwarzanie energii pozostała część hamuje elektrownię. Oczywiście w tym wypadku rysunek jest przejaskrawiony w celu praktycznego zobrazowania.

     Elektrownie wiatrowe VAWT posiadują dużą masę bezwładności  stąd porywy wiatru nie są w stanie zwiększyć chwilowej mocy wytwarzanej przez elektrownię. Takie porywy liczy się do średniej pomiarowej prędkości wiatru, ale nie generują przyrostu mocy. Natomiast chwilowe zaniki wiatru powodują natychmiastowe wytracenie energii wirnika, który po prostu przyhamowuje. Stąd oczywistym musi być fakt,  że w warunkach laboratoryjnych wynik pomiaru wytworzonej energii przy stałej prędkości wiatru będzie inny (wyższy) niż wynik pomiaru wytworzonej energii dla średniej prędkości wiatru w czasie pomiarów w środowisku naturalnym.

     Wszystkie elektrownie wiatrowe kiedy osiągną już obroty umożliwiające ładowanie akumulatorów pracują mniej więcej przy stałej prędkości obrotowej. Wynika to z faktu uzyskania poziomu napięcia aktualnego naładowania akumulatorów. Przy większej sile wiatru wzrasta wówczas jedynie moc wytwarzana przez generator (w praktyce rośnie prąd ładowania) bez zwiększania prędkości obrotowej. Elektrownie wiatrowe „lubią” stały wiatr. Chwilowe podmuchy wiatru nie są specjalnie wykorzystane przez generator ponieważ wprowadzają zaburzenia w ruchu wiatru (zawirowania)

Małe przydomowe elektrownie wiatrowe o pionowej osi obrotu mają zastosowanie głównie do zasilania niewielkich odbiorników. Montuje się je najczęściej w zurbanizowanej przestrzeni, na dachach budynków. Spotykane są tam, gdzie klasyczne elektrownie o poziomej osi obrotu nie mogą być stosowane ze względu na brak technicznych możliwości montażu. Małe elektrownie pionowe mogą zasilać takie odbiorniki jak oświetlenie, czujniki, urządzenia alarmowe. Czasem stosuje się takie elektrownie do wspomagania zasilania w czasie awarii prądu w sieci, do podtrzymania napięcia zamiast/obok układów UPS. Mogą być też stosowane na działkach letniskowych, gdzie nie ma konieczności stosowania zasilania gwarantowanego a liczą się walory estetyczne. Ze względu na charakterystyczny wygląd mogą stanowić element reklamy obiektu. Dobrze komponują się oświetleniem tablic, banerów lub szyldów.Małe elektrownie pionowe ze względu na niskie napięcie mogą zasilać odbiorniki na prąd stały np 24V.

SPECYFIKACJA
 • Ten zestaw wystarcza do wspomagania zasilnia w domu jednorodzinnym lub na działce letniskowej.
  Może zasilać odbiorniki AGD/RTV lub służyć do do podgrzewania wody.

  Moc znamionowa (W) 1000
  Napięcie znamionowe AC (V) 48
  Średnica wirnika (m) 1,8
  Ilość łopat (kompozytowe) 5
  Startowa prędkość wiatru (m/s) 2,5
  Znamionowa prędkość wiatru (m/s) 10
  Graniczna prędkość wiatru (m/s) 40
  Znamionowa ilość obrotów (obr/min)

  55

  Materiał obudowy aluminium
  Materiał łopaty śmigła

  kompozyt

  Wieża linkowa wysokość (m) opcja 8
  Sugerowana konfiguracja akumulatorów 12V 100Ah 4szt

  W skład zestawu elektrowni wiatrowej wchodzą:

  - turbina wiatrowa wraz z pełnym wyposażeniem
  - śmigła wykonane z włókna szklanego laminowanego żywicą epoksydową 
  - kontroler hybrydowy z funkcją ładowania akumulatorów i możliwością podłączenia dodatkowo 300W fotoogniw. Kontroler w czasie słabego wiatru podbija napięcie generatora tak, że ładowanie akumulatorów w praktyce jest już od 8V. 
  - instrukcja montażu

             Dodatkowe opcje doposażenia:  

Akumulatory 1300 zł / szt.