GOLGOTA ZSYŁKI Waldemar Warnicki Sybir Przeklęty (6931374326)

zakończona
21,97 zł
sprzedaż zakończona
Dostawa
 • Allegro Paczkomaty InPost 8,60 zł
 • Paczka48 Odbiór w Punkcie 9,00 zł
 • Paczka48 10,00 zł
 • lokalizacja: Chorzów, Polska

parametry

 • stan: nowy
 • faktura: Wystawiam fakturę VAT
 • waga (z opakowaniem): 0.4 [kg]
 • okres: iI wojna światowa
 • okładka: miękka
 • rok wydania (xxxx): 2013
 • kondycja: bez śladów używania

OpisWaldemar Warnicki to dziś ponad dziewięćdziesięciole­tni członek rodziny Sybiraków, który jako chłopiec został doświadczony tragedią sowieckich zsyłek. Po latach udostępnił niezwykłe, osobiste dokumenty z tamtego okrutnego czasu. Podtytuł "Sybiru" dookreśla miejsce katorgi i część familii autora: "Przeklęty Wierch Birgamag. Sybirska golgota rodziny Franklów." Książka zawiera ilustracje z prywatnego albumu biografa. To treściowy unikat na półce księgarskiej i w domowej biblioteczce, oferowany na naszej ladzie! Obecnie wchodzi do sprzedaży jego kolejny nakład.

Fakty historyczne o Polakach na Syberii są niby znane, ale sędziwy autor spod Żywca udostępnił czytelnikom książkę-dokument oparty na konkretach, dziennik katorgi niezbędny w każdym bibliofilskim zbiorze gromadzącym niepodważalne fakty na temat dziejów nie tak dawnych, dotyczących zadekretowanej eksterminacji Polaków przez Rosjan.

Waldemar Warnicki przedstawił dramatyczne losy swoich powinowatych z okresu II Wojny Światowej (po napaści na Polskę 17 września 1939 roku przez Stalina), dzieląc swą, wybiórczo potraktowaną autobiografię, na trzy rozdziały. Pierwszy jest rodzajem pamiętnika, który ukazuje gehennę rodziny ciotki autora, Stanisławy Sołtysik z domu Warnickiej, jej męża Alfreda, leśniczego, oraz trzech synów (Zbigniewa, Tadeusza i Bolesława). Skazanych na wywózkę tylko za to, że byli Polakami, a głowa domu została zaliczona do tzw. uzbrojonej inteligencji, bo Sołtysik miał dubeltówkę, zarządzał kilkoma gajowymi ze strzelbami, kwartałem niebezpiecznego dla wroga górskiego lasu i posiadał pokaźną leśniczówkę w osadzie Borynia przy miasteczku Turka nad Stryjem nieopodal Przełęczy Użockiej w Bieszczadach Południowych pod granicą z Węgrami na Łemkowszczyźnie. Ciekawym epizodem z początku pamiętnika jest opis młodych Ukrainców z UPA gotujących się do mordów na Polakach i Żydach tuż przed nadejściem Rosjan.

Sam moment aresztowania Sołtysików o 2. w nocy z 9. na 10. lutego 1940 roku jest wstrząsający: bezwzględni napastnicy z NKWD, wykonujący "ukaz" z Kremla, mordują w obejściu, przebijając bagnetem i strzelając w głowę, przygarniętego przez gospodarzy przybłędę, ułomnego stajennego Wasyla, dopominającego się o zabranie go na podwodę z odjeżdżającymi opiekunami, których trzeba dostarczyć na stację i załadować do wagonu-krowiarki; traktują niedorozwiniętego jak ludzką mierzwę ("Won, mierzawiec!") nie nadającą się do przewidzianej eksploatacji; nie chcąc zawracać sobie kuternogą głowy (skoro nie istnieje na liście proskrypcyjnej rodu przewidzianego do "przesiedlenia"), ot tak po prostu pozbawiają go życia.

Następny rozdział to spisana przez biografa, na podstawie wspomnień drugiej ciotki, rzetelna relacja z wywózki rodziny Marii Frankl z domu Warnickiej. Artylerzysta w stanie spoczynku, chorąży Julian Frankl, zwany potocznie "generałem", kojarzony przez Rosjan z klęską Sowietów pod Warszawą w 1920 roku... – tego mściwe kacapy nie mogły przecież całemu jego patriotycznemu gniazdu familijnemu darować! Frankl miał takie oto zdanie o ZSSR: "Bolszewik to rosyjski chamski chłop, którego rewolucja zdegenerowała wolnością mordowania burżujów, panów i siebie nawzajem."

