Maski antysmogowe – przegląd

Maski antysmogowe – przegląd

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce często przekracza granice zdrowego rozsądku. W miastach ogłaszane są alarmy smogowe, więc wiele osób sięga po specjalne maseczki. Jakie można kupić?

Czym oddychamy? Na pewno nie kryształowo czystym powietrzem. W życiodajnej mieszaninie gazów znajduje się wiele innych niepożądanych substancji, m.in. dwutlenek siarki, tlenek węgla, benzen oraz cząsteczki ołowiu, arsenu, kadmu… Gdy na dworze robi się chłodno, mgliście i nie wieje wiatr, powietrze nawet w górskich kurortach przestaje się nadawać do oddychania. Szacuje się, że na skutek chorób, które wywołuje zanieczyszczone powietrze, umiera rocznie kilkanaście razy więcej osób, niż ginie w wypadkach drogowych.

Co warto wiedzieć przed zakupem

Maski składają się z trzech zasadniczych elementów: powłoki, filtrów i zaworów.

Powłoka, inaczej zwanej muszelką lub czaszą. Jej kształt jest istotny dla jakości jej użytkowania. Po pierwsze, wewnętrzna powierzchnia nie powinna przylegać do twarzy (między ustami i nosem a powłoką musi być wolne miejsce). Po drugie, brzegi muszelki muszą przylegać do twarzy, by wdychane powietrze nie dostawało się bokami, ale przechodziło przez filtr.

Filtr – serce maski. Na rynku ogólnodostępne są cztery rodzaje. Pierwszy polega na prostym „odcedzaniu” cząstek pyłu (czyli fachowo – retencji mechanicznej), gdy powietrze przechodzi przez warstwę filtrującą. Tego typu filtry charakteryzuje wysoki opór przepływu powietrza. Ich efektywność jest zazwyczaj niewielka, ale z powodu niskiej ceny często używane są w czasie prac budowlanych. Drugi rodzaj wykorzystuje przyciąganie cząstek przez włókna naładowane elektrostatycznie. Takie filtry mają zdecydowanie lepsze parametry przepływu powietrza i zbierają pył o średnicy do 0,3 mikrona. Trzeci, zaawansowany technologicznie, opiera się na właściwościach tkaniny węglowej DAAC, która doskonale odfiltrowuje nie tylko zawieszone w powietrzu bakterie i pył, ale również trucizny wydobywające się z rur spalinowych i układów wydechowych samochodów. Czwarty do filtrowania powietrza wykorzystuje mikroorganizmy i enzymy.

Zawór. Musi mieć odpowiednio duży skok membrany, by wydychane powietrze, a wraz z nim para wodna, bakterie, dwutlenek węgla i ciepło nie osiadały w masce i filtrze, ale były szybko i skutecznie odprowadzane na zewnątrz. Poniżej przedstawiamy przegląd ofert producentów.

Do 50 zł

Półmaska rowerowa z węglem aktywnym. Wyposażona w warstwę włókniny z węglem aktywnym. Ma anatomiczny kształt, przyjemny w dotyku i delikatny materiał. Produkt przydatny jest do użytku do momentu, gdy opory oddechowe wynikające z zapchania pyłem stają się zbyt duże i uniemożliwiają swobodne oddychanie. Cena 15,55 zł.

Maska Xintown. Antypyłowa z filtrem węglowym. Rozmiar uniwersalny. Filtr PM 2,5 z węglem aktywnym (zatrzymuje również drobinki większe – PM 10). Dobrze dopasowuje się do twarzy. Regulacja zapięcia – z tyłu zapinana na rzep. Regulacja zacisku na nosie. Cena: 26,95 zł.

Do 100 zł

Maska z filtrem PM 0,1. Oferowana jako produkt dla pieszych, motocyklistów, osób jeżdżących rekreacyjnie na rowerze i osób pracujących w silnym zapyleniu. Wykonana z mocnej i elastycznej syntetycznej dzianiny, ma wymienny filtr z aktywnym węglem. Filtr jest efektywny przez 30–50 godzin średnio intensywnej jazdy na rowerze po krakowskich ulicach. Maska zapinana na rzep, przeznaczona dla kobiet i młodzieży. Cena: 69 zł. Maska Wenii.Dla rowerzystów i biegaczy. Wykonana z hipoalergicznego neoprenu najwyższej jakości. Ma wymienny filtr węglowy i plastikowe zawory wspomagające wentylację. Filtr z aktywnym węglem zabezpiecza przed takimi zanieczyszczeniami, jak pyły (PM 2,5 oraz PM 10), pyłki roślinne, kurz i zapachy. Wysoka skuteczność filtra. Cena: 99,99 zł.

Do 150 zł

Maska Respro.Wyposażona jest w filtr Dynamic ACC (wykorzystujący technologię DACC), rozmieszczony w całej czaszy i wszyty w bawełniany materiał, z którego produkt został wykonany. Okres żywotności – ok. 6 miesięcy. Produkt może być prany. Filtr nie jest wymienny. Cena: 129 zł.

Maska Sport Extreme.Podwójna warstwa węgla i materiał filtracyjny zatrzymuje PM 10 i PM 2,5 (toksyczne substancje smoliste, węglowodory aromatyczne, benzo/a/pireny, metale ciężkie, dioksyny i furany). Filtr wymienny. Regulacja toru wydychanego powietrza. Cena: 149 zł.

Od 150 zł

Maska BIO-active.Wyposażona w bardzo wydajny system filtrowania, oparty ma działaniu enzymów i mikroorganizmów. Według producenta zneutralizuje najmniejsze cząstki pyłu zawieszonego (nawet PM 0,4). Bardzo wygodna – stawia mały opór przy oddychaniu. Niewiele waży. Cena 190 zł.

Maska Respiro Cinqro.Sportowa, bardzo zaawansowana technologicznie i wygodna. Wyposażona w dwa superwydajne zawory. Dwa filtry: jeden od razu zamontowany do maski, a drugi zapasowy. Pierwszy doskonale filtruje wdychane cząstki stałe. Drugi oprócz mikropyłków filtruje także związki chemiczne znajdujące się w emitowanych spalinach. Oba filtry są wymienne. Cena: 315 zł.

Jakość powietrza w naszym kraju niestety się nie polepsza. Mieszkańcy wielkich miast mogą się spodziewać, że przeżyją jeszcze niejeden alarm smogowy. Dlatego może warto rozważyć zakup maseczki antysmogowej.


podziel się

Izabela Kieś

Izabela Kieś

Jest terapeutą neurologopedą i instruktorem kinezygerontoprofilaktyki. Na co dzień pracuje z dziećmi i dorosłymi. Od dekady ćwiczy tai chi w szkole Nikko Tai Chi. Specjalizuje się w prowadzeniu zajęć tai chi w grupach osób dorosłych i seniorów. Publikuje na tematy związane z logopedią, tai chi oraz szeroko pojętym zdrowym trybem życia w prasie fachowej, magazynach kobiecych i gazetach lokalnych. Jest mamą trojga dzieci.