Francois Ozon-Angel DVD Mistrzowie Kina (6483868451)

zakończona
5,00 zł
sprzedaż zakończona

nie było ofert kupna

Koszty dostawy
  • List polecony ekonomiczny 6,70 zł
  • List polecony priorytetowy 7,80 zł
  • lokalizacja: Skarżysko - Kamienna
  • czas wysyłki: 24 godziny
  • stan: używany
  • opakowanie: opakowanie książkowe
  • opakowanie: bez folii
  • liczba płyt w wydaniu: jedna
  • polska wersja językowa: napisy, lektor

Stan płyty idealny, nigdy nie odtwarzana

François Ozon to niestrudzony eksperymentator. Po zabawach z wodewilem (" 8 kobiet "), czy kryminałem (" Basen "), wziął na warsztat najbardziej, jakby się zdawało, zgrany gatunek, czyli melodramat. Mistrz pastiszu i stylizacji zaplątał się tym razem we własne sidła.

" Angel " to pierwszy anglojęzyczny film francuskiego reżysera, jednak to raczej nie w zmianie języka (i producenta) należy upatrywać ambitnej porażki twórcy " Sitcomu ". Ale zacznijmy od początku.


Film jest ekranizacją poczytnej książki Elizabeth Taylor . Opowiada historię biednej dziewczyny, która przed szarością codziennego życia ucieka w świat marzeń. Marzenia to jednak nader konkretne. Angel chce zostać pisarką i choć jej pierwsze literackie próby nie spotykają się ze zrozumieniem otoczenia, dziewczyna się nie poddaje. Rękopis debiutanckiej powieści (napisanej w jedną noc, bez jednego skreślenia, jak przystało na rasową grafomankę), pod wiele mówiącym tytułem "Lady Irania", rozsyła do wszystkich prestiżowych londyńskich wydawców. Odpowiada jeden, za to zdeterminowany wydać młodą pisarkę. W koszmarnie kiczowatym romansidle ("Co Pani czyta?" – pyta – "Nic, wolę pisać niż czytać") dostrzega bestseller. I nie zawodzi się. Angel staje się sławna, bogata (postać wzorowana jest na autentycznej postaci XIX-wiecznej pisarki Marie Corelli ), znajduje miłość w osobie przystojnego, choć niespełnionego malarza Esme ( Michael Fassbender ). Zamieszkuje w pięknym pałacyku, jej życie to bajka. Do czasu, gdyż nadchodzi Wielka Wojna i rzeczywistość zastuka także do jej pokrytej lukrem krainy.

Czy można sobie wyobrazić bardziej stereotypową historię? Nie, i o to chodzi. Ozon mistrzowsko stylizuje swój film na melodramat z lat 40. Zdjęcia, rozwiązania techniczne, kolorystyka kadrów, montaż, a zwłaszcza gra aktorów (przesadnie teatralna i przerysowana) są z innej epoki. Grająca Angel Romola Garai wypowiada swoje kwestie z emfazą godną Vivien Leigh i " Przeminęło z wiatrem ". Choć doceniamy konfekcyjną elegancję obrazu, trudno jednak pominąć pytanie czemu ma ona służyć.

Do pewnego momentu " Angel " zapowiada się jako przewrotny (z tego w końcu słynie Ozon ) pastisz, jednak z czasem reżyser traci dystans. Momentami błyskotliwie obnaża gatunkowe mielizny i schematy (jak w świadomie kiczowatej scenie pocałunku w deszczu. Kamera zniża się, ukazując zakochanych na tle tęczy), by w końcu poddać się ich ramotowatemu urokowi. Stylizacja jest tak idealna, że w końcu staje się oryginałem. Podobny zabieg zastosował kiedyś Gus Van Sant , kręcąc nową wersję " Psychozy " Hitchcocka (" Psychol "). Ujęcie po ujęciu zrekonstruował arcydzieło, jednak czy dowiódł tym czegoś, poza niewątpliwą warsztatową sprawnością?

Problem w tym, że ambicje Ozona wybiegały znacznie poza czczą grę z konwencją. Gdzieś w tle " Angel " rozgrywa się dramat sztuki i jej percepcji. Grafomańskie książki bohaterki, opiewające kolorowy fikcyjny świat, sprzedają się świetnie, podczas gdy mroczne, ale trafnie portretujące epokę obrazy Esme walają się w pracowni. Kicz zawsze zwycięży, więc by ugrać coś dla siebie, trzeba spróbować wprząść go w tryby "prawdziwej" sztuki. Czy to nie tak czynił Ozon ? Czy nie tak postępuje Almodóvar ?

Niestety te i inne pytania giną gdzieś w tle sentymentalnej opowiastki, jaką finalnie serwuje nam " Angel ". Jej fałszywy świat zawłaszcza reżysera, widza pozostawiając obojętnym. Ten ostatni potrzebuje czegoś więcej niż ładnej kopii starego obrazka. Zamiast Lady Iranii wybiera ironię.

źródło: filmweb

wysyłka gratis
metody płatności
płatność z góry
maksymalnie w paczce
List polecony priorytetowy 7,80 zł
kolejna sztuka: 2,00 zł
maksymalnie w paczce: 50
przybliżony czas realizacji: 2 dni
List polecony ekonomiczny 6,70 zł
kolejna sztuka: 2,00 zł
maksymalnie w paczce: 50
przybliżony czas realizacji: 4 dni
Odbiór osobisty po przedpłacie 0,00 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: -
przybliżony czas realizacji: 1 dzień
płatność przy odbiorze
maksymalnie w paczce
Odbiór osobisty 0,00 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: -
przybliżony czas realizacji: 1 dzień
dodatkowe informacje
Nie zgadzam się na sprzedaż użytkownikom serwisów Aukro.cz oraz Aukro.ua