9 lutego 1940 roku o 5. rano NKWD-ziści wpadli do folwarku Łazy (położonego nieopodal miasteczka Niemirów Zdrój za Lwowem) i zabrali wraz z parą gospodarzy "przypadkowych" rezydentów: przygarniętego chłopca-sierotę, siostrzeńca Marii, Mieczysława Petri, oraz jej brata, Stanisława Warnickiego, ukrywającego się tam ojca autora, który w listopadzie 1939 roku uciekł z aresztu NKWD – nadając im nakazowo "wywózkowe" nazwiska Franklów. Pech chciał, bo w tym czasie, gdy złapanych przeładowywano z podwodów do bydlęcych wagonów, inni uciekający przed aresztowaniem, żona, pani Warnicka, z chłopcem Witoldem, czekali we Lwowie na umówionym spotkaniu z ojcem. Zdeterminowany Stanisław brawurowo, omal cudem, zdoła jednak uciec z pociągu i dociera do rodziny i swojego ukochanego syna.

A pozostali? Godność i wola przetrwania jednonogiego inwalidy (krzątającego się na prymitywnej protezie w tamtejszych warunkach), dumnego i zapobiegliwego wojskowego, stanowi wątek zapadający w pamięć czytającego. Frankl nie dostaje przydziałowego chleba, bo nie jest zdolny do pracy – musi więc liczyć na ofiarność bliskich, dla których nie chce być ciężarem; jest cukrzykiem, ale przez przypadek pije wodę z leśnego żródełka, która okazuje się dla niego lecznicza, bo zawiera sole cynku i siarki. Miejscowi traktują go jako uczonego "gienierała-cudotwórcę".

Niezwykłe także są zapiski dotyczące wzajemnych stosunków zesłańców z autochtonami (kołchoźnikami, zapewne wcześniejszymi skazanymi "przesiedleńcami" carskimi), a nawet strażnikami, którzy w tych straszliwych warunkach w jakimś sensie wspólnie trzymają się kurczowo pajęczych nici życia, by trwać. "Wprawdzie tubylcy byli w lepszej sytuacji od Polaków, ale biedę klepali i przydział chleba też ich obowiązywał. W lecie, w dni wolne od pracy, wszyscy bez wyjątku szli do lasu do zbioru grzybów, jagód i orzechów i, co najważniejsze, najeść się do syta jagód". (str. 110) Symbolem wzorowania się zesłańców na zapobiegliwości miejscowych były uprawiane ogródki pokrzyw, które po ugotowaniu dają witaminy.
Autor, który w pewnym momencie jako polski żołnierz wraz z Rosjanami zwalcza bandy UPA, powiada: "Jak można określić przeciętnego Rosjanina-Sybiraka? Jest to człowiek bardzo dobry, mimo tego, że ukradnie wszystko, co znajduje się pod jego ręką. W czasie głodu podzieli się każdą odrobiną chleba. W ciężkich sytuacjach walk nie odstąpi, nie stchórzy, nie ucieknie. Umie wybrnąć z każdej trudnej sytuacji. Jest wytrzymały na trudy pracy, zimna i warunków bytu. Wadą jego jest to, że gdy otrzyma rozkaz, potrafi zastrzelić swego towarzysza." (str. 135)

W dzienniku z wyrębu tajgi i spławu kloców przewija się także, dyskretnie opisany, uduchowiony, katorżniczy, tragiczny wątek miłosny, ale także przytaczane są zdarzenia oraz imiona polskich panienek harcujących z władzą łagru.
Przykuwa uwagę także wzniosły i nostalgiczny nastrój skromnych wigilii po polsku obchodzonych przez katolickich zesłańców w "zonie bez Boga".
Dowiadujemy się również sporo szczegółów z pierwszej ręki na temat sposobów przedostawania się zdeterminowanych Sybiraków do tworzonej armii polskiej po podpisaniu układu Sikorski-Majski 30 lipca 1941 roku.

