Polska biżuteria artystyczna lat 1945-1950 UNIKAT (6541727459)

zakończona
95,00 zł
sprzedaż zakończona

nie było ofert kupna

Koszty dostawy
  • List polecony ekonomiczny 9,00 zł
  • Paczka pocztowa ekonomiczna 15,00 zł
  • Przesyłka pobraniowa / Paczka48 pobranie 25,00 zł
Zakupy powyżej 400 zł
  • lokalizacja: GDAŃSK
  • stan: nowe
  • kondycja: bez śladów używania
mirek7323 telefon: 737314393 email: mirek7323@gmail.com

Polska biżuteria artystyczna z lat 1945-1950

Muzeum Sztuki Złotniczej
w Kazimierzu Dolnym

KSIĄŻKA NOWA !!!
UNIKAT !!!
SERIA LIMITOWANA DO 500 EGZEMPLARZY !!!

Opis książki:

Biżuteria złota, nierzadko zdobiona drogimi kamieniami, gdy po latach noszenia wyszła już z łask „żony modnej", często bywała przerabiana na nową, odpowiadającą aktualnym gustom. Niekiedy tylko egzemplarze pamiątkowe w nie zmienionej formie trwały przez pokolenia. Dlatego też stosunkowo niewiele złotej biżuterii naszych prababek przetrwało do czasów obecnych.

Zgoła odmiennie wygląda sytuacja z biżuterią, która w Polsce rozrodziła się szeroko po ostatniej wojnie. Były to broszki, bransolety i pierścionki wykonane ze srebra, a często i z miedzi lub mosiądzu. Te surowce — w odróżnieniu od cennego złota minionych epok — nie były pieczołowicie przechowywane z myślą o ewentualnej przeróbce, lecz po wyjściu z użycia drzemały czas jakiś w pudełkach z guzikami i innymi damskimi „cennościami” i wraz z nimi (najczęściej po śmierci właścicielki) kończyły swój żywot na śmietniku. Z tej to przyczyny srebrna czy miedziana broszka z przed lat pięćdziesięciu, tak jak rówieśne jej naszyjniki z malowanych korków i bardzo modne celuloidowe spinki do włosów — po prostu przestały istnieć (srebro w owe czasy nie było surowcem cennym bowiem usuwane gruzy wszystkich naszych miast obficie sypały przepalonymi łyżkami). I może nikt by nie zauważył całkowitego wyginięcia broszek i pierścionków klepanych w srebrze w latach powojennych, tak jak nie zauważono odejścia powszechnie używanych blaszanych papierośnic i obsadek ze stalówkami, gdyby nie to, że z biegiem lat srebrne broszki i pierścionki zrobiły wielką karierę artystyczną. Obecnie polskie złotnictwo artystyczne stanowi ważny element naszej kultury i doczekało się wreszcie uznania równych praw z innymi dziedzinami sztuki (oj, z tymi równymi prawami to się chyba jeszcze trochę zagalopowałem). W każdym razie już dziś biżuterię artystyczną wielu uznaje za dzieło sztuki, a dla niektórych jest ona obiektem badań naukowych. Te właśnie badania, już na wstępie, ujawniły nam smutną prawdę, że ta książka nie będzie miała pierwszego rozdziału, bo zanim ktoś zdążył się zorientować, zabytki wyrzucono na śmietnik.

W tej sytuacji z najwyższym zdumieniem i ogromną radością, dowiadujemy się, że znaczny zespół tych rzekomo bezpowrotnie zaginionych prac naszych złotników przetrwał w magazynach Muzeum Narodowego w Warszawie. Obiekty te niegdyś zbierała Wanda Telakowska jako wzory do produkcji masowej. Po upadku całej koncepcji, ktoś — zamiast wyrzucić wszystko na złom — przekazał te niepotrzebne drobiazgi do muzeum, a ktoś inny tym niezabytkowym obiektom udzielił schronienia w dostojnych murach. Trudno dziś dociec kim byli ci, którzy podjęli takie decyzje (zapewne po prostu Telakowska i prof. Lorentz), ale chwała im za dalekowzroczność.w
Polska biżuteria artystyczna z lat 1945-1950
8371810059
wysyłka gratis
Wysyłka gratis
Aby otrzymać Wysyłkę Gratis, kup u mirek7323 za co najmniej 400 zł.
metody płatności
  • PayU
  • Zwykły przelew bankowy
    • BRE BANK SA 38 1140 2004 0000 3702 7535 0714
płatność z góry
maksymalnie w paczce
List polecony ekonomiczny 9,00 zł
kolejna sztuka: 2,00 zł
maksymalnie w paczce: 2
Paczka pocztowa ekonomiczna 15,00 zł
kolejna sztuka: 2,00 zł
maksymalnie w paczce: 5
płatność przy odbiorze
maksymalnie w paczce
Przesyłka pobraniowa / Paczka48 pobranie 25,00 zł
kolejna sztuka: 2,00 zł
maksymalnie w paczce: 5
dodatkowe informacje