Ksantoceras, Jarząbek kasztanowaty - ogrodnick (6908403084)

zakończona
15,00 zł
sprzedaż zakończona
Koszty dostawy
 • Przesyłka kurierska 15,00 zł
 • Pocztex Kurier24 pobraniowy 19,00 zł
 • lokalizacja: Policzna, Polska
 • faktura: Wystawiam fakturę bez VAT
 • rodzaj rośliny: inny
 • waga (z opakowaniem): 2.5 [kg]
 • wysokość sadzonki (cm): 50
 • roślina w postaci: sadzonka w pojemniku 1-2l
Ksantoceras (Xanthoceras sorbifolia ) jeszcze nie ma porządnej polskiej nazwy (czasem występuje jako " Jarząbek kasztanowaty"). Dziko rośnie i jest uprawiany na 50 tysiącach hektarów w północnych Chinach

OPIS:
"Wspaniały" , "piękny", "niezwykły" - od takich słów zaczyna się wiele opisów tego krzewu lub małego drzewka.
W ojczyźnie Xanthoceras osiąga 8 metrów wysokości, w Europie zwykle rośnie krzewiasto, największe mają 5 metrów.
Krzew rewelacyjnie wygląda podczas kwitnienia w maju/czerwcu: na końcu każdego pędu znajduje się 20-centymetrowy kwiatostan złożony z trzycentymetrowej średnicy kwiatków ze środkiem żółtym w momencie rozwijania. Po zapyleniu kwiatki zmieniają kolor - ich środki ciemnieją i wkrótce stają się purpurowe. (Podobne zjawisko obserwujemy u spokrewnionego z Xanthoceras mydleńca Koelreuteria paniculata). Kwitnąć mogą już malutkie, dwuletnie rośliny!
Delikatne, pierzaste liście mają do 30 cm. długości. Pięciocentymetrowe, podobne do "kasztanów" owoce zawierają liczne 12-milimetrowej średnicy nasiona. Nasiona są smaczne, słodkie, zawierają mające znaczenie w medycynie kwasy tłuszczowe.
Nie tylko walory spożywcze i medyczne sprawiają, że Xanthoceras jest na szeroką skalę uprawiany. Z krzewu pozyskuje się substancje niezbędne do produkcji ciekłych kryształów stosowanych w wszelkiego rodzaju wyświetlaczach. (Państwo też zapewne mają trochę Xanthocerasa na biurku :) )

UPRAWA:
Dużo odporniejszy od częściej spotykanego mydleńca. Wg amerykańskich danych może rosnąć w 4 strefie klimatycznej USDA, a więc tam, gdzie zimą zwykle temperatury spadają do -34 C. Żeby tak dobrze znosić zimowe chłody, powinien rosnąć na stanowisku suchym i słonecznym, latem mieć gorąco. Ocieniony, na glebach nadmiernie wilgotnych ksantoceras gorzej rośnie i kwitnie.


Oferuję Państwu pochodzące z mojej szkółki półmetrowe ksantocerasy w doniczkach 1,2 litra - drugie zdjęcie.
Zapraszam, przed zakupem proszę zerknąć na stronę "O mnie"

wysyłka gratis
metody płatności
 • PayU
 • Zwykły przelew bankowy
  • 50 1020 5558 1111 1382 2510 0067
płatność z góry
maksymalnie w paczce
Przesyłka kurierska 15,00 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: 100
Odbiór osobisty po przedpłacie 0,00 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: -
płatność przy odbiorze
maksymalnie w paczce
Pocztex Kurier24 pobraniowy 19,00 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: 100
Odbiór osobisty 0,00 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: -
dodatkowe informacje
W przypadku wpłaty na konto lub przez PayU koszt wysyłki jest stały niezależnie od liczby zakupionych roślin na dowolnych moich aukcjach. Wynosi on zawsze 15 złotych - proszę tę kwotę doliczać tylko raz nawet przy zakupie wielu roślin na różnych aukcjach.
Jeśli wybiorą Państwo przesyłkę z płatnością przy odbiorze, wtedy do wartości roślin doliczę 19 złotych.
Wystawiam fakturę bez VAT

dane sprzedawcy

Szkółka drzew i krzewów liściastych Jerzy Oreszczuk Zawada Nowa 9 26-720 Policzna Szkółkarstwem zajmuję się już ponad dwadzieścia lat lat. Oferuję Państwu ponad 200 gatunków pięknych, w większości mało znanych drzew i krzewów. Sprzedaję wyłącznie rośliny wyhodowane we własnym gospodarstwie, nie importowane z innych stref klimatycznych. Wszystkie są dostatecznie wyrośnięte i zahartowane, gotowe do posadzenia na miejsce stałe. Udzielam gwarancji - w przypadku niepowodzenia, dostarczam nowe rośliny. Zapraszam! Jerzy Oreszczuk

kontakt

reklamacje

Reklamacje przyjmuję.

pozostałe informacje

Koszt wysyłki stały, niezależnie od liczby zakupionych roślin (proszę powiedzieć sąsiadom :) ) Rośliny wysyłam w poniedziałki, wtorki i środy. (Piątkowe i czasem nawet te czwartkowe kurierzy dostarczali dopiero w poniedziałek)