Mikołaj Rej Żywot człowieka poczciwego T. I i II (6541176075)

zakończona
69,00 zł
sprzedaż zakończona

nie było ofert kupna

Koszty dostawy
 • List polecony ekonomiczny 9,50 zł
 • List polecony priorytetowy 13,00 zł
 • lokalizacja: Krakow
 • czas wysyłki: 24 godziny
 • stan: nowy
 • okładka: twarda
 • rok wydania (xxxx): 2003

Mikołaj Rej

Żywot człowieka poczciwego. Tom I Tom II

Opracował Julian Krzyżanowski

Wydawnictwo Ossolineum, De Agostini 2003

Oprawa twarda, stron Tom I 426, Tom II 747

Najpopularniejszy utwór ojca piśmiennictwa polskiego ", w którym zawarł on swoje całe doświadczenie dotyczące życia codziennego szlachcica - ziemianina, przedstawiając je w sposób barwny i plastyczny, nie pozbawiony moralizatorstwa, ale z dużym poczuciem humoru. Doskonałe źródło o obyczajowości Polski Zygmuntowskiej."

Niewątpliwie Rej ujawnia niespotykany talent pisarski, zwłaszcza jako satyryk – obserwator rzeczywistości mu współczesnej. Pisarstwo uważał za powołanie i służbę społeczną. Ukształtował on kierunki polskiej literatury na całe lata – pisarstwo zorientowane na sprawy aktualne, społeczne, narodowe. Dlatego nazywany jest ojcem literatury polskiej.

Księga I

Bohater Żywota... jest bezimienny, nazywany człowiekiem poczciwym. Księga pierwsza opisuje czas od narodzin do wieku średniego. Jego losy zaczynają się wspomnieniem Adama i Ewy (jak w kronice średniowiecznej). Kolejne części Żywota poświęcone są rodzicom bohatera, nauce religii (w duchu kalwińskim), nauczaniu innych przedmiotów w domu, wyjazdom za granicę. Podróże mają nauczyć młodziana obycia w świecie, umiejętności postępowania z ludźmi. Po powrocie do rodzinnego domu przychodzi czas na sprawdzenie swej wiedzy w wojsku i na dworze. Młody człowiek nie bawi jednak długo ani w armii, ani na dworze. Ma się poświęcić życiu ziemiańskiemu.

Księga II

Księga druga poświęcona jest wiekowi średniemu. Sprawą najważniejszą jest wtedy stabilizacja, czyli znalezienie przez człowieka poczciwego dobrej żony i założenie rodziny. Autor opisuje, na czym polega radość, harmonia, doskonałość życia na wsi. Uczy też, jak pobożnie i rozważnie prowadzić gospodarstwo oraz korzystać ze szlacheckich rozrywek towarzyskich i umysłowych. Człowiek w średnim wieku ma też obowiązki wobec ojczyzny i całej grupy społecznej, którą reprezentuje. Rej przytacza zadania poselskie i senatorskie oraz wypowiada się na temat władzy królewskiej. Człowiek poczciwy żyje wśród sąsiadów, znajomych, przyjaciół. Jest wzorem prawdziwego szlachectwa oraz sprawiedliwości. Bohater Reja żyje w umiarze, wyśmiewając życie ponad stan lub szkodzące zdrowiu i reputacji używki, zabawy, zachowania. Rej piętnuje obżarstwo, pijaństwo, pychę, popadanie w nieopanowany gniew. Autor rozwodzi się nad cnotami prawdomówności, prawości, przyjaźni, dobroci dla innych. Nagrodą uczciwego życia jest sława.

Księga III

Księga trzecia traktuje o ostatnim okresie życia człowieka – starości. Rej rozprawia się tu z pospolitymi zmorami starości (J. Krzyżanowski). Niedomagania, choroby, sama śmierć zostają przedstawione w rozważaniach opartych na Biblii, katechizmie, filozofii Cycerona i Seneki.

Tom I

TREŚĆ

WSTĘP. Napisał Julian Krzyżanowski

Bibliografia

ŻYWOT CZŁOWIEKA POCZCIWEGO

Księgi pirwsze

Księgi wtóre

Tom II

TREŚĆ

Księgi trzecie

Żywot i sprawy poćciwego ślachcica polskiego, Mikołaja Reja

Pokazanie krótkie, co które księgi w sobie zamykają

wysyłka gratis
metody płatności
 • PayU
 • Zwykły przelew bankowy
  • BRE BANK SA 41 1140 2004 0000 3802 7523 9837
płatność z góry
maksymalnie w paczce
List polecony priorytetowy 13,00 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: 1
przybliżony czas realizacji: 2 dni
List polecony ekonomiczny 9,50 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: 1
przybliżony czas realizacji: 4 dni
płatność przy odbiorze
maksymalnie w paczce
Odbiór osobisty 0,00 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: -
przybliżony czas realizacji: 1 dzień
dodatkowe informacje

dane sprzedawcy

Marek Szczupak Możliwy zwykły przelew bankowy na konto BRE BANK SA 41 1140 2004 0000 3802 7523 9837 Odbiór osobisty w Krakowie na Starym Mieście

pozostałe informacje

W Allegro sprzedaję książki i płyty należące do mnie, używane w mniejszym lub większym stopniu lub nowe, które tylko stały na półce. Szczegóły zawarte są w opisach. Jeżeli ktoś ma wątpliwości to proszę pisać, odpowiadam na maile, dosyłam zdjęcia. Nie wystawiam Faktur. Jest także możliwość zarezerwowania książki lub płyty i zapłaty w poźniejszym terminie. W związku z uwagami serwisu Allegro informuję o moich wymaganiach: przedmioty wystawiane na moich aukcjach nie podlegają: gwarancji, rękojmi nie zgadzam się na zwrot po dokonaniu transakcji, z aukcji w trakcie jej trwania można się wycofać podając konkretny powód. Zastrzegam sobie zamknięcie aukcji bez podania przyczyny. Wylicytowane przedmioty wysyłam do 24 godzin od zaksięgowania środków na moim koncie BANKOWYM. Na zapłatę czekam 10 dni, nastepnie występuję o zwrot prowizji do Allegro i wystawiam odpowiedni komentarz. Jeżeli ktoś bierze udział w aukcji tzn. że się z powyższym zgadza. Jeżeli nie przyjmujesz tych warunków nie licytuj i nie kupuj!