Cerna Moja matka Milena i Franz Kafka [opis] (6910992773)

zakończona
19,00 zł
sprzedaż zakończona

nie było ofert kupna

Koszty dostawy
 • List ekonomiczny 2,60 zł
 • List priorytetowy 3,20 zł
 • List polecony ekonomiczny 5,20 zł
Zakupy od 140 zł wysyłka gratis
 • lokalizacja: Warszawa, Polska
 • czas wysyłki: 24 godziny
 • stan: używany
 • faktura: Nie wystawiam faktury
 • waga (z opakowaniem): 0.26 [kg]
 • okładka: twarda
 • rok wydania (xxxx): 1993
 • wydanie: standardowe
 • rodzaj: wspomnienia
"Moja matka Milena i Franz Kafka" tytuł oryginału Adresát Milena Jesenská
Jana Černá
Wydawnictwo: Akapit i OD NOWA
Tłumaczenie: Magdalena i Tadeusz Lubiejewscy
Objętość: str. 124
ISBN: 83-901268-3-4
Wydanie: 1 z 1993
Seria: Dokument

Od tłumacza
Książka, którą otrzymuje Czytelnik do rąk, z wielu powodów zasługuje na opinię niezwykłej.
Niezwykła jest jej bohaterka, Milena Jesenská (1896—1944), którą świat zna jako przyjaciółkę Franza Kafki, adresatkę słynnych „Listów do Mileny", wydanych po raz pierwszy w RFN w 1952 r. ( W Polsce pierwsze wydanie ukazało się w 1959 r. w krakowskim Wydawnictwie Literackim, w tłumaczeniu Feliksa Konopki). Jednakże korespondencja z wielkim pisarzem i pożar uczuć w sercach obojga jest zarówno w życiu Mileny, jak i w tej książce jedynie epizodem.
Czytelnik pozna z jej kart tę fascynującą kobietę w szerszym kontekście całego jej burzliwego życia. Począwszy od młodzieńczego buntu wobec konwenansów własnego środowiska, bogatego praskiego mieszczaństwa, pionierskich, „amoralnych" porywów emancypacyjnych w monarchii austro-węgierskiej przed I wojną światową, poprzez związki z cyganerią artystyczną Pragi i Wiednia, odnalezienie powołania w dziennikarstwie, zanurzenie się w polityce i znaczący udział w życiu intelektualnym swego kraju, aż po przypłaconą uwięzieniem i śmiercią w obozie koncentracyjnym patriotyczną postawę wobec nazistowskiego najazdu na Czechosłowację.
Czegóż nie było w życiu tej kobiety: dekadentyzm i flirt z komunizmem, morfina i polityka, upadki i wzloty, dom i kawiarnia, wielkie tragedie i małe radości, wielu mężczyzn i samotność, ruch oporu i obóz koncentracyjny, a przede wszystkim powołanie, bo przecież nie zawód — dziennikarstwo.
Jako dziennikarka M. Jesenská współpracowała z wieloma tytularni międzywojennej prasy czechosłowackiej, które Czytelnik odnajdzie w tej książce wraz z ich charakterystyką. Znajdzie w niej również niektóre próbki jej wczesnej publicystyki.
Jej poglądy motywowane były wyłącznie poczuciem moralności. Wartości ludzkie liczyły się bardziej niż program polityczny. Ten moralno-społeczny radykalizm. —- nieprzypadkowo nazywano ją Don Kichotem w spódnicy — spowodował, że na pewien czas uległa intelektualnej modzie na komunizm panującej wśród ówczesnej europejskiej inteligencji. Komunistyczny epizod trwał względnie krótko. Była z natury niepodatna na polityczne iluzje. Miary dopełniły stalinowskie procesy w latach trzydziestych. Porzuciła wówczas partię, co więcej — w swojej publicystyce, a później także w Ravensbrück, występowała jednakowo nieprzejednanie wobec nazizmu, jak i stalinizmu. Nie wybaczono jej tego za życia i długo po śmierci. Dlatego tak gorzko brzmią ostatnie dwa zdania tej książki.
W znacznym stopniu wpłynęło to również na nieprawdopodobnie ciężkie i powikłane od najwcześniejszego dzieciństwa życie autorki tej książki, Jany Černej (1928-1981), która była jedyną córką Mileny Jesenskej z jej drugiego małżeństwa z architektem Jaromirem Krejcarem. Jej książka, mogła ukazać się w legalnym obiegu w Czechosłowacji dopiero w 1991 r., ponad 20 lat po jej napisaniu.
To są kolejne znamiona niezwykłości książki.
Książkę tę Jana Černá napisała w 1967 r., kiedy pamiętna Praska Wiosna zdawała się zapowiadać możliwość "rehabilitacji" zarówno Kafki, który przez wiele lat był w powojennej Czechosłowacji pisarzem zakazanym, jak i jej matki, "renegatki" Jesenskej. Niestety, kiedy wydrukowano książkę w nakładzie tysiąca egzemplarzy, rozpoczął się już proces „normalizacji" i nie pozwolono na jej rozpowszechnienie. Cały nakład poszedł na przemiał.
W1985 r., już po śmierci autorki, za sprawą jednego z jej synów, Jana R. Černego, wydano książkę w tłumaczeniu na język niemiecki w RFN. Czeski tekst opublikowano w podziemnym piśmie "Jednou nohou". Dopiero w 1991 r., po "aksamitnej rewolucji", wydawnictwo "Concordia" w Pradze wydało legalnie tę książkę.

KSIĄŻKA JEST W STANIE DOBRYM +

Opłata za przesyłkę (wg cennika Poczty Polskiej):
5,20 zł listem poleconym
6,80 zł listem poleconym priorytetowym
Przy przesyłce nierejestrowanej brak możliwości reklamowania na Poczcie !!! – przy opłacaniu takiej przesyłki proszę o uwzględnienie takiego ryzyka.
2,60 zł listem ekonomicznym
3,20 zł listem priorytetowym
Zapraszam do przejrzenia moich pozostałych aukcji.
Gdy wylicytujesz więcej książek wysyłka łączna pozwoli Ci zaoszczędzić koszty przesyłki.

LICYTUJ ROZSĄDNIE - NIE ODWOŁUJE ZŁOŻONYCH OFERT
wysyłka gratis
Wysyłka gratis
Aby otrzymać Wysyłkę Gratis, kup u DoktorSowa za co najmniej 140 zł.
metody płatności
 • PayU
 • Zwykły przelew bankowy
płatność z góry
maksymalnie w paczce
List ekonomiczny 2,60 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: 1
przybliżony czas realizacji: 4 dni robocze
List polecony priorytetowy 6,80 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: 1
przybliżony czas realizacji: 2 dni robocze
List polecony ekonomiczny 5,20 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: 1
przybliżony czas realizacji: 4 dni robocze
List priorytetowy 3,20 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: 1
przybliżony czas realizacji: 2 dni robocze
płatność przy odbiorze
maksymalnie w paczce
Odbiór osobisty 0,00 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: -
przybliżony czas realizacji:
dodatkowe informacje