O.I.M BOCHEŃSKI - O patriotyzmie definicja, pedago (6482946748)

zakończona
14,00 zł
sprzedaż zakończona

nie było ofert kupna

Koszty dostawy
 • List polecony ekonomiczny 4,00 zł
 • List polecony priorytetowy 9,00 zł
 • lokalizacja: Krakow
 • czas wysyłki: 24 godziny
 • stan: używany
 • okładka: miękka
 • rok wydania (xxxx): 1989

O.I.M BOCHEŃSKI OP

O patriotyzmie

Wydawnictwo Odpowiedzialność i Czyn Warszawa 1989

Oprawa miękka, stron 31

Przedmiot patriotyzmu

Istnieje dość zawiły spór na temat przedmiotu patriotyzmu, czyli znaczenia słowa „ojczyzna”. Spór ten nie tylko nie został rozstrzygnięty przez Kościół, ale nawet nie ma odnośnie do niego zgodnego poglądu myślicieli katolickich. Jasnym tego dowodem jest ankieta o nacjonalizmie, przeprowadzona przez Vaussarda, z której okazuje się, że różni wybitni myśliciele katoliccy zakładają najróżniejsze pojęcia ojczyzny, z czego wtórnie wynikają najróżniejsze postawy wobec patriotyzmu. Wśród wielu kierunków, jakie można w Kościele wyśledzić, wyróżnimy i obierzemy kierunek reprezentowany przez myślicieli polskich, których najwybitniejszym przedstawicielem jest jeden z czołowych etyków katolickich współczesnej doby, o. Jacek Woroniecki O.P. Czynimy tak z następujących względów:

1) Myśliciele i pisarze polscy pierwsi doszli (obok Włochów) do skrystalizowania pojęcia narodu, w odróżnieniu od państwa, rasy i grupy językowej — wskutek czego naturalną jest rzeczą, że polska myśl katolicka jaśniej niż inne uświadamia sobie dzisiaj poprawne definicje i twierdzenia w tej dziedzinie.

2) Nie jest nam znana żadna inna katolicka teoria ojczyzny równie konsekwentna i wykończona jak teoria polska; na ogół zagadnienie jest u nie-polaków w stadium zalążkowym i przedstawiane bywa dość chaotycznie.

3) Wreszcie, mając na celu zastosowanie tej teorii do patriotyzmu polskiego, wydało się najbardziej celowym wzięcie jej od polskich myślicieli, którzy niewątpliwe specyficzne potrzeby polskie lepiej od innych rozumieją i umieją teoretyzować, podczas gdy dyskusja jest wolna i każdemu wolno zajmować takie stanowisko, jakie mu się wyda najtrafniejsze.

Nie potrzebujemy dodawać, że teorię tę uważamy sami za jedynie prawdziwą; autor niniejszych stronic pracował nad jej rozbudową w ciągu szeregu lat i w pełni przyjmuje odpowiedzialność za każdą jej tezę.

Spis treści

Od Wydawnictwa

I. Definicja patriotyzmu

Przedmiot patriotyzmu

Pojęcie ojczyzny

Prymat kultury

Dwojakie podejście etyczne do ojczyzny

Patriotyzm jako dział sprawierdliwości

Patriotyzm a sprawiedliwość uniwersalna

Patriotyzm a miłość uniwersalna

Pierwszeństwo ojczyzny

Przyznanie się do ojczyzny

Patriotyzm a religia

II. Deontologia patriotyzmu

Obowiązek tworzenia cnoty

Obowiązek samowychowania narodowego

Wiedza o ojczyźnie

Charakter ojczysty

Obowiązki wobec całości

Obowiązek toczenia wojny

Obowiązek promieniowania kulturą ojczystą

III. Pedagogika patriotyzmu

Wychowanie umysłu

"Odbrązownictwo"

Zasada indeksu

Wychowanie wyobraźni

Wychowanie uczuć

Rola kierowników

Wychowanie woli

wysyłka gratis
metody płatności
 • PayU
 • Zwykły przelew bankowy
  • BRE BANK SA 41 1140 2004 0000 3802 7523 9837
płatność z góry
maksymalnie w paczce
List polecony priorytetowy 9,00 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: 1
przybliżony czas realizacji: 2 dni
List polecony ekonomiczny 4,00 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: 1
przybliżony czas realizacji: 4 dni
płatność przy odbiorze
maksymalnie w paczce
Odbiór osobisty 0,00 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: -
przybliżony czas realizacji: 1 dzień
dodatkowe informacje
Zgadzam się na sprzedaż użytkownikom serwisów Aukro.cz oraz Aukro.ua

dane sprzedawcy

Marek Szczupak Możliwy zwykły przelew bankowy na konto BRE BANK SA 41 1140 2004 0000 3802 7523 9837 Odbiór osobisty w Krakowie na Starym Mieście

pozostałe informacje

W Allegro sprzedaję książki i płyty należące do mnie, używane w mniejszym lub większym stopniu lub nowe, które tylko stały na półce. Szczegóły zawarte są w opisach. Jeżeli ktoś ma wątpliwości to proszę pisać, odpowiadam na maile, dosyłam zdjęcia. Nie wystawiam Faktur. Jest także możliwość zarezerwowania książki lub płyty i zapłaty w poźniejszym terminie. W związku z uwagami serwisu Allegro informuję o moich wymaganiach: przedmioty wystawiane na moich aukcjach nie podlegają: gwarancji, rękojmi nie zgadzam się na zwrot po dokonaniu transakcji, z aukcji w trakcie jej trwania można się wycofać podając konkretny powód. Zastrzegam sobie zamknięcie aukcji bez podania przyczyny. Wylicytowane przedmioty wysyłam do 24 godzin od zaksięgowania środków na moim koncie BANKOWYM. Na zapłatę czekam 10 dni, nastepnie występuję o zwrot prowizji do Allegro i wystawiam odpowiedni komentarz. Jeżeli ktoś bierze udział w aukcji tzn. że się z powyższym zgadza. Jeżeli nie przyjmujesz tych warunków nie licytuj i nie kupuj!