Ostatni rozdział ("To, co wraca, prześladuje i trudne do zapomnienia") dotyczy burzliwych wojennych i powojennych perypetii samego autora, który całe swoje paraliterackie przedsięwzięcie opatruje własnym historycznym, skromnym komentarzem.
"Wiele relacji jest zbieżnych ze sobą, bo w okresie rządów Stalina wywozy na Sybir, przez Sowietów określane mianem przesiedleń, były jednym ze sposobów pozbywania się przeciwników ustroju, a z drugiej strony zasiedlaniem terenów Syberii. Gdyby nie wybuchła wojna niemiecko-sowiecka, to w ciągu 4-5 lat na terenach Polski zajętej przez Sowietów nie byłoby ani jednego Polaka, tak jak się stało z Tatarami krymskimi." (str. 98).
[Cytat z omówienia książki na portalu niezalezna.pl, blog: Zygmunt Korus; http://naszeblogi.pl/52534-golgota-zsylki]

Polecając swą pracę Warnicki tak pisze na okładce: „Przedstawione losy mojej rodziny nie są zmyślone. [,,,]

Do zgnębienia człowieka wcale nie są potrzebne obozy typu niemieckiego. Nie są potrzebne straże ani piece krematoryjne, ani więzienia. Są miejsca na ziemi, gdzie mówi się „żyć budziesz nu lubwi nie zachoczesz", co w tłumaczeniu brzmi „żyć będziesz, ale nawet miłować nie zechcesz".

Dzięki notatkom, dzienniczkom spisywanym prawie dzień po dniu przez ojca, matkę i synów, można opisać historię tragizmu rodzin w nieludzkim ustroju komunistycznym i na nieludzkiej ziemi. W tym opracowaniu więcej jest zdań tych, co cierpieli głód, chłód, poniewierkę, aniżeli moich.

To opracowanie poświęcam tym, którzy tam stracili życie, których groby zarosły trawą i którym już nikt nawet znicza nie zapali, ani nie powie naszych polskich katolickich słów „wieczne odpoczywanie racz im dać Panie”. ”
.

FRAGMENTY RECENZJI:

„Należy zwrócić szczególną uwagę na rzetelną relację pana Warnickiego. Korzystając z zachowanych zapisków rodzinnych, pamiętników, wspomnień, bardzo rzetelnie opisał tragiczne losy swojej rodziny. Możemy dowiedzieć się o podróży na zesłanie w bydlęcych wagonach, pracy na Syberii w nieludzkich warunkach, głodzie, ale także o tęsknocie za ojczyzną. Pomimo poniżenia, nędzy ludzie wzajemnie się wspierali, a nawet potrafili obchodzić święta. Na plus tej publikacji zaliczam, czego czasem brakowało mi w innych książkach poruszających tą tematykę, warunki w jakich żyli tamtejsi mieszkańcy, a także ich relacje z przesiedleńcami. Na minus, iż może nie jest to piękna literacka relacja...; niemniej bardzo rzetelna. Książkę polecam szczególnie tym, którzy chcą dowiedzieć się prawdy historycznej, nie w oparciu o fikcję literacką."
[Czytelniczka o pseudonimie "Betka"]

„Dzieje polskich rodzin wywiezionych z Kresów na Syberię po zajęciu Polski przez wojska radzieckie w 1939 roku. Dramatyczne przeżycia, porażające zimno, dojmujący głód i praca ponad siły – to stało się udziałem rodziny autora. Część przeżyła, a ci, co zostali daleko na Wschodzie, żyli w ich pamięci.
Trzy odsłony syberyjskiej drogi; jedna dokładna, na podstawie codziennych zapisków, pozostałe ogólne, podsumowujące. Napisane językiem prostym, bez ozdobników, surowym i szczerym [...}.”
[ U NUTINKI, Podsumowanie, 02.02.201u, danutinka.blogspot.c­om ]

Perypetie rodzinne własne, ciotek i wujostwa autora, od eksterminacyjnej katorgi za Uralem poprzez późniejsze losy wojenne najmłodszych mężczyzn, posyberyjskich żołnierzy w walce z Niemcami, a także nieprawdopodobnie zawikłane losy oraz historie "odnajdywania się" familii po powrocie zesłańców do kraju – wszystko to czyni lekturę pasjonującą i pouczającą.


Wydawca: KOS, Katowice, 2013 (wznowienie).
Wymiary książki: 14,50 cm x 20,50 cm, ilość stron: 140.
Numer ISBN: 978-83-7649-084-7
Rz­ecz nowa, bez śladów użytkowania.
Okładka miękka.

Wysyłka Pocztą Polską - OPCJA BIZNESOWA: 10 zł
Możliwa także opcja e-przesyłki, prosimy o uprzednie sprawdzenie TUTAJ czy usługa jest dostępna w danej miejscowości
i wybrać urząd pocztowy, w którym chcą Państwo odebrać paczkę

Nasze konto:
Zygmunt Korus "Galeria PLUS"
Millenium Bank 89 1160 2202 0000 0002 6936 1509

Komentarze wystawiamy po zakończeniu transakcji jako ostatni. Ofert kupujących nie odwołujemy.


Zerknij na inne nasze oferty. Dziękujemy.

