OKRUCHY WSPOMNIEŃ WALKA MARTYROLOGIA AK NR 40 2001 (6530782245)

zakończona
9,99 zł
sprzedaż zakończona

nie było ofert kupna

  • tematyka: konspiracja, partyzanci
  • stan: używany
  • waga (z opakowaniem): 0.30 [kg]
  • okładka: miękka
  • rok wydania (xxxx): 2001
DZIESIĘĆ LAT „OKRUCHÓW WSPOMNIEŃ"
1992-2001 NUMER JUBILEUSZOWY
Od Redakcji
Oddajemy do rąk Czytelników czterdziesty numer naszego kwartalnika. Jest to numer jubileuszowy, bowiem w grudniu 2001 r. obchodzimy dziesięciolecie naszej społecznej pracy. Celem jej byto i jest publikowanie wspomnień żołnierzy Armii Krajowej - dla zachowania w pamięci Narodu Ich czynu zbrojnego, ofiary i martyrologii, a także dla przekazania następnym pokoleniom etosu Armii Krajowej, tej największej w historii podziemnej Armii, nie mającej odpowiednika w żadnym innym kraju podbitym przez faszystów i komunistów.
Taka formuła „Okruchów" - nie zmieniana od początku do dnia dzisiejszego, uzupełniona w realizacji zasadą, że wydajemy wyłącznie wspomnienia przedtem nie publikowane-sprawdzi­ła się w praktyce, czego dowodem jest właśnie nasz Jubileusz, Niechaj wolno nam będzie - wyjątkowo, bo raz na 10 lat - pochwalić się statystyką, która również to potwierdza. W dotychczas wydanych 40 numerach „Okruchów...": opublikowaliśmy 4870 stron wspomnień;
przyjęliśmy do druku, zredagowaliśmy i wydaliśmy wspomnienia 116 autorów -spośród nich wymienić warto takich wybitnych i zasłużonych oficerów i żołnierzy Armii Krajowej, jak:
Zbigniew Faix-Dąbrowski „Bohun", Antoni iglewski „Ponar", JerzyJensz „Krepdeszyn", BenedyktJózefko „Skoczek", Witold Kieżun „Wypad",Zygmunt Kłosiński „Huzar", Konrad Nitzschke „Konar", Jan Nowak-jeziorański, Tadeusz Oleszek „Wilk",Adam Potyra „Wodan", Czesław Skrobecki „Czesław". „Mars", Bolesiaw Skuiicz „Stawacz", Marian Topór „Opal". Waiadyslaw Wichman „Władysław", Cerard Woźnica „Hardy", Edward Wójcik „Tatar", Leonard Wyjadiowski „Ziemia", Józef Wyrwa „Furgalski" i wielu innych, których z braku miejsca już tu nie sposób wymieniać.
Wśród wspomnianych 116 autorów, których wspomnienia opublikowaliśmy, było także wielu szeregowych żołnierzy Armii Krajowej, najczęściej wychowanków naszej dobrej przedwojennej szkoły, z roczników 1920-27. Dowódcy wszak odeszli na Wieczną Wartę, pozostała jeszcze żołnierska brać, której szeregi stale się przerzedzają, a ich wspomnienia trzeba ocalić od zapomnienia. Traktujemy to jako nasz obowiązek. Nasze łamy były otwarte dla żołnierskich relacji, które w wielu przypadkach- podobnie jak wspomnienia dowódców-wniosły i wnoszą cenny wkład do historii Armii Krajowej.
Publikowane wspomnienia terytorialnie objęły niemal całą przedwrześniową Polskę, bo wszędzie w Polsce była Armia Krajowa: Kraków i Małopolska, Warszawa i Mazowsze, Wileńsz-czyzna i Nowogródczyzna, Lwów i Zamojszczyzna, Kielecczyzna, Podkarpacie - to tylko przykłady ilustrujące rozległość terytorialną tematyki wspomnień publikowanych w poszczególnych numerach „Okruchów". Jak widać drukowaliśmy wspomnienia z całej Polski, nie tylko z Krakowa,
Nasz siedmioosobowy zespół redakcyjny, złożony z byłych żołnierzy Armii Krajowej w miarę możliwości będzie kontynuować podjęte 10 lat temu zadania...
Patrząc trzeźwo w przyszłość, nie dostrzegamy już jednak z oczywistych powodów szans na dłuższą działalność naszego czasopisma, jak długo starczy nam sił i środków - a o jedno i drugie jest coraz trudniej -służyć będziemy naszym Drogim Czytelnikom, których życzliwości i uznania nie jeden raz mieliśmy okazję doświadczyć. I za to serdecznie dziękujemy.
Dziękujemy także Kierownictwu Drukarni „TECHNET" w Krakowie za wieloletnią owocną i bardzo życzliwą współpracę.
Szczególnie gorące podziękowanie kierujemy do naszych Sponsorów za przekazane dotacje, które umożliwiły nam druk i rozprowadzanie czasopisma w cenach dostępnych dla Kombatantów.
Publikując wspomnienia naszych Autorów staraliśmy się zawsze zamieszczać ich fotografie, aby ich koledzy przypomnieli sobie względnie rozpoznali widziane niegdyś twarze, a inni Czytelnicy poznali tych, którzy opisują swoje dzieje.
Pozwólcie Państwo, że w numerze jubileuszowym zamieścimy zdjęcia obecnego składu zespołu redakcyjnego, który przygotowywał wspomnienia, opracowywał przypisy na podstawie literatury, troszczył się o szatę graficzną czasopisma. Oto oni:
SPIS TREŚCI
Część I. Wspomnienia
Witold Hryniewiecki,,Tułacz­" - Wykonałem rozkaz, generale. Wspomnienia żołnierza
zamojskiej Kompanii AK „Wiklina"...........­......... 5
Zofia Swiercz-Brunarska „Safonka" - Była wojna. Wspomnienia „peżetki"...........­..... 4i
Antoni Iglewski „Ponar" - Wspomnienia z lat 1939-1945 (część VIII) .................... 82
Marian Topór „Opal" - Taki los wypadł nam. Okres powojenny (część 3/III) .............. 123
Kazimierz Dunikowski „Szaruga" - Rewizja.............­....................­......... 164
UZUPEŁNIENIA, RECENZJE, LISTY 1 POLEMIKI
Tadeusz Bujak, „Juhas" - Uzupełnienie do wspomnień T. Jeżewskiego ps. „Litwor"
zamieszczonych w numerze 33..................­............. 168
List Redakcji do Czytelników w sprawie zakupu „Okruchów..." dla szkół...............­. 173
List do Czytelników w sprawie sytuacji finansowej i prenumeraty na rok 2002 ........... 174
Errata do numeru 39..................­....................­....................­.... 174
Część II. Twórczość dawna i obecna
Aleksander Maliszewski - Hej, kolęda hosanna ....................­.................. 175
Teresa Kossck-Orlik - Hoże Narodzenie ....................­....................­..... [76

