(A)TOMIK - BEATA KOŁODZIEJCZYK (6541823187)

zakończona
20,00 zł
sprzedaż zakończona

nie było ofert kupna

Koszty dostawy
  • List polecony ekonomiczny 4,20 zł
  • List polecony priorytetowy 5,50 zł
  • lokalizacja: Warszawa
  • stan: nowe
  • okładka: twarda
  • rok wydania (xxxx): 2014

Pięć cyklów poetyckich, które łączy jedno — śmierć. Autorka podchodzi do niej bardzo blisko, sprawiając wrażenie, jakby w ogóle się tej bliskości nie bała. Jednak po drodze opuszkami palców dotyka całą masę rzeczy ważnych i mniej ważnych, rzeczy składających się na życie, co pokazuje, że mimo wszystko stara się pozostać po tej stronie.

Prowokacja? Być może. A może po prostu odkrywanie, jak ogromną rolę w naszym jestestwie odgrywa podświadomość.

Książka ma kilka warstw. Z wierzchu — depresja, autodestrukcja, uzależnienia, przemoc, toksyczne relacje, gniew i wieczna walka. Środek został wyłożony szeroko pojętą niezgodą; na społeczną znieczulicę, na nadużywanie słowa „moralność”, na hipokryzję, na grę pozorów, na szarganie kobiecej godności, na rodzinne tematy tabu i stereotypy niepozwalające sięgnąć w głąb siebie, na doprowadzanie człowieka do ostateczności — poruszając problem obecnych działań militarnych na świecie, jak i wydarzeń mających miejsce w przeszłości — człowieka będącego po stronie dobra, ale również takiego, który z różnych przyczyn został zmuszony służyć „tym złym”. W najniższej, a zarazem ledwo zauważalnej warstwie, autorka ukryła ostrożną wprawkę do wychodzenia z ciasnej skorupy, do odnajdywania przyczyn tłumienia pragnień czy skłócenia ze swoim kobiecym „ja”, do zaprzyjaźniania się z własną seksualnością (które porównuje z narkotykowym hajem) i fascynacją kobietami (niewykluczającą jednak z tego obszaru mężczyzn), oraz próbę uczenia się wyrozumiałości dla posiadanych „braków”: braku instynktu macierzyńskiego, braku potrzeby schematyzowania stosunków damsko-męskich, a w końcu braku poczucia konieczności otaczania się innymi ludźmi na stałe.

Cykle podzielono na wiersze białe i rymowane, oraz ozdobiono wieloma pięknymi cytatami, również z Pisma Świętego. Zatem może, mimo mrocznej scenerii, warto odwiedzić ten teatr (od)cieni. Może — jak pisze autorka — „łapiąc za babciny warkocz, na chwilę zapomnimy o śmierci”.

Wydawnictwo Miniatura

ISBN: 978-83-7606-778-0

Ilustracje: Ryszard Sziler

© Copyright by Beata Kołodziejczyk, 2014

wysyłka gratis
metody płatności
płatność z góry
maksymalnie w paczce
List polecony priorytetowy 5,50 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: 1
List polecony ekonomiczny 4,20 zł
kolejna sztuka: 0,00 zł
maksymalnie w paczce: 1
dodatkowe informacje