BOHEMIA ORYGINALNE SZKLANE KORALE BIAŁO-ŻÓŁTE (6541491606)

zakończona
52,00 zł
sprzedaż zakończona

nie było ofert kupna

Koszty dostawy
  • List polecony ekonomiczny 7,00 zł
  • List polecony priorytetowy 8,00 zł
  • lokalizacja: kolekcja
  • czas wysyłki: do 5 dni

Oryginalna biżuteria bohemska

Piękne korale z mlecznych szklanych piramidek i marmurkowych żółtych, szklanych krążków z białymi pasemkami,

Żółte koraliki mają średnicę ca 1,5 cm

Długość łączna korali ca 55,5 cm

Piękne, ryflowane zapięcie z kryształem, zapięcie hakowe na zatrzask

Korale zostały wykonane ręcznie.

Stan idealny

Możliwość zapłaty via PayPal (opłatę ponosi kupujący)
Galeria zdjęć

(kliknij, aby powiększyć)

Bohemia - krótka historia biżuterii i szkła.

Szkło w północno-wschodnich Czechach produkowano już od XIV wieku, a w XVI wieku działało w Górach Izerskich kilka hut szkła, przemysł szklarski się tutaj bardzo szybko rozwijał i powstawały wyspecjalizowane profesje szlifierzy, grawerów oraz malarzy, którzy zajmowali się uszlachetnianiem i zdobnictwem produktów z hut szkła.
W XVIII wieku huty szkła zaczęto przenosić w góry, ponieważ do produkcji potrzebowano drewna.

W tym czasie rodzi się szklarska dynastia Riedel, która została królami hutnictwa w Górach Izerskich. Z ich imieniem łaczy się początek produkcji biżuterii na szeroką skalę.

W przeciągu XIX wieku Jablonec (Gablonz) , leżący u stóp Gór Izerskich stał sie znanym na całym świecie centrum przemysłu szklarskiego i biżuterii, a w jego progi rocznie przyjeżdżały dziesiątki tysięcy obcokrajowców ze wszystkich kontynentów, głównie kupców biżuterii. W celu wsparcia przemysłu biżuteryjnego została w Jabloncu nad Nysą w 1880 roku założona rzemieślnicza szkoła kreślarzy, modelarzy i cyzelatorów. O Jabloncu zaczęto w tym czasie mówić „austriacka Kalifornia“, tylko że zamiast złota szukano szklanych diamentów. Także i w okolicy założone zostały szklarskie szkoły.

W tym czasie również swoją działalność rozpoczął znany przedsiębiorca i innowator szlifowanych kamieni o znanym na całym świecie nazwisku Daniel Swarovski, który pochodził z Gór Izerskich.

Wspaniale rozpoczął się XX wiek, w samym tylko 1911 roku musieli zapłacić jabloneccy przedsiębiorcy habsburskiej monarchii tyle, co całe królestwo Dalmacji.

Początkiem XX wieku, w 1908 roku powstała także jedna z najbardziej bodaj w tym okresie znanych firm Heinrich Brditschka. Firma rozwijała się, powiększała i racjonalizowała w zaskakującym tempie. Wytwarzała wszelaki asortyment biżuterii, od najpopularniejszych ówczesnych wzorów po biżuterię niezwykle wyszukaną i luksusową. Biżuterię wytwarzanao zarówno z metali i kamieni szlachetnych jak i z metali nieszlachetnych i szkła które wspaniale imitowały naturalne kamienie.

Inne znamienite fabryki biżuterii to Blaschka & Co, Ludwig Breit i Alfred Breit, Max Albert Faix, "Gabex"Leder Freres należąca do rodu Lederów, rodzina Hubnerów, Jackel J.W & Co rodziny Jackelów, Jager Gebruder rodziny Jagerów, Mahla Gebruder rodziny Mahla, Redlhammer Gebruder rodziny Redlhammerów, wspomniany już ród Riedel, dalej rodzinne fabryki Sachse Albert & Co, Johan Schwan, Weisskopf oraz setki małych rodzinnych firm szklarskich w całym regionie.

Dla największych i najlepszych producentów projektowali nie tylko zatrudnieni własni specjaliści, ale także tak sławni artyści jak Alfons Mucha czy Gustav Klimt.

I wojna światowa podcięła skrzydła produkcji i zahamowała rozwój handlu, ale w nowym państwie (okres Pierwszej Republiki) przyszła gospodarcza koniunktura, i w Jabloncu handlem biżuterią zajmowało się aż 700 firm!
Kryzys ekonomiczny w latach 30-tych i późniejsza II wojna światowa potasowały niekorzystnie karty. Lata 1945 i 1948 otworzyły początek nowej ery. Ale i tak Jablonec dał radę stać się znowu znaczącym w świecie eksporterem biżuterii. Produkcją zajął się koncern Jablonecka biżuteria, eksportem Jablonex, powstało państwowe muzeum, odbywały się targi międzynarodowe, a miasto znowu zaczęło oddychać. Szkło i biżuteria były charakterystyczne dla jego tożsamości. I jest tak po 1989 roku, kiedy to państwowe firmy zastąpili mali czy wielcy przedsiębiorcy, którzy zapiszą się w nowej księdze historii miasta przemysłu szklarskiego i biżuteryjnego.

wysyłka gratis
metody płatności
  • Zwykły przelew bankowy
płatność z góry
maksymalnie w paczce
List polecony priorytetowy 8,00 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: 5
przybliżony czas realizacji: 6 dni
List polecony ekonomiczny 7,00 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: 5
przybliżony czas realizacji: 8 dni
dodatkowe informacje

dane sprzedawcy

pozostałe informacje

Preferuję zapłatę przelewem Nr rachunku bankowewgo: 53 1020 2528 0000 0502 0066 2825