WIELKOŚĆ 20X14CM,MIĘKKA OKŁADKA,LICZY 176 STRON.

STAN ZGODNY ZE SKANAMI.

KOSZT WYSYŁKI WYNOSI 5 ZŁ - PŁATNE PRZELEWEM / PRZESYŁKA POLECONA EKONOMICZNA + KOPERTA BĄBELKOWA.W PRZYPADKU PRZESYŁKI POLECONEJ PRIORYTETOWEJ PROSZĘ O DOPŁATĘ W WYSOKOŚCI 3ZŁ.KOSZT PRZESYŁKI ZAGRANICZNEJ ZGODNY Z CENNIKIEM POCZTY POLSKIEJ / .WYDAWNICTWO ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY AK ODDZIAŁ KRAKÓW-WSCHÓD 2001.

INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.

PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"

NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!

ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE

ZOBACZ STRONĘ O MNIE

wysyłka gratis
metody płatności
  • PayU
  • Zwykły przelew bankowy
    • GETIN NOBLE BANK S.A. 86 1560 1137 2108 1200 9930 0002
płatność z góry
maksymalnie w paczce
List polecony ekonomiczny 5,00 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: 1
płatność przy odbiorze
maksymalnie w paczce
Odbiór osobisty 0,00 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: -
dodatkowe informacje