Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Albert Cirera - Lisboa's Work (6997754758)

do wyczerpania przedmiotów

Parametry

  • Stan:
    Nowy
  • Faktura:
    Nie wystawiam faktury
  • Liczba płyt w wydaniu:
    jedna

Opis

Albert Cirera - tenor sax, soprano sax, prepared sax.

Evan Parker, wciąż pełen wątpliwości, kwestionował: “saksofon może być postrzegany, po prostu, jako zamknięta tuba, która jest otwierana na wiele sposobów i jako tubę otwartą, którą na wiele sposobów możemy zamknąć. Dychotomia otwarcie/zamknięcie to klucz do zrozumienia, w jaki sposób muzycy na całym świecie grają na saksofonie.

Ale już sama tuba wykonuje tylko to, o co jest proszona. To grający jest odpowiedzialny

za komunikację. Muzyk, który gra i słucha, ten który niesie za pomocą dźwięku swoje wspomnienia, marzenia, pomysły i intuicję; transfer ten nazywamy muzyką.

Albert Cirera w swoich nagraniach unaocznia to, co zwykł mówić Evan Parker: saksofon to metalowa tuba z ustnikiem i drewnianym stroikiem. Cirera przypomina nam, że to on posiada klawisze do modyfikacji swoich własnych dźwięków, podczas gdy te same klawisze wytwarzają dodatkowo swoje własne dźwięki. Niejasne jest, czy jego tuba jest otwarta czy też zamknięta, lub może jest czymś po środku.

Albert przypomina nam również, że dźwięk wydobywający się z tuby, to reakcja na powietrze wdmuchiwane przez jego usta, ale na instrumencie można również grać palcami, ustami, językiem, nosem, płucami i nogami. Jest to wynik transferu energii pomiędzy osobą i instrumentem.

To połączenie, człowiek-instrument, czyni ich nierozróżnialnymi i nadaje nowe rozumienie wirtuozerii. Jakie jest współczesne rozumienie słowo wirtuoz? Między innymi, wirtuoz zna, poszerza i przekracza ograniczenia instrumentu. To uznanie i zaakceptowanie poprzednich marginalnych i nieistotnych dźwięków, takich które zamieniają się w dźwięki wiodące, poszerzając spektrum dźwięku, którego można użyć. To także tworzenie nowej muzyki przy użyciu tych dźwięków: dosłownie, niesłyszanej wcześniej muzyki. Tego właśnie dokonuje Albert.

Zbiór nowych dźwięków wywodzi się z głębokiej wiedzy i opanowania najnowszych technik (multifonia, slapy itp.), ale przede wszystkim z uważnego wsłuchiwania się. Nie chodzi tu o wsłuchanie się w głos lub melodię i jej wyimaginowane nuty, ale właściwe wsłuchanie się w instrument, aby dowiedzieć się, jaki będzie rezultat i co on oznacza.

Te dźwięki rozbudzają inną muzykę i ewidentnie opowiadają inną historię. Nie jest to historia wyidealizowanej przeszłości lub utopijnej przyszłości. Jest to historia dnia dzisiejszego, opowiedziana tutaj i teraz, w całości przez muzyka takiego jak Albert Cirera.

Albert wyraża siebie przy pomocy palety dźwięków z łatwością, szczerością i dosadnością. Jego doskonałe odkrycia i pasja, z jaką gra pokazują nam dokładnie jego odwagę, delikatność oraz nagość. Albert opowiada nam o rzeczach, o których sam nie wiedział, że będzie w stanie opowiedzieć lub o których opowiedzieć nie chciał; lub nie zdaje sobie sprawy, że nam o tym mówi. To nieistotne, on do nas mówi. Wsłuchując się uważnie, w tle dostrzec można różnorodność muzyki, którą zagrał do tej pory, którą osobiście zainicjował. Opowiada nam o swoim życiu i o tym, jak je postrzega.

Każdy z utworów jest pełny, kompletny i nawet jeśli utwory bardzo różnią się od siebie, wspólnie opowiadają tę samą historię, niczym panele komiksu. Utwory na tej płycie tworzą całość w postaci “suity”: jedna część prowadzi do kolejnej, w sumie tworząc bogaty i atrakcyjny świat dźwięku i muzyki. Ten album naturalnie staje się symbolem solowej twórczości najlepszych współczesnych saksofonistów: od Evana Parkera, przez Johna Butcher do Torbena Snekkestada czy Christine Abdelnour. To właśnie tę drogę odkrywa Albert Cirera na swoim pierwszym solowym albumie. Ten album przechodzi do historii muzyki instrumentalnej tego kraju ze względu na swoją nowatorskość, spójność, odwagę i otwarcie na nowe ścieżki.

Agustí Fernández

Dostawa i płatność
od 0,00 zł

Lokalizacja: Wiry, Polska

Przesyłka płatna z góry

pierwsza sztuka
kolejna sztuka
maksymalnie w paczce
List polecony ekonomiczny
pierwsza sztuka
darmowa
kolejna sztuka
darmowa
maksymalnie w paczce
1

Płatności

Faktura

Nie wystawiam faktury

Czas na odstąpienie od umowy

14 dni

Adres do zwrotu

Andrzej Nowak
Klonowa 5
62-051 Wiry

Koszt przesyłki zwrotnej pokrywa

kupujący
O sprzedającym
Brommba
Użytkownik nie otrzymał żadnego komentarza
w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Wyświetlenia:26
Numer oferty:6997754758
Zgłoś naruszenie zasad

Sponsorowane oferty z tej kategorii

Pozostałe przedmioty od tego sprzedawcy

Do góry