Dostawa i płatność
od 8,60 zł

Lokalizacja: Chorzów, Polska

Przesyłka płatna z góry

pierwsza sztuka
kolejna sztuka
maksymalnie w paczce
Allegro Paczkomaty InPost Darmowy zwrot
pierwsza sztuka
8,60 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
10
Allegro Kurier InPost Darmowy zwrot
pierwsza sztuka
12,18 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
10
Paczka48
pierwsza sztuka
10,00 zł
kolejna sztuka
1,00 zł
maksymalnie w paczce
5
Paczka48 Odbiór w Punkcie
pierwsza sztuka
9,00 zł
kolejna sztuka
1,00 zł
maksymalnie w paczce
5

Przesyłka płatna przy odbiorze

pierwsza sztuka
kolejna sztuka
maksymalnie w paczce
Allegro Paczkomaty InPost Darmowy zwrot
pierwsza sztuka
12,10 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
10
Allegro Kurier InPost Darmowy zwrot
pierwsza sztuka
15,68 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
10
Przesyłka pobraniowa / Paczka48 pobranie
pierwsza sztuka
14,00 zł
kolejna sztuka
1,00 zł
maksymalnie w paczce
5
Paczka48 Odbiór w Punkcie
pierwsza sztuka
12,00 zł
kolejna sztuka
1,00 zł
maksymalnie w paczce
5

Płatności

Faktura

Wystawiam fakturę VAT
Reklamacja
2 lata

Czas na reklamację z tytułu rękojmi

2 lata
rękojmia wyłączona dla przedsiębiorców

Adres do reklamacji

Zygmunt Korus "Galeria PLUS"
ul. Wolności 49/2
41-500 Chorzów
Dodatkowe informacje

 Warunki reklamacji:  

1) Klientowi przysługuje prawo do reklamacji towaru niezgodnego z umową. Uprawnienie to przysługuje w ciągu 2 (dwóch) lat od daty doręczenia towaru, pod warunkiem zawiadomienia sklepu o niezgodności w ciągu 2 (dwóch) miesięcy od jej wykrycia.  

2) reklamowany towar należy przesłać wraz z pismem reklamacyjnym na własny koszt do siedziby Sprzedawcy. Nie przyjmujemy przesyłek za pobraniem.  

3) w przypadku uznania reklamacji za zasadną Sprzedawca zwraca Klientowi pełną wpłatę wraz ze zwrotem opłaty za przesyłkę reklamowanego towaru do siedziby Sprzedawcy.  

4) w przypadku odrzucenia reklamacji zarówno koszty odesłania towaru do Sprzedawcy jak i ponownego wysłania ponosi Klient. 

Zwroty

Czas na odstąpienie od umowy

14 dni

Adres do zwrotu

Zygmunt Korus "Galeria PLUS"
Wolności 49/2
41-500 Chorzów

Koszt przesyłki zwrotnej pokrywa

kupujący
Dodatkowe informacje

 Warunki zwrotów:  

1) zgodnie z ustawą o Ochronie Praw Konsumenta, Klientom dokonującym zakupów na odległość przysługuje prawo do zwrotu zakupionych towarów w ciągu 14 dni od daty otrzymania przesyłki, bez podania przyczyn. 

2) zwracany towar należy przesłać na własny koszt do siedziby Sprzedawcy wraz z krótkim oświadczeniem o odstąpieniu od umowy. Nie przyjmujemy przesyłek za pobraniem.  

3) opłata za odesłanie towarów nie podlega zwrotowi.  

4) Sprzedawca dokonuje zwrotu wpłaconej przez Kupującego sumy w ciągu dwóch dni roboczych od daty otrzymania przesyłki. 

O sprzedającym
niezalezna-pl
100,0%
kupujących poleca tego sprzedającego

3

 

0

 z ostatnich 12 miesięcy

Zgodność z opisem

5,0

Czas wysyłki

5,0

Koszt wysyłki

5,0

Obsługa kupującego

5,0

Dane firmy

Kontakt

 • 792****** (pokaż)

Informacje o sprzedającym

 Zygmunt Korus "Galeria PLUS" 

ul. Wolności 49/2 

41-500 Chorzów 

NIP: 6271005863 

REGON: 271013060 

wpis do CEIDG 1439 

Pozostałe informacje

email: korusplus@poczta.onet.pl
telefon: 792288411
Wyświetlenia:43
Numer oferty:6931374326
Zgłoś naruszenie zasad

Szukana oferta jest nieaktualna - może podobny przedmiot?

Do góry

Na czasie


Pokaż więcej
Ukryj