Garażowanie samochodu pod chmurką nie jest dla auta specjalnie dobre. Nie trzeba być geniuszem, by zdawać sobie sprawę z tego, że karoseria cierpi wówczas podwójnie. Po pierwsze, typowe dla naszego klimatu zmiany temperatury, ciśnienia i wilgotności powodują, że ciągle narażona jest na niszczące działanie osadzającej się na niej wilgoci – zwłaszcza w zimie kryształki lodu rozsadzają mikropory i drobne rysy w lakierze, powodując jego niszczenie. Po drugie, ochronna powierzchnia na blacharce atakowana jest przez unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia, odchody owadów i ptaków oraz żywicę, kawałki kory i opadające liście. Można temu zaradzić, kupując wiatę garażową.

Metal i tworzywa sztuczne

Jednym z ekonomicznych rozwiązań jest zakup namiotu garażowego. Ma prostą konstrukcję i bardzo łatwo się go rozkłada. Elementem konstrukcyjnym są rurki stalowe lub aluminiowe, które podtrzymują plandekę z bardzo wytrzymałego poliestru. Nie są łączone na wpust, jak w klasycznych namiotach, ale skręcane śrubami. Oferowane modele zazwyczaj nie mają podłogi. Trzeba o nią zadbać we własnym zakresie, np. wykładając wnętrze namiotu płytkami chodnikowymi (jeśli chcemy to zrobić solidnie, 1 metr kw. „podłogi” będzie nas kosztował niecałe 100 zł). Namioty są relatywnie lekkie, dlatego należy je mocno przytwierdzić do podłoża kotwami. Mają tę zaletę, że łatwo je przestawić w inne miejsce.
  • Wikinger carport. Rozmiar 3,3 n x 6,2 m. Dach dwuspadowy. Waga: 100 kg. Cena: 1098 zł.Jeśli mamy ochotę na produkt z wyższej półki – za kilka tysięcy złotych – możemy kupić wiatę stalową z dachem wykonanym z płyt poliwęglanowych. Płyty mogą być przezroczyste lub kolorowe. Dzięki zastosowaniu stali przekroje słupków konstrukcyjnych mogą być mniejsze, powierzchnia wiaty będzie większa, całość bardzo stabilna i obliczona na długie lata użytkowania.
  • Wiata Anstal. Konstrukcja stalowa spawana, pomalowana farbą antykorozyjną, dach jest płytą z odpornego na promienie UV poliwęglanu o grubości 10 mm. Wymiary 6 m x 6 m. Wysokość: 2,1 m. Cena: 9800 zł.

Drewno

Drewno jest piękne, naturalne, miłe w dotyku. Ponadto łatwiej sobie z nim radzimy, gdy mamy wykonać jakąś konstrukcję samodzielnie. I chociaż trzeba o nie bardzo dbać – co dwa lub trzy lata pokrywać warstwami ochronnymi – niezmiennie cieszy się wielką sympatią Polaków. Dlatego też oferta wiat o konstrukcji z drewna surowego, klejonego, impregnowanego jest szeroka. Do wyboru mamy proste, jednospadowe daszki na słupkach, dwuspadowe, daszki z jedną ścianką, z dwiema, z pomieszczeniem gospodarczym, daszki w stylu nowoczesnym i rustykalnym.
  • RSC Bis. Dach jednospadowy. Elementy konstrukcyjne z sosny lub świerku, zaimpregnowane ciśnieniowo. Słupy: 9 cm x 9 cm. Belka dachowa: 30 mm x 120 mm. Wymiary 3 m x 5 m. Wysokość 2,3 m. Zadaszenie z płyty falistej PCW. Cena: 999 zł.
  • Alba Max. Drewno sosnowe strugane, malowane, szlifowane, kanty fazowane. Konstrukcja montowana w systemie ukrytego montażu (brak widocznych wkrętów). Dach wykonany z deski fazowanej (łączenie metodą pióro-wpust). Rozstaw zewnętrzny słupów: szerokość 5,8 x 7 m. Pomieszczenie gospodarcze 5,8 m x 2 m. Całkowite wymiary zadaszenia: szerokość 6,1 m, długość 8 m. Cena: 13 990 zł.
Bardzo ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są wiaty przyścienne. Produkuje się je zazwyczaj z drewna klejonego. Mają bardzo ładny wygląd. Są zazwyczaj półokrągłe lub faliste. Kosztują ponad 6,5 tys. zł.