Bereszith, czyli Księga Rodzaju (Genesis) (7140335237)

zakończona
30,00 zł
sprzedaż zakończona

nie było ofert kupna

Dostawa
 • List ekonomiczny 6,00 zł
 • List polecony ekonomiczny 8,00 zł
 • Paczka pocztowa ekonomiczna 10,00 zł
 • lokalizacja: Lublin, Polska
 • czas wysyłki: do 2 dni

parametry

 • stan: nowy
 • faktura: Wystawiam fakturę VAT
 • okładka: miękka
 • rok wydania (xxxx): 2017
 • kondycja: bez śladów używania
 • okres: po 1989 roku
 • wydanie: standardowe

opis

Bereszith,

czyli Księgi Rodzaju (Genesis)

wierszem przez Harry'ego Dudę

Wydanie pierwsze

Lublin: Norbertinum, 2017

Objętość 231, [1] s. + 6 s. il. kolor.

Format 140 x 205 mm

Oprawa miękka klejona

ISBN 978-83-7222-602-0

[ Poetycka parafraza Księgi Rodzaju (Genesis) ]

Cena 30,00 zł

O książce

Pierwsza księga ST to Księga Rodzaju, po hebrajsku Bereszith, z greckiej i łacińskiej nazwy znana jako Genesis. Księga Rodzaju otwiera dzieje stworzonego przez Boga Narodu Wybranego, z którego, jak wierzą chrześcijanie, wyszedł później Zbawiciel ludzkości i świata, Mesjasz – Jezus Chrystus, Syn Boga Żywego. Te dzieje w zapisach na poły legendarnych, w ujęciach na miarę umysłowości i wiedzy starożytnych przodków, przesycone są świadectwami Bożej obecności i stanowią historię frapującą, a niekiedy wstrząsającą dramatyzmem, którą warto poznać, nawet jeśli ktoś jest niewierzący. Ta historia to zarazem epicka opowieść dla nas, dzisiejszych Europejczyków, pełna egzotyki, ale i piękna, a nade wszystko prawdy o nas samych – nadal i stale aktualnej. Zaświadcza ona z niezwykłą szczerością tak o niezmiernej wielkości człowieka, jak i o jego straszliwych upadkach, podłościach i zbrodniach, świętości i grzechu, nadziei i rozpaczy. Uczy więc pokory w obliczu własnej niedoskonałości i nakazuje czujność wobec zła, jakie w nas drzemie. Poucza, że człowiek w istocie się nie zmienia, że jego natura jest taka sama jak przed tysiącleciami; że zmieniają się tylko czasy, okoliczności, przedmioty i zdarzenia, a żadna cywilizacja (z różnymi hasłami postępu i dobrobytu) nie może zatrzeć w nas fundamentalnych pytań i potrzeb duchowych.
Owe dzieje, choć konkretnie przypisane Żydom, mogą być traktowane jako wielka metafora dziejów całej ludzkości. A wychodzą od dwóch opisów stworzenia świata, czyli Dzieła Stworzenia, które same w sobie niosą ogromny ładunek poezji. Lecz ten na poły legendarny zapis niesie też wielki ładunek skrytej pod metaforami wiedzy przyrodniczej, psychologicznej i filozoficznej, który nie pozwala myślącemu człowiekowi położyć tych treści wyłącznie na karb jakiejś legendy. Mamy tu bowiem niezwykle celny i genialny skrót wiedzy przełożonej na prosty język. [...]
Poetyckie i możliwie najwierniejsze ujęcie biblijnych treści przez jedną świadomość autorską tego zabiegu – i ich przetworzenie również w jedną, formalnie spójną (bo klasycznym wierszem) opowieść (podaną w miarę uwspółcześnionym językiem), bez uciążliwego aparatu przypisów, numeracji i synoptycznych (porównawczych) odniesień – stwarza odbiorcy szansę lepszego przyswojenia sobie tekstu. Zwłaszcza gdy towarzyszą temu przetworzeniu – tam, gdzie to potrzebne – dyskretnie w sam tekst wtopione egzegezy (objaśnienia sytuacji, nazw, imion, interpretacje lub rozwinięcia).


Harry Duda, fragment wstępu

O Autorze parafrazy

Harry Alfred Piotr Duda (ur. 1944), poeta i publicysta (debiuty
w 1964), emerytowany nauczyciel dyplomowany; z wykształcenia polonista (WSP w Opolu, 1968) i absolwent Podyplomowego Studium Ochrony Przyrody przy Akademii Rolniczej w Krakowie (1973). Były wieloletni redaktor wydawnictw i czasopism oświatowych oraz wydawca i redaktor licznych zbiorów poezji autorów opolskich; współpracował z wieloma czasopismami; działacz społeczny w dziedzinie ochrony przyrody i życia środowisk twórczych Opola. Współpracownik śp. Prof. dra med. Juliana Aleksandrowicza z Krakowa (i współautor jego książki U progu medycyny jutra, 1988). Współpracował też z Kapelanem Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie – śp. Ks. prałatem prof. Zdzisławem Aleksandrem Jastrzębiec Peszkowskim, m.in. jako autor aktów erekcyjnych dla Polskich Cmentarzy Wojennych w Katyniu i Miednoje (1995) oraz inskrypcji epitafijnych na płytach kamieni węgielnych pod te cmentarze. Jest autorem poświęconych Zbrodni Katyńskiej dwóch książek publicystycznych (pod wspólnym tytułem Szlakiem zbrodni, 1994 i 1998) i jednego zbioru wierszy (Odrąbani od pnia, 2010). Ma w dorobku czterdzieści pozycji zwartych (i współautorstwo dwóch) – w tym kilkanaście zbiorów poezji własnej, antologii i wyborów wierszy innych autorów – oraz ponad półtora tysiąca publikacji rozproszonych. Wieloletni były współpracownik Radia Opole (autor i współautor około tysiąca audycji radiowych). Dokonał ujęć poetyckich wierszem: czterech Ewangelii w toku jednej opowieści (dzieło Jezus Chrystus. Poetycka wizja czterech Ewangelii dedykowane Janowi Pawłowi II na 2000-lecie chrześcijaństwa, 1999 i 2012), a ponadto Apokalipsy św. Jana oraz wszystkich ksiąg mądrościowych Starego Testamentu (opublikowano dotąd Psalmy Dawida, Księgę Hioba, Pieśń nad pieśniami i Księgę Koheleta). Ujął też wierszem Lamentacje Jeremiasza (wyd. w 2008) oraz Księgę Wyjścia (niepublikowana). Został dwukrotnie uhonorowany dyplomem Papieskiego Błogosławieństwa Jana Pawła II, a odznaczono go m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP (2002), Medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, odznaką „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” i tytułem Zasłużonego Obywatela Miasta Opola, a obok wielu innych nagród otrzymał Nagrodę im. Karola Miarki (2010).

Dostawa i płatność
od 6,00 zł

Lokalizacja: Lublin, Polska

Przesyłka płatna z góry

pierwsza sztuka
kolejna sztuka
maksymalnie w paczce
czas realizacji
Przesyłka kurierska
pierwsza sztuka
15,00 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
5
czas realizacji
3-4 dni robocze
List polecony ekonomiczny
pierwsza sztuka
8,00 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
2
czas realizacji
5-6 dni roboczych
Paczka pocztowa ekonomiczna
pierwsza sztuka
10,00 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
2
czas realizacji
5 dni roboczych
List ekonomiczny
pierwsza sztuka
6,00 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
2
czas realizacji
5-6 dni roboczych
Odbiór osobisty po przedpłacie
pierwsza sztuka
0,00 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
-
czas realizacji
2 dni robocze

Przesyłka płatna przy odbiorze

pierwsza sztuka
kolejna sztuka
maksymalnie w paczce
czas realizacji
Przesyłka kurierska pobraniowa
pierwsza sztuka
19,00 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
5
czas realizacji
3-4 dni robocze
Pocztex Kurier48 pobraniowy
pierwsza sztuka
14,00 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
2
czas realizacji
4 dni robocze
Odbiór osobisty
pierwsza sztuka
0,00 zł
kolejna sztuka
0,00 zł
maksymalnie w paczce
-
czas realizacji
2 dni robocze

Płatności

Faktura

Wystawiam fakturę VAT
Gwarancja
1 miesiąc

Rodzaj gwarancji

productenta/dystrybutora

Okres gwarancji

1 miesiąc
Dodatkowe informacje

Książki nie podlegają obowiązkowi udzielenia gwarancji.

O sprzedającym
Norbertinum
100,0%
kupujących poleca tego sprzedającego

47

 

0

 z ostatnich 12 miesięcy

Zgodność z opisem

5,0

Czas wysyłki

4,9

Koszt wysyłki

4,9

Obsługa kupującego

5,0

Dane firmy

Kontakt

 • 817****** (pokaż)
 • 513****** (pokaż)
poniedziałek - piątek
08:00 - 16:00
sobota
09:00 - 15:00
niedziela
zamknięte

Informacje o sprzedającym

Norbertinum spółka z o.o. zostało założone w 1989 roku. Funkcjonuje jako wydawnictwo, drukarnia i księgarnia. Jest pierwszym prywatnym wydawnictwem katolickim w Polsce. Specjalizuje się w wydawaniu literatury wspomnieniowej i historycznej, współczesnej polskiej prozy i poezji, eseistyki i publicystyki, publikacji naukowych z różnych dziedzin.

Pozostałe informacje

Norbertinum 

Wydawnictwo - Drukarnia - Księgarnia

spółka z o.o.

ul. Długa 5, 20-346 Lublin

tel. 81 744 11 58, fax 81 744 11 48

norbertinum@norbertinum.pl

www.norbertinum.pl

Numer oferty:7140335237
Zgłoś naruszenie zasad
